ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
پاسخ به سؤالاتی که شاید ذهنتان را مشغول کرده است

ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟

در واقع دونالد ترامپ می‌تواند کاخ سفید را ترک نکند، اما این کار به جایی نمی‌رسد. بد نیست به این نکته هم اشاره شود که بسیاری از تحلیلگران حقوقی آمریکا تصور نمی‌کنند ترامپ بعد از شکست قطعی در انتخابات، قصد ماندن داشته باشد.
کد خبر: ۸۶۶۳۴
بازدید : ۴۹۹۸
۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
 
انتخابات آمریکا برگزار شد، اما نتیجه همچنان نامشخص است و احتمالا برخی نکات مربوط به این رویداد برای عده‌ای همچنان مبهم است.

آیا دونالد ترامپ می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
بله. در واقع هر دو نامزد گفته‌اند که خود را برای اختلافات حقوقی بعد از انتخابات آماده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند درخواست کنند که در بیشتر ایالت‌ها آرا دوباره شمرده شود. مخصوصا اگر آرا آنجا به هم نزدیک باشد.

امسال رای‌های پستی بیش از دوره‌های قبل بود و این احتمال وجود دارد که اعتبار آرای پستی هم در دادگاه مورد سوال قرار بگیرد. شکایات حقوقی ممکن است به دیوان عالی برده شود که بالاترین مرجع قضایی در آمریکا است.

این اتفاق سال ۲۰۰۰ میلادی افتاد، وقتی که دیوان عالی شمارش دوباره آرا در فلوریدا را به نفع جرج بوش و جمهوری‌خواهان متوقف کرد.

با این تفاسیر تا حدی می‌توان فهمید چرا بعد از مرگ روث بیدر گینزبرگ، قاضی سرشناس دیوان عالی آمریکا - که چندی پیش بر اثر سرطان درگذشت- ترامپ و حزب جمهوری‌خواهش تلاش کردند تا پیش از انتخابات، ایمی کنی برت، قاضی محافظه‌کار را به عنوان جانشین او منصوب کنند.

آیا رییس جمهور می‌تواند در صورت شکست در انتخابات، با طرح ادعای تقلب از ترک کاخ سفید امتناع کند؟
در واقع دونالد ترامپ می‌تواند کاخ سفید را ترک نکند، اما این کار به جایی نمی‌رسد. بد نیست به این نکته هم اشاره شود که بسیاری از تحلیلگران حقوقی آمریکا تصور نمی‌کنند ترامپ بعد از شکست قطعی در انتخابات، قصد ماندن داشته باشد.

اما از آنجایی که ظاهرا این سوال عده زیادی از مردم است، بگذارید کمی روی این سناریو بیشتر کار کنیم.
 
فرض کنید نتیجه انتخابات پیروزی قاطع بایدن و شکست آشکار ترامپ باشد. اگر رییس جمهور فعلی در روز معارفه (۲۰ ژانویه) از ترک کاخ سفید امتناع کند، جز نشستن پشت میز، قدرت انجام کار دیگری را ندارد.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، اداره نیروی نظامی و سرویس مخفی و سایر مقام‌های کشور - از جمله فردی که مسئول نگه‌داری چمدان حاوی کد‌های اتمی است- همگی در ظهر روز معارفه به رییس‌جمهور جدید سپرده می‌شود. عده‌ای هم پرسیده بودند در صورت امتناع ترامپ از ترک کاخ سفید، می‌توان او را دستگیر کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت با این که از نظر فنی چنین امکانی وجود دارد، اما بعید است اتفاق بیفتد.

اما اگر ترامپ به طور قاطع بازنده انتخابات نباشد و از ترک کاخ سفید خودداری کند، اوضاع پیچیده خواهد شد.

نتیجه انتخابات را آرای کالج انتخاباتی تعیین می‌کند. اگر نتیجه مساوی شود و یا اعتراضی نسبت به آن شکل بگیرد، قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا مسئولیت تصمیم‌گیری بر سر برنده انتخابات را بر عهده می‌گیرند و معاون رییس جمهور هم توسط مجلس سنا معرفی خواهد شد.

ژنرال مارک مایلی، رییس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح آمریکا پیش‌تر به کنگره گفته در صورتی که به نتیجه انتخابات اعتراض شود، ارتش خود را درگیر نخواهد کرد. در نهایت دیوان عالی باید به شکایت رسیدگی کند و تصمیم بگیرد.

چه اتفاقی می‌افتد اگر آرا مساوی باشد؟
۵۳۸ رای الکترال یا مجمع برگزینندگان وجود دارد. هر ایالات بر اساس جمعیتش یک تعداد رای الکترال مشخص دارد. نامزدی می‌تواند آن تعداد رای مشخص را به دست آورد که بیشترین آرای ایالت را داشته باشد. این احتمال وجود دارد که هر کدام از نامزد‌ها ۲۶۹ رای الکترال به دست آوردند که البته احتمالی بسیار بعید است.

اگر نامزدی اکثریت آرای الکترال یعنی ۲۷۰ را به دست نیاورد، کنگره آمریکا باید تصمیم بگیرد. مسئولیت با اعضای تازه کنگره است که در انتخابات ۲۰۲۰ به کنگره راه می‌یابند. در آن صورت مجلس نمایندگان باید رئیس‌جمهور را انتخاب کند و هر ایالات فقط یک رای دارد که با مجموع ۵۰ ایالات یک نامزد برای اینکه رئیس‌جمهور شود باید ۲۶ رای نمایندگان را داشته باشد.

مجلس سنا هم معاون رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کند.
 
در نبراسکا و مین که شرایطشان متفاوت است، چه اتفاقی می‌افتد؟
ایالات مین ونبراسکا تنها ایالت‌هایی هستند که رای آن‌ها تقسیم می‌شود. در همه ۴۸ ایالت دیگر اگر نامزدی آرای بیشتر را داشته باشد چه یک رای چه میلیون‌ها رای، همه آرای الکترال به نام آو زده خواهد شد.

۵ رای الکترال ایالت نبراسکا و ۴ رای الکترال ایالت مین بر اساس تعداد آرایی که نامزد‌ها دارند بین آن‌ها تقسیم می‌شود. دو آرای الکترال به نامزد پیشتاز در ایالات می‌رسد و یک رای به نامزد پیشتاز در هر ناحیه (دو ناحیه در مین و سه ناحیه در نبراسکا).

اگر رای‌های پستی که در روز‌های پس از انتخاب شمرده می‌شود نتیجه اعلام شده به نفع ترامپ یا بایدن را عوض کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چطور نتیجه تازه اعلام می‌شود؟
نتیجه نهایی هیچ وقت در شب اول مشخص نمی‌شود، اما معمولا آرا به اندازه کافی شمرده می‌شود که برنده مشخص باشد. آنچه در شب و روز اول بعد انتخابات مشخص می‌شود نتیجه غیررسمی است که برای اعتبار آن باید چند هفته صبر کرد تا مقام‌های رسمی مسئول نتیجه نهایی را اعلام کنند.

چه مدت می‌شود در ایالات متحده آمریکا نتیجه انتخابات را به تاخیر انداخت؟
مجمع گزینندگان که وظیفه‌اش معرفی رئیس‌جمهور بعدی آمریکاست ۱۴ دسامبر جلسه دارد. گزیننده‌ها در هر ایالت رای خود را به نامزدی که آرا را به دست آورده، می‌دهند. اگر در بعضی ایالت‌ها بر سر نتیجه اختلاف نظر وجود داشته باشد و ندانند که هر گزیننده‌ها نتوانند تصمیم بگیرند که رای‌شان را به کدام نامزد بدهند، آن وقت نوبت کنگره است که مداخله کند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا تا ۲۰ ژانویه دوره رئیس‌جمهوری و معاون او تمام می‌شود. اگر کنگره تا آن موقع نتواند رئیس‌جمهور را انتخاب کند، به ترتیب رئیس مجلس نمایندگان که الان نانسی پلوسی است و بعد از او بالاترین مقام سنا که چارلز گرسلی است قدرت را موقتا به دست خواهند گرفت.

این اتفاق هرگز نیفتاده است و مشخص نیست که واقعا اگر کار به آنجا بکشد، چنین چیزی قابل اجرا باشد.
 
ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
اگر بایدن برنده شود، آیا کامالا هریس سناتور باقی خواهد ماند؟
نه! او کرسی خود به عنوان نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس سنا را واگذار خواهد کرد. درست مثل کاری که بایدن در ۲۰۰۹ انجام داد. او از مجلس سنا خداحافظی کرد تا در کاخ سفید به باراک اوباما بپیوندد؛ و فراموش نکنیم اگر دموکرات‌ها برنده انتخابات شوند، اتفاقی تاریخی رقم می‌خورد و هریس به اولین زن سیاه‌پوست با تبار هندی تبدیل خواهد شد که به چنین مقام بالایی در دولت آمریکا رسیده است.

اما چه بر سر صندلی خالی مجلس سنا خواهد آمد؟ اگر هریس معاون رییس جمهور منتخب آمریکا شود، گوین نیوسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا باید نماینده‌ای را برای جانشینی او انتخاب کند.

چرا آرای کالج انتخاباتی می‌تواند بر آرای عمومی اثر بگذارد؟
کالج انتخاباتی. این بخشی بحث‌برانگیز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که ظاهرا باعث سردرگمی عده زیادی از مردم هم شده است.

در انتخابات آمریکا مردم به طور مستقیم رییس جمهور را انتخاب نمی‌کنند. آن‌ها علاوه بر رای دادن به یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری، نمایندگان خود در کالج انتخاباتی را هم مشخص می‌کنند. در نهایت هم این "رای‌دهندگان" کالج انتخاباتی هستند که رییس جمهور را انتخاب خواهند کرد.
 
تعداد نمایندگان هر ایالت در کالج انتخاباتی با تعداد اعضایش در کنگره برابر است. از سوی دیگر تعداد کرسی‌های هر ایالت در مجلس نمایندگان هم به جمعیتش بستگی دارد. اما در مجلس سنا هر ایالت به طور مشخص دو نماینده دارد.

به عنوان مثال، کالیفرنیا ۵۵ رای دهنده در کالج انتخاباتی دارد و تعداد نمایندگان وایومینگ در این مجمع تنها سه نفر است. کالج انتخاباتی در مجموع ۵۳۸ کرسی دارد و در این سیستم، همه ایالت‌ها به یک اندازه در نتیجه انتخابات موثر نیستند.

اگر فرض کنیم در ایالاتی مثل کالیفرنیا دموکرات‌ها رای بیشتری می‌آورند و درایالت‌های جنوبی جمهوری‌خواهان برنده می‌شوند، ایالت‌های "چرخشی" نظیر اوهایو، فلوریدا و کارولینای شمالی که شانس پیروزی در آن‌ها دو طرفه است، به میدان جنگ انتخابات تبدیل خواهند شد.

بعد از روز انتخابات، کنگره آراء رای‌دهندگان کالج انتخاباتی را می‌شمارد و برنده را اعلام می‌کند. اگر نتیجه مساوی باشد، مسئولیت انتخاب برنده به عهده قانون‌گذاران مجلس نمایندگان خواهد افتاد.

اما اصلا چرا چنین سیستم رای‌گیری پیچیده‌ای وجود دارد؟
سال‌ها پیش وقتی بنیانگذاران آمریکا در مسیر دستیابی به دموکراسی متوجه شدند باید میان حقوق ایالت‌ها، کنگره و رای عمومی سازگاری ایجاد کنند. اما چرا رییس جمهور با رای عموم مردم انتخاب نمی‌شود؟ یک دلیلش این است که حق رای در آن زمان موضوع چندان شناخته شده نبود و برخی قانون‌گذاران حس می‌کردند مردم بی‌سواد گزینه مناسبی برای انتخاب رییس‌جمهور نیستند.

یک دلیل دیگر هم به برده‌داری مربوط می‌شد. هدف این بود که در ایالت‌های موافق برده‌داری، قدرت بیشتری به سفیدپوستان داده شود.

آیا سیستم کالج انتخاباتی برای دنیای امروز هم مناسب است؟
سوال خوبی است. بر اساس سیستم کالج انتخاباتی، ایالات پرجمعیت‌تر مثل کالیفرنیا و تگزاس به نسبت ایالاتی که جمعیت‌شان کمتر است، تاثیر کمتری بر نتیجه انتخابات دارند. از نظر برخی از مردم این روش چندان عادلانه نیست، چون به ایالاتی که ساکنان کمتری دارند، قدرت انتخاباتی بیشتری می‌دهد.

در همه ایالات به جز دو مورد، نامزدی که بیشترین رای عمومی را کسب کند - چه تنها یک رای بیشتر آورده باشد و چه هزار رای- کل آرای ایالت در کالج انتخاباتی را هم به خود اختصاص خواهد داد. در ۲۰۱۶ ترامپ طبق همین روش توانست با وجود کسب میزان اندکی رای بیشتر در فلوریدا و ویسکانسین، آراء این دو ایالت در کالج انتخاباتی را از آن خود کند.

این اساسا یعنی بخش عمده نبرد بر سر به قدرت رسیدن در کاخ سفید در تعداد انگشت‌شماری از ایالات اتفاق می‌افتد که دو طرف در آن‌ها شانس برنده شدن دارند؛ بنابراین نامزد‌ها نیازی ندارند پول خود را برای مبارزه انتخاباتی در ایالاتی هدر دهند که یک حزب به طور قطع رای خواهد آورد.

بنابر اطلاعات مرکز تحقیقاتی پیو، مردم آمریکا دهه‌هاست خواهان اصلاح این سیستم هستند. در حال حاضر نزدیک به ۵۸ درصد از مردم می‌خواهند این روش متوقف شود. اما از سال ۲۰۱۶، نگرش‌های حزبی به شکل قابل توجهی افزایش یافته و عده بیشتری از جمهوری‌خواهان گفته‌اند از سیستم فعلی انتخابات دقیقا به همین شکلی که هست حمایت می‌کنند.
 
ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
یکی از پیشنهاداتی که برای رفع ناهماهنگی میان آرای عمومی و آرای کالج انتخاباتی مطرح شده این است که به جای اختصاص همه آرای کالج انتخاباتی به نامزدی که در یک ایالت بیشترین رای را می‌آورد، این آراء به نسبت بین آن‌ها تقسیم شود.

اما اعمال هرگونه تغییر در این سیستم انتخاباتی به رای موافق دو سوم نمایندگان کنگره و سه چهارم مجالس ایالتی نیاز دارد و چنین چیزی تقریبا غیر‌ممکن است.

شکست ترامپ چه تاثیری بر روابط خارجی آمریکا خواهد داشت، به عنوان مثال هند که او رابطه با خوبی با نخست‌وزیرش، مودی دارد.
هیچ شکی نیست که ترامپ و نارندرا مودی جلوی دوربین خیلی صمیمی به نظر می‌رسند، اما بایدن هم از دوران فعالیت خود به عنوان معاون باراک اوباما، حامی روابط هند و آمریکا بوده است.

بد نیست به سیاست‌های احتمالی بایدن و هریس در قبال هند نگاهی بیندازیم.

حزب دموکرات به احتمال زیاد روی مسأله کشمیر که دولت ترامپ عمدتا از آن دوری کرده، تاکید بیشتری خواهد داشت. بایدن در برنامه کاری خود به صراحت اعلام کرده که دولت هند باید حقوق مردم کشمیر را به آن‌ها بازگرداند. کامالا هریس که - مادرش اهل هند است- هم از اقدامات مودی در قبال این منطقه انتقاد کرده است.

روابط آمریکا و هند در گذشته پستی و بلندی‌های زیادی داشته، اما بد نیست به سفر اوباما به این کشور در سال ۲۰۱۵ و اظهارنامه دوستی که او و نارندرا مودی امضا کردند هم اشار‌ه کنیم. بایدن هم به ویژه با توجه به این که معاونش تباری هندی دارد، به احتمال زیاد به دنبال همکاری‌های مشابه با هند است.

به طور کل، بازسازی روابط با متحدان آمریکا از جمله وعده‌های کلیدی بایدن بوده و او علاوه بر این قول داده محدودیت‌های ویزا و مهاجرت که در دوران ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده را لغو کند. او روی تقویت توانایی‌های هند به عنوان " شریک نبرد با تروریسم" و همین‌طور به منظور همکاری در سایر حوزه‌ها از جمله آموزش، اهداف بشردوستانه و اکتشافات فضایی تاکید کرده است.
 
ترامپ چگونه می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض کند؟
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین