مرد جوان، مدیرِ اداره برق را به آتش کشید

مرد جوان، مدیرِ اداره برق را به آتش کشید

دقایقی بعد مرد خشمگین از خودرو پیاده شد و با رفتن همسایه از محل، پا به درون ساختمان شرکت برق ناحیه ۲ مشهد گذاشت تا با رئیس شرکت صحبت کند! ولی عصبانیت مرد جوان مشاجره لفظی شدید دیگری را در اتاق رئیس رقم زد.
کد خبر: ۸۵۵۶۰
بازدید : ۱۰۲۹۱
۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۳
مرد جوان، مدیرِ اداره برق را به آتش کشید
 
سجادپور| حکم قصاص نفس جوان سابقه داری که با آتش زدن شرکت برق ناحیه ۲ مشهد جنایتی وحشتناک را رقم زد، تأیید شد.

این حادثه هولناک صبح بیست و پنجم بهمن سال ۹۶ زمانی رقم خورد که ماموران شرکت برق مشهد اقدامات قانونی را برای قطع برق منزل یکی از مشترکان انجام دادند، اما این موضوع به کشمکش و مشاجره‌ای بین جوان ۳۳ ساله و ماموران برق انجامید.
 
این مرد جوان سعی داشت از قطع برق منزل جلوگیری کند، ولی بدهی ۲ میلیون تومانی که از سال ۹۳ روی قبوض برق همراه با اخطار‌های قانونی خودنمایی می‌کرد، چاره‌ای جز قطع برق برای ماموران باقی نگذاشته بود. آن‌ها با این که در تنگنای اخلاقی وعاطفی قرار داشتند، اما باید به وظیفه قانونی خود عمل می‌کردند.
 
از سوی دیگر مشاجره و سر و صدا‌های مرد جوان و درگیری‌های شدید لفظی او برای جلوگیری از قطع برق، این بار به نتیجه نرسید و برق منزل قطع شد. مرد سابقه دار که به شدت عصبانی شده بود از همسایه اش خواست تا او را با خودرواش به شرکت برق برساند.
 
دقایقی بعد مرد خشمگین از خودرو پیاده شد و با رفتن همسایه از محل، پا به درون ساختمان شرکت برق ناحیه ۲ مشهد گذاشت تا با رئیس شرکت صحبت کند! ولی عصبانیت مرد جوان مشاجره لفظی شدید دیگری را در اتاق رئیس رقم زد.
 
او که دیگر نمی‌توانست خشم خود را کنترل کند با چهره‌ای برافروخته از ساختمان شرکت بیرون آمد و با کرایه یک دستگاه خودروی سواری به جایگاه سوخت (پمپ بنزین) رفت. هنوز مدت زیادی از این ماجرا سپری نشده بود که مرد خشمگین در حالی که ظرف ۴ لیتری حاوی بنزین را در دست داشت دوباره به شرکت برق بازگشت و مستقیم به اتاق رئیس رفت.
 
مهندس رستمی (رئیس) و معاون بهره برداری امور برق ناحیه ۲ پشت میز کنفرانس نشسته بودند که ناگهان مرد سابقه دار به طرز وحشتناکی وارد اتاق شد و بی درنگ ظرف بنزین را روی میز و سر و صورت و لباس‌های مدیران شرکت پاشید و هنوز حاضران در اتاق از شوک بیرون نیامده بودند که روشن شدن شعله فندک توسط مرد ۳۳ ساله، لحظات وحشتناک و دلهره آوری را به وجود آورد.
 
مرد عصبانی، حتی مجال سخن گفتن را از مدیران گرفت و در یک اقدام جنون آمیز اتاق را به همراه مدیران شرکت برق به آتش کشید.
 
در یک چشم بر هم زدن زبانه شعله‌های ترسناک آتش همه اتاق را فرا گرفت و «مهاجم آتش افروز» که کنار در ورودی ایستاده بود پا به فرار گذاشت تا خود گرفتار شعله‌های مرگبار نشود، اما کارکنان شرکت برق که متوجه ماجرا شده بودند به تعقیب وی پرداختند و از فرار مرد آتش افروز جلوگیری کردند.
 
مرد جوان، مدیرِ اداره برق را به آتش کشید
 
صدای دردناک و فریاد‌های مدیران گرفتار در شعله‌های سوزناک آتش، دل هر انسانی را تکان می‌داد، اما هیچ کس توان نزدیک شدن به شعله‌ها را نداشت. دقایقی بعد امدادگران آتش نشانی و اورژانس به محل رسیدند و مصدومان این حادثه دلخراش را به بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انتقال دادند، اما تلاش کادر درمانی برای نجات مهندس رستمی (رئیس شرکت) بی نتیجه ماند و او بعد از حدود دو هفته جدال با مرگ، جان به جان آفرین تسلیم کرد و بدین ترتیب پرونده‌ای جنایی در مشهد شکل گرفت.
 
«مجتبی» (متهم پرونده) که در مراحل اولیه آغاز تحقیقات و با صدور دستوری از سوی قاضی حسن حیدری (معاون وقت دادستان مرکز خراسان رضوی) بازداشت شده بود، درباره این ماجرای فاجعه بار گفت: فکر نمی‌کردم بنزین به طور ناگهانی شعله ور شود و این حادثه رقم بخورد! از سوی دیگر هم با خودم می‌اندیشیدم اگر آتش سوزی رخ بدهد آن جا با کپسول آتش نشانی، شعله‌ها را خاموش می‌کنند!...

با جنایی شدن این پرونده، قاضی علی اکبر احمدی نژاد (قاضی ویژه قتل عمد) ادامه تحقیقات را در حالی به عهده گرفت که علیرضا کاشی مدیر وقت روابط عمومی شرکت برق مشهد درباره این ماجرا به خراسان گفت: طی سه سال گذشته (۹۳ تا ۹۶) شرکت برق بار‌ها با این مشترک همراهی کرد تا بدهی خود را به صورت اقساطی تسویه کند، اما او هر بار خلف وعده کرد تا این که در روند قانونی، ماموران شرکت به ناچار برق منزل این مشترک را پس از اخطار‌های متعدد قانونی قطع کردند.
 
متهم این پرونده، در بازسازی صحنه جنایت نیز به صراحت ارتکاب قتل را پذیرفت و گفت: رئیس شرکت (مقتول) برخورد مناسبی با من داشت، حتی بدهکاری ام را تقسیط کرد تا آن را پرداخت کنم، ولی وقتی ماموران برای قطع برق آمدند من خیلی عصبانی شدم و دیگر نفهمیدم چه کار می‌کنم!
 
بنابر این گزارش، پس از تکمیل تحقیقات در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و با توجه به اهمیت و حساسیت این ماجرای فاجعه بار، پرونده «مرد آتش افروز» به شعبه دوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و زیر ذره بین قضاوت قرار گرفت.
 
متهم این پرونده جنایی که توسط یکی از قضات باتجربه و پرآوازه دستگاه قضایی مشهد محاکمه می‌شد در حالی که در برابر سوالات تخصصی و فنی قاضی حسین امام وردی (رئیس شعبه دوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی) هیچ راه گریزی نداشت با پذیرش ماجرای آتش افروزی در شرکت برق ناحیه ۲ مشهد، مدعی شد که من قصد کشتن مهندس را نداشتم و فقط می‌خواستم آن‌ها را بترسانم!
 
اما این اظهارات با توجه به قصد و نیت قبلی متهم برای تهیه بنزین و همچنین شواهد و دلایل مستند موجود در پرونده، مورد قبول قضات دادگاه قرار نگرفت و در نهایت قاضی امام وردی پس از مشورت با مستشار دادگاه، رای به قصاص نفس متهم داد.
 
این رای که با اعتراض متهم روبه رو شده بود برای بررسی دقیق‌تر به دیوان عالی کشور ارجاع شد، اما قضات زبده دیوان عالی نیز پس از بررسی محتویات پرونده و استنادات و دلایل قاطع و قانونی قضات دادگاه کیفری یک، مهر تایید بر حکم قصاص نفس زدند.
 
منبع:  روزنامه خراسان
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
0
1
این موضوع را به بحث بگذارید .اگرفردی توان پرداخت نداشته باشدحق داریم آب خانه اش راقطع کنیم تادراثرتشنگی بمیرد؟و...
نگاه