چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟ ۷۰ درصد از سرطان‌ها مربوط به موارد قابل کنترل شیوه زندگی و رژیم غذایی می‌باشد که شامل سیگار کشیدن، عدم فعالیت فیزیکی، چاقی، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، عادت‌های غذایی ضعیف و بسیاری از عوامل قابل کنترل دیگر می‌باشد. خطر واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که تعدادی از این عوامل با هم ترکیب شوند.
کد خبر: ۸۵۷۲۵
بازدید : ۲۸۷۰
۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
فرادید| آمار‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از افراد فکر می‌کنند وقتی سرطان به سراغ آن‌ها آمد، دیگر کنترل زیادی بر روی آن ندارند، ولی واقعا چنین نیست. همه ما وقتی میزان رشد سرطان را در دنیا می‌بینیم، احساس بی پناهی می‌کنیم. ولی واقعا باور ما درباره این بیماری بسیار رایج چیست؟

یک نظرسنجی اخیر علت سرطان را از دید مردم نشان می‌دهد:
 
۸۹ درصد از مردم اعتقاد دارند که سرطان در کسانی اتفاق می‌افتد که برای آن امادگی ژنتیکی دارند.

۸۰ درصد از مردم آلودگی‌های صنعتی را مسئول سرطان می‌دانند.

۹۲ درصد از مردم سیگار کشیدن و یا سیگار‌هایی که برای باردوم کشیده می‌شود را به سرطان ربط می‌دهند.

کمتر از ۵۰ درصد از افرادی که در نظر سنجی شرکت داشتند، معتقد بودند که عادت‌های غذایی و شیوه زندگی درپیشرفت این بیماری اثرگذار است.

این آمار‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از افراد فکر می‌کنند وقتی سرطان به سراغ آن‌ها آمد، دیگر کنترل زیادی بر روی آن ندارند، ولی واقعا چنین نیست. وقتی سهم وراثت، آلودگی محیط زیست و موارد ویروسی و باکتریایی را در نظر بگیریم، می‌بینیم که این عوامل تنها در ۳۰ درصد از سرطان‌ها تاثیر گذارند.

۷۰ درصد از سرطان‌ها مربوط به موارد قابل کنترل شیوه زندگی و رژیم غذایی می‌باشد که شامل سیگار کشیدن، عدم فعالیت فیزیکی، چاقی، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، عادت‌های غذایی ضعیف و بسیاری از عوامل قابل کنترل دیگر می‌باشد. خطر واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که تعدادی از این عوامل با هم ترکیب شوند.

معمولا پیشرفت سلول‌های سرطانی از حالت طبیعی زمان زیادی نیاز دارد. سلول‌های غیرطبیعی برای فراهم کردن مواد مغذی و اکسیژن به منبع خونی نیاز دارند، بنابراین مکانیسم تومور‌ها جذب رگ‌های خونی می‌باشد که به آن angiogenesis می‌گوییم. متوقف کردن این فرآیند باعث می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی نتوانند برای خود جایگاه ثابتی داشته باشند. یکی از ویژگی‌های ضدسرطانی میوه جات و سبزیجات این است که دارای ترکیبات مهمی هستند که جلوی فرآیند غیرطبیعی angiogenesis را می‌گیرند.

این تنها یکی از راه‌های زیادی است که در آن غذا‌های روزانه سالم می‌توانند جلوی سرطان را بگیرد. دیگر مکانیسم‌ها شامل محافظت امنیتی قدرتمند برای انهدام سلول‌های غیر طبیعی، محافظت از آننتی اکسیدان‌های قوی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد، محفاظت از dna، محافظت از میتوکندری سلولی می‌باشد.
 
چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

برای پیشگیری از سرطان به هیچ وجه سیگار نکشید

شاید عقلانی نباشد، اما وقتی پیشگیری از هر نوع سرطان در میان باشد کنار گذاشتن سیگار یک راه‌حل است. سیگار عامل ۳۰٪ از مرگ و‌میر‌های ناشی از سرطان است. علی‌الخصوص سرطان ریه که بیش از سایر سرطان‌ها عامل مرگ مردم است. به گفته‌ی کارشناسان یکی از بهترین راه‌های کاهش خطر سرطان، اجتناب از توتون و تنباکو است. طبق مطالعه انجام شده سال ۲۰۱۰ در مجله‌ی اتحادیه پزشکی آمریکا، حتی کاهش روزانه سیگار، از ۲۰ عدد به کمتر از ۱۰ عدد، خطر سرطان ریه افراد سیگاری را ۲۷٪ کاهش می‌دهد. به نظر کارشناسان، هر چه کمتر سیگار بکشید زندگی بهتری خواهید داشت. شما می‌توانید از موسسات ترک سیگار کمک بگیرید.


کلم بروکلی اثرات ضد سرطانی دارد

سبزیجات تنها، بخشی از یک رژیم سالم نیستند، بلکه خاصیت ضد سرطانی هم دارند. به همین دلیل هرروز ۲ و نیم پیمانه میوه وسبزیجات مصرف کنید. سبزیجات سبزرنگ به‌خصوص کلم بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیچ حاوی مواد شیمیایی گلوکوزامین‌ها هستند که در فرایند گوارش به ترکیباتی تجزیه می‌شوند که اثرات ضد سرطانی دارند. برای مثال پژوهش سال ۲۰۰۰در مرکز آنکولوژی زنان نشان می‌دهد یکی از این ترکیبات رشد سلول‌های غیرعادی در رحم انسان را کاهش می‌دهد.

سبزیجات ضد سرطانی دیگر: گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است، فیتوشیمیایی که جلوی مولکول‌های مخرب سلول را می‌گیرد این مولکول‌ها رادیکال آزاد نامیده می‌شوند. بادمجان حاوی nasunin است، آنتی‌اکسیدانی که ذخیره خونی را که سلول‌های سرطانی برای تکثیر نیاز دارند، متوقف می‌کند. به علاوه داشتن چنین رژیم‌هایی جایی برای غذا‌های دیگر از جمله گوشت قرمز باقی نمی‌گذارد. مطالعات نشان می‌دهد مصرف ۶۰۰ گرم گوشت قرمز در هفته موجب سرطان روده می‌شود.

چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟
برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، وزن خود را کنترل کنید

طبق نظر موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان (aicr)، اضافه وزن فقط به کمر شما آسیب نمی‌زند بلکه چاقی بیش از حد عامل افزایش خطر ۱۰ گونه سرطان از جمله مری، کلیه و کیسه صفرا است. بافت‌های چاق، پروتئینی تولید می‌کند که موجب التهاب می‌شود، سلول‌های سرطانی را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.

علاوه بر این، موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان تخمین می‌زند که سالانه بیش از ۱۲۰۰۰۰مورد از سرطان‌های ایالات متحده آمریکا ناشی از اضافه وزن است. دکتر پاتریشیا گانز می‌گوید که امروزه سبک‌های خاص زندگی حفظ وزن طبیعی را دشوار‌تر از همیشه می‌سازد. فست فود ارزان هستند و بجای بیرون رفتن از خانه، بیشتر وقت خود را صرف تلویزیون و رایانه می‌کنیم. پیشنهاد وی این است که مرتب خود را وزن کنید و اگر عدد‌های ترازو رو به افزایش بود، اقدامی کنید. ضریب توده بدنی خود را زیر ۲۵نگه دارید.


داشتن حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته راهی برای پیشگیری از سرطان است

وقتی پای سرطان در میان باشد، ورزش کردن به اندازه قانون غذا حیاتی است. سالانه یک سوم مرگ و میر‌های ناشی از سرطان در ایالات متحده آمریکا مربوط به رژیم غذایی و فعالیت بدنی است. با وجود اینکه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا، هر هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش در حد متوسط (۷۵ دقیقه فعالیت سخت) را توصیه می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد ورزش‌های کم و کوتاه نیز می‌تواند مؤثر باشد. ۳۰دقیقه فعالیت بدنی در هفته کافیست تا شانس ابتلا به سرطان سینه در زنان ۳۵٪ کاهش یابد. در آمریکا از هر ۸ زن یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. دکتر گانز می‌گوید: فعالیت بدنی در کنار کمک به حفظ وزن طبیعی، التهاب را نیز کاهش می‌دهد و مانع از پیشرفت سلول‌های سرطانی به سمت بدخیمی است.


برای پیشگیری از سرطان مشروبات الکلی را کنار بگذارید

الکل عامل چندین نوع سرطان از جمله دهان، گلو، روده بزرگ و سینه است. علت دقیق آن شناخته نشده است، اما محققان گمان می‌کنند الکل به بافت‌های بدن آسیب می‌رساند، برای مثال، در روده بزرگ باکتری می‌تواند الکل را به مقدار زیادی استالدئید (نوعی ماده شیمیایی که در آزمایشگاه حیوانات به عنوان عامل سرطان شناخته شده است) تبدیل کند. در زنان مصرف لیکور (نوعی مشروب الکلی) میزان استروژن (نوعی هورمون در بافت سینه) را بالا می‌برد و به طور پنهانی خطر سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

زنان ۱۸ تا۳۹ سال نسبت به ملانوم (مهلک‌ترین نوع سرطان پوست) آسیب پذیرترند. در چهل سال اخیر سرعت رشد این بیماری به ۸۰۰٪ رسیده است. برنزه کردن پوست با اشعه ماورای بنفش تاحدی در آن نقش دارد، اما قرار گرفتن مقابل نور مستقیم آفتاب زیان آورتر است. خوشبختانه این خطر با مصرف مقدار کمی ضد آفتاب ساده، کمتر می‌شود.

طبق پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۰برروی ۱۶۰۰نفر که نتایج آن در مجله‌ی clinical oncology آورده شد، افرادی که روزانه کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند ۵۰٪ کمتر از کسانی که از آن استفاده نمی‌کنند به ملانوم مبتلا می‌شوند. دکتر گانز می‌گوید: هر روز مقدار کمی کرم ضدافتاب با spf ۱۵ بزنید. حتی در زمستان و روز‌های ابری از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. وی پیشنهاد می‌کند از ساعت ۱۰صبح تا ۴ بعدازظهر که اشعه ماورای بنفش زیاد است از منزل بیرون نروید، استفاده از کرم ضد آفتاب همانند مسواک زدن باید یک عادت شود.

آرام باشید و از محیط‌های پر استرس دوری کنید

استرس به‌تن‌هایی نمی‌تواند عامل سرطان شود، اما به گفته‌ی دکتر جانز، استرس می‌تواند محیط درون بدن را تغییر دهد تا اینکه وضعیت پیش سرطانی آشکارتر شود. پژوهشی درسال ۲۰۱۳ در دانشگاه ohio state نشان داد استرس دائمی، فعالیت سلول‌های ایمنی را بوسیله تحریک روح و روان تغییر می‌دهد (این کار بدن را غرق هورمون برای مثال کورتیزول می‌کند.) حتی اگر ضروری نباشد، این امر موجب افزایش التهاب می‌شود که می‌تواند به طور پنهانی جهش سلول‌های سرطانی را پدید آورد.

خوشبختانه، می‌توان با برنامه‌ریزی استرس را کاهش داد. برای مثال، با انجام ورزش یوگا و چک نکردن ایمیل‌هایتان بعداز ساعت ۷ شب. دکتر گانز معتقد است کار‌هایی را انجام دهید تا بدنتان در سالم‌ترین شرایط قرار گیرد و جایی برای رشد سلول‌های سرطانی نداشته باشد.


برای پیشگیری از سرطان هر چند وقت یکبار چکاپ کنید

چکاپ گرچه جلوی سرطان را نمی‌گیرد، اما می‌تواند پزشکان را از علائم هشداردهنده‌ی پیش سرطانی (برای مثال وجود پولیپ در روده بزرگ یا یک خال مشکوک) باخبر سازد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند بعد از ۲۰سالگی، برای پیشگیری از سرطان هر چند وقت یکبار چکاپ کنید. زنان هر سه سال یکبار تا چهل سالگی باید تست سینه انجام دهند و بعد از آن سالی یکبار ماموگرافی انجام دهند (بررسی وآزمایش سینه تا ۲۵٪ خطر سرطان کشنده سینه را کاهش می‌دهد.)

هر سه سال یکبار جهت پیشگیری از سرطان رحم تست پاپ اسمیر انجام دهید (از سال ۱۹۵۰ تاکنون، مرگ و میر ناشی از سرطان رحم با تست پاپ اسمیر ۷۵٪ کاهش یافته است.) از ۵۰ سالگی روده بزرگ را چک کنید (اگر پیشینه‌ی خانوادگی این بیماری را دارید زودتر این کار را انجام دهید.) به گفته‌ی کارشناسان سرطان با تشخیص زود هنگام قابل درمان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین