رمز و راز "جوهر پاپیروس‌"های مصر باستان

رمز و راز "جوهر پاپیروس‌"های مصر باستان

دانشمندان در فرانسه و دانمارک رمز و راز جوهر کشف شده در نوشته‌های مصر باستان بر روی پاپیروس را کشف کردند. مصریان از فناوری استفاده کردند که پس از ۱.۵ هزار سال در اروپا ظاهر شد.
کد خبر: ۸۶۴۱۱
بازدید : ۱۰۵۱۸
۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
اسرار
 
دانشمندان در فرانسه و دانمارک رمز و راز جوهر کشف شده در نوشته‌های مصر باستان بر روی پاپیروس را کشف کردند. مصریان از فناوری استفاده کردند که پس از ۱.۵ هزار سال در اروپا ظاهر شد. نتایج این مطالعه انجام شده با منبع تابش سنکروترون اروپایی در مجله Proceedings of the National Academy of علوم منتشر شده است.

از اشعه ایکس قدرتمند ESRF برای تجزیه و تحلیل فلورسانس اشعه ایکس جوهر قرمز و سیاه در ۱۲ پاپیروس کتابخانه معبد "تبتونیس"، از جمله قطعات رساله‌های جادویی و طالع بینی استفاده شد.

مصریان باستان از آهن و سرب برای ساخت جوهر استفاده می‌کردند. آهن به احتمال زیاد بخشی از جوهر بود و از سرب برای خشک شدن سریع جوهر استفاده می‌شد، نه به عنوان رنگدانه. به گفته دانشمندان، چنین جوهر پیچیده‌ای فقط توسط شخصی با دانش و مهارت خاص ساخته می‌شود.

ترکیبات حاوی سرب و همچنین گوگرد و فسفر به دیواره‌های سلولی پاپیروس نفوذ می‌کنند (از گیاهی به همین نام ساخته می‌شوند) و ذرات اوچر را در بر می‌گیرند و باعث ایجاد لکه قهوه در حروف قرمز می‌شوند.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه