چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟

چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟

چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟ عادات بد در اثر چرخه‌ی عادتی (habit loop) شکل می‌گیرند. در گام اولِ این چرخه، چیزی شما را برانگیخته می‌کند تا رفتار نامطلوبی را انجام دهید. شاید زیر فشار هستید بنابراین تصمیم می‌گیرید یک ساعت در اینستاگرام به گشت‌وگذار بپردازید یا یک خوراکی خیلی شیرین بخورید تا کرخت و بی‌حس شوید. نشانه یا آنچه شما را برمی‌انگیزد، هر چیزی است که انجام این کار‌ها را به ذهن‌تان آورده است.
کد خبر: ۸۵۵۵۷
بازدید : ۲۴۰۶
۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟
 
فرادید| مشکل این نیست که آدم ضعیفی هستید یا اینکه آن عادت بد، کاملا در شما ریشه دوانده است. به احتمال زیاد، مشکل از اینجا ناشی می‌شود که خیلی زود از تلاش کردن دست می‌کشید. در این نوشته می‌خواهیم به شما بگوییم برای ترک عادت چند روز و به چه نحوی تلاش کنید، که احتمال موفقیت‌تان را چندین برابر افزایش داده باشید. همچنین در زمینه‌ی ترک عادت، بازه‌های زمانی به دست آمده از مطالعات علمی را به شما معرفی خواهیم کرد.

محققان کالج دانشگاهی لندن متوجه شده‌اند که ۶۶ روز طول می‌کشد تا عادت‌ها در ما شکل بگیرند. به همین منوال اگر اعتیاد بدنی در کار نباشد، متقابلا ۶۶ روز برای سست کردن یک عادت بد، زمان لازم داریم. اما پیش از اینکه انگیزه‌ی لازم برای این پایداری طولانی‌مدت را در خود پرورش دهید، ابتدا باید درباره‌ی نحوه‌ی شکل گرفتن یک عادتِ بد بیشتر بدانید.

عادات بد در اثر چرخه‌ی عادتی (habit loop) شکل می‌گیرند. در گام اولِ این چرخه، چیزی شما را برانگیخته می‌کند تا رفتار نامطلوبی را انجام دهید. شاید زیر فشار هستید بنابراین تصمیم می‌گیرید یک ساعت در اینستاگرام به گشت‌وگذار بپردازید یا یک خوراکی خیلی شیرین بخورید تا کرخت و بی‌حس شوید. نشانه یا آنچه شما را برمی‌انگیزد، هر چیزی است که انجام این کار‌ها را به ذهن‌تان آورده است.
 
گام دوم خودِ رفتار است. مغزتان می‌گوید، «بدون شک سزاوار خوردن کمی کلوچه هستی.» به همین دلیل شما شروع به خوردن می‌کنید.

سومین گام، پاداش است که مرحله‌ای حیاتی در فرآیند چرخه‌ی عادت محسوب می‌شود. عادت رفتاری باید برای شما به نحوی فراهم‌کننده‌ی پاداش باشد. نه به این معنا که حتما باید نفعی برای‌تان داشته یا چیزی هوشمندانه باشد، بلکه پاداش به این معنی که، کاری که می‌کنید به نحوی مغزتان را خوشحال کند.

چگونه می توان یک عادت بد را شکست؟

یک جایگزین برای عادت بد خود انتخاب کنید:

شما باید قبل از زمانی که با استرس یا خستگی که عادت بد شما را تحریک می‌کند، روبرو شوید و عکس العمل نشان دهید، یک برنامه داشته باشید. زمانی که نیاز به سیگار پیدا می‌کنید چه کار خواهید کرد؟ (مثال:تمرینات تنفسی به جای آن) چه کار می‌کنید وقتی که فیس بوکتان شما را صدا می‌زند تا در آن گشتی بزنید؟ (مثال:نوشتن یک جمله برای کار) هر چه که باشد و هر کاری که با آن سر و کار دارید، باید برای کاری که به جای عادت بد خود انجام می‌دهید یک برنامه داشته باشید.

 

با فردی مثبت اندیش جفت شوید:

هر چند وقت یک بار در حریم خصوصی خود می‌خواستید رژیم بگیرید؟ یا شاید می‌خواستید "سیگار کشیدن را ترک کنید"؟ …، اما نتوانستید؟ (به این ترتیب کسی شاهد شکست شما نخواهد بود، درست است؟) به جای آن، با یک نفر همراه شوید و همیشه با او باشید.

هر دوی شما می‌توانید یکدیگر را مسئول نگه دارید و پیروزی‌های خود را با هم جشن بگیرید.  دانستن اینکه شخص دیگری انتظار دارد شما بهتر باشید، یک محرک قدرتمند است.  اطراف خود را با افرادی پر کنید که در مسیر زندگی شما زندگی می‌کنند. شما نیاز دارید که دوستان قدیمی خود را پیدا کنید.
چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟

ترک عادت های بد با همراهی فرد دیگر

تا جایی که ممکن است محرک ها را دور کنید:

اگر کوکی را وقتی در خانه هستید می‌خورید، پس آن‌ها را دور بریزید. اگر اولین کاری که بعد از نشستن روی مبل انجام می‌دهید، برداشتن کنترل تلویزیون است، پس ریموت را در یک کمد در یک اتاق متفاوت پنهان کنید.

خودتان را راحت‌تر کنید تا عادات بد را با اجتناب از چیز‌هایی که باعث آن‌ها می‌شوند، دور کنید. در حال حاضر، محیط شما عادت بد و عادت‌های خوب شما را سخت‌تر می‌کند. محیط خود و نتیجه را تغییر دهید.

 

خودتان را در نظرتان مجسم کنید که موفق شده اید:

به خودتان نگاه کنید سیگار را دور بیندازید و یا غذای سالم بخرید و یا زود بیدار شوید. این عادت بد چیزی است که شما به دنبال شکستن آن هستید، خود را تجسم کنید که آن را خرد کرده اید، لبخند بزنید و از موفقیت خود لذت ببرید.

 

برای ساخت یک هویت جدید به خودتان نگاه کنید:

شما نیاز دارید که شخص دیگری باشید، فقط باید به گذشته تان برگردید؛ بنابراین اغلب ما فکر می‌کنیم که برای شکستن عادات بد، باید به یک فرد کاملاً جدید تبدیل شویم. حقیقت این است که شما در حال حاضر آن را در ذهن خود دارید که فردی بدون عادت‌های بد شما باشید.

در واقع، خیلی بعید است که این عادت‌های بد را تمام زندگی خود داشته باشید. شما باید سیگار کشیدن را ترک کنید، فقط باید به فرد غیر سیگاری برگردید. شما نیاز دارید که به یک فرد سالم تبدیل شوید، فقط باید به سلامتی خود باز برگردید. قطعاً می‌توانید این کار را دوباره انجام دهید.

 

از کلمه "اما" برای غلبه بر نفس منفی استفاده کنید:

یک نکته در مورد مبارزه با عادات بد این است که این راحت است که قضاوت کنید که خوب عمل نکردید. هر بار که از خواب بیدار می‌شوید یا اشتباهی می‌کنید، به راحتی می‌توانید به خودتان بگویید که چقدر می‌توانید روی آن بمانید.

هر وقت که این اتفاق می‌افتد جمله را با "اما" تمام کنید. " من چاق و بد شکل هستم، اما می‌توانم چند ماه دیگر خوب شوم. " او گفت:" من احمق هستم و هیچ کس به من احترام نمی‌گذارد، اما من برای توسعه یک مهارت ارزشمند تلاش می‌کنم. " " من بازنده هستم، اما همه انسان‌ها برخی اوقات شکست می‌خورند. "

چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟

برای شکست برنامه ریزی کنید:

همه ما گاه و بیگاه این اتفاق‌ها برایمان می‌افتد. وقتی شما در چیزی خراب کاری می‌کنید، ورزش نمی‌کنید، غذا‌های بد می‌خورید و یا زیاد می‌خوابید، باعث می‌شود که فرد بدی شوید پس به جای اینکه اشتباه کنید، برای آن برنامه ریزی کنید.

همه ما از مسیر خارج می‌شویم، چیزی که مجریان برتر را از بقیه جدا می‌کند این است که به سرعت به مسیر خود برمی گردند. اگر به دنبال اولین قدم برای شکستن عادات بد هستید، پیشنهاد می‌کنیم که با آگاهی شروع کنید.

عادت کردن به احساس‌های بد و عادات بد، آسان است. شما ممکن است احساس گناه کنید و یا وقت خود را صرف فکر کردن در مورد این که چه می‌خواهید بکنید...، اما این افکار شما را از اتفاق واقعی خارج می‌کنند. در عوض، آگاهی است که به شما نشان می‌دهد چگونه واقعاً تغییر را ایجاد کنید.
  • چه زمانی عادت بد شما واقعاً اتفاق می افتند؟
  • هر روز چند بار این کار را انجام می دهید؟
  • کجا هستید؟
  • با چه شخصی هستید؟
  • چه چیزی رفتارتان را تحریک می کند و باعث می شود که شروع شود؟

تنها پی گیری این مسائل، شما را از رفتار آگاه خواهد کرد و چندین ایده برای متوقف کردن آن به شما خواهد داد.

 

راه ساده ای برای شروع داشته باشید:

این که چند بار در روز عادت های بد خود را دنبال کنید. یک تکه کاغذ و یک خودکار در جیب خود بگذارید. هر بار که عادت بد شما اتفاق می افتد، آن را روی کاغذ خود یادداشت کنید. در پایان روز تمام علامت های بد را بشمارید و ببینید که کل آنها چند تا هستند.

چطور عادت‌های بد را کنار بگذارم؟

در ابتدا هدف تان این است که خودتان قضاوت کنید یا در مورد انجام کاری ناسالم و بی ثمر احساس گناه کنید:

تنها هدف این است که بدانید چه زمانی اتفاق می افتد و هر چند وقت یک بار. با آگاه بودن آن را از سر خود دور کنید. سپس می توانید ایده ها را در این مقاله اجرا کنید و عادت بد خود را بشکنید.

 

شکستن عادات بد مستلزم زمان و تلاش است، اما بیشتر آن پشت کار را به همراه دارد:

بسیاری از افرادی که عادت‌های بد را رها می‌کنند، قبل از اینکه کار را انجام دهند، چندین بار تلاش می‌کنند و شکست می‌خورند. ممکن است شما موفقیتی نداشته باشید، اما این به این معنی است که شما نمیتوانید این کار را انجام دهید.

اگر می‌خواهید ایده‌های عملی بیشتری برای نحوه ایجاد عادات جدید (و شکستن عادات بد) داشته باشید، عادات‌های خود را چک کنید که به شما نشان خواهند داد که چگونه تغییرات کوچک در عادات می‌توانند منجر به نتایج قابل توجه شوند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!