فاجعه زیست‌محیطی در روسیه؛ آبزیان مرده در سواحل

فاجعه زیست‌محیطی در روسیه؛ آبزیان مرده در سواحل

هنوز میزان آلودگی آب مشخص نشده است، اما سازمان صلح سبز می‌گوید این که أجساد حیوانات به ساحل می‌نشینند نمایانگر جدی بودن أوضاع است.
کد خبر: ۸۵۷۸۴
بازدید : ۴۷۵۰
۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
فاجعه زیست‌محیطی در روسیه؛ آبزیان مرده در سواحل
 
در پی به ساحل نشستن اجساد سگ‌ماهی، هشت‌پا، ستاره و خارپشت دریایی در شرق روسیه، پژوهشگران این کشور در حال بررسی احتمال یک «فاجعه محیط زیستی» هستند. موج‌سواران محلی گزارش کردند که رنگ و بوی آب غیرعادی است و چشم‌های برخی از آن‌ها نیز دچار سوزش شیمیایی شده است.

دفتر دادستانی اقلیمی منطقه کامچاتکا تحقیقات در مورد احتمال آلودگی آب دریا را آغاز کرده است. این واقعه در ساحل «خالاکتیرسکی»، محل موردعلاقه موج‌سواران رخ داده است. الکسی کومارکوف، کفیل وزارت منابع طبیعی و زیست‌شناسی می‌گوید کارشناسان پس از آزمایش نمونه‌های آب، در آن رد نفت و مواد شیمیایی دیگری از جمله فنول یافتند.

اقیانوس عزیز من می‌میرد... دلفین‌ها و هشت‌پاها. می‌دانستید سه قلب دارند و در تمام طول زندگی‌شان تنها یک جفت می‌گیرند؟ باهوش، کنجکاو و آگاهند. جای تاسف است که باید این را درموردشان بنویسم. همه روزه ده‌ها جسد این موجودات فوق‌العاده در کامچاتکا به ساحل می‌نشینند.
 
دلیلش را نمی‌دانیم. بدترین چیز در زندگی إحساس بیچارگی است، و این إحساس ساکنان کامچاتکاست. کسی متوجه نیست، کسی اعتقاد ندارد... اما پیامد آن به نوعی دامن همه را می‌گیرد. این پست توسط کریستی فِری (@کریستی روزنبرگ) در روز ۲ اکتبر ۲۰۲۰ در ساعت ۱:۱۷ بامداد به اشتراک گذاشته شد.

هنوز میزان آلودگی آب مشخص نشده است، اما سازمان صلح سبز می‌گوید این که أجساد حیوانات به ساحل می‌نشینند نمایانگر جدی بودن أوضاع است. شاهدان عینی می‌گویند رنگ آب‌های ساحل «خالاکتیرسکی» تغییر کرده است و کسانی که وارد آب شده‌اند دچار خشکی و تاری چشم و احساس سوزش در گلویشان شده‌اند.

برخی دیگر با عوارضی از جمله حالت تهوع، استفراغ و تب روبه‌رو شده‌اند که می‌تواند ناشی از مسمومیت فنول باشد. واسیلی کابلوکوف، مدیر پروژه اقلیمی صلح سبز روسیه می‌گوید: «آلودگی آب‌های ساحلی خالاکتیرسکی هم‌اکنون نیز موجب مرگ آبزیان و مسمومیت ساکنان این منطقه شده است.

طبیعت بی‌نظیر کامچاتکا که در میان میراث طبیعی یونسکو قرار دارد، در معرض خطر است. لازم است هرچه زودتر آلودگی خطه ساحلی (این منطقه) متوقف و از گسترش آن جلوگیری شود.»

او از مسئولان خواست تا به سرعت منشاء آلودگی را روشن کنند.

اِکاتِرینا دایبا، یکی از کارکنان آموزشگاه موج‌سواری محلی می‌گوید: «طبیعت ساحل خالاکتیرسکی همواره دست‌نخورده بوده است. آب زلال و شن آتش‌فشانی یک زنجیره طبیعی بی‌نظیر با محیط زیست ارزشمند آن که بسیار مورد توجه گردشگران است.

(آب‌های ساحلی) اقیانوس که محل قایقرانی، موج‌سواری، غواصی و بادبادک‌بازی است، حالا ناامن شده است. هنوز معلوم نیست اوضاع کنونی تا چه حد برای آبزیان خطرناک است.»
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین