دوستی اینترنتی، نقشه‌ای برای اخاذی

دوستی اینترنتی، نقشه‌ای برای اخاذی

این مرد با اعتراف به جرمش گفت: من با وعده ازدواج توانستم اعتماد دختر جوان را جلب کنم و عکس‌های او را به دست بیاورم و فکر نمی‌کردم او از ترس آبرویش شکایت کند.
کد خبر: ۸۶۴۶۶
بازدید : ۱۰۲۴۵
۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۱
دوستی اینترنتی، نقشه‌ای برای اخاذی
 
دو مرد که در ماجرا‌های جداگانه بعد از دوستی اینترنتی با دختر و زنی جوان نقشه اخاذی از آن‌ها را اجرا کرده بودند، دستگیر شدند. در نخستین پرونده درپی شکایت دختری جوان مبنی‌بر تهدید و اخاذی از او به‌بهانه انتشار تصاویر شخصی‌اش در فضای مجازی، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتای استان کردستان قرار گرفت.
 
در تحقیقات اولیه کارشناسان پلیس فتا مشخص شد متهم چندی‌پیش با شاکی در فضای مجازی آشنا شد و پس از مدتی با ریختن طرح دوستی و وعده ازدواج، به عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی او دسترسی پیدا کرد. در ادامه مشخص شد متهم با تهدید شاکی به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی قصد اخاذی از این دختر را دارد.
 
با انجام تحقیقات تخصصی کارشناسان پلیس، متهم شناسایی و دستگیر شد. این مرد با اعتراف به جرمش گفت: من با وعده ازدواج توانستم اعتماد دختر جوان را جلب کنم و عکس‌های او را به دست بیاورم و فکر نمی‌کردم او از ترس آبرویش شکایت کند.
 
سرهنگ مهدی دانش‌پور، رئیس پلیس فتای استان کردستان، با بیان اینکه افراد مجرم در فضای مجازی هویت جعلی دارند، افزود: کاربران باید ضمن رعایت ملاحظات امنیتی و رعایت حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی، از اعتماد بیجا و ارسال تصاویر و اطلاعات خصوصی به افراد غیر خودداری کنند.
 
در دومین پرونده اخاذ اینترنتی که با ایجاد مزاحمت باعث مشکلاتی برای زنی جوان شده بود، دستگیر شد. سرهنگ حشمت سلیمانی، رئیس پلیس فتای استان فارس در تشریح این پرونده اظهار کرد: درپی مراجعه زنی جوان به پلیس فتا و ارائه مرجوعه قضائی مبنی‌بر ایجاد مزاحمت برای او، پرونده اولیه تشکیل شد و رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
 
او گفت: با توجه به ارائه مستندات و با اقدامات تخصصی صورت‌گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس مشخص شد که متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی با ارسال تصاویر غیراخلاقی مبادرت به ایجاد مزاحمت و تهدید علیه شاکی کرده است.
 
این مقام پلیس در ادامه از شناسایی متهم خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت پرونده، پس از انجام اقدامات فنی ازسوی کارشناسان و با بررسی ادله ارائه‌شده توسط شاکی، متهم شناسایی شد و طبق دستور مقام قضائی به اداره پلیس انتقال یافت. سرهنگ سلیمانی گفت: متهم در ابتدا منکر جرمش شد، اما پس از روبه‌روشدن با مستندات ادله دیجیتال جرم، چاره‌ای جز اعتراف نداشت.
 
او در اظهاراتش این‌گونه بیان کرد که «پس از گفتگو با شاکی در فضای مجازی متوجه اختلاف او با همسرش در زندگی شخصی شدم و با ارائه راهنمایی و مشاوره، مبادرت به برقراری ارتباط با این زن در فضای مجازی کردم».
 
رئیس پلیس فتای استان فارس گفت: بسیاری از افراد بدون رعایت مسائل امنیتی، خصوصی‌ترین اطلاعات خود را در اختیار افراد ناشناس قرار می‌دهند و به‌نوعی دست بزهکاران سایبری را در تعرض به حریم خصوصی باز می‌گذارند، بنابراین کاربران اینترنتی در صورتی می‌توانند در یک فضای امن و آرام در فضای مجازی فعالیت داشته باشند که بتوانند در اولین گام با رعایت موارد ایمنی و امنیتی، مانع از ورود افراد غریبه به حریم خصوصی خود شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه