سقوط جهانی تولید خودرو
در نیمه نخست ۲۰۲۰ رخ داد

سقوط جهانی تولید خودرو

در حالی که طی نیمه نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۶ میلیون و ۶۶ هزار خودرو در جهان تولید شده بود این رقم در نیمه نخست سال جاری میلادی به ۳۱ میلیون و ۱۳۱ هزار دستگاه کاهش یافته است.
کد خبر: ۸۶۸۶۱
بازدید : ۸۹۳۹
۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵
سقوط جهانی تولید خودرو
 
جدیدترین آمار منتشره از سوی سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری از سقوط ۳۲ درصدی تولید خودرو جهان در بازه زمانی نیمه نخست ۲۰۲۰ حکایت دارد. آنچه مشخص است شیوع ویروس کرونا در ناکامی تولید جهانی خودرو نقش اساسی ایفا می‌کند.

شروع این ویروس از شهر ووهان چین بود، شهری که قطب خودروسازی جهان نام دارد. همه‌گیری کووید-۱۹ در ووهان و به‌دنبال آن خسارت صنایع خودروی فعال در این شهر، در مدت زمان کمی فراگیر شد و دیگر خودروسازی‌های جهان را به واسطه عدم تامین قطعه دچار مشکل کرد.
 
از سوی دیگر کاهش تقاضا نیز دلیل دیگری بر افت تولید خودروسازان جهانی در اوج همه‌گیری کووید-۱۹ خوانده می‌شود. بر این اساس روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی به نقل از سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری به تشریح آمار تولید جهانی خودرو و مقایسه آن با تولید خودرو در ایران پرداخت.
 
در این گزارش آمده است در حالی که طی نیمه نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۶ میلیون و ۶۶ هزار خودرو در جهان تولید شده بود این رقم در نیمه نخست سال جاری میلادی به ۳۱ میلیون و ۱۳۱ هزار دستگاه کاهش یافته است. به این ترتیب در این دوره ۱۴ میلیون و ۹۳۵ هزار دستگاه خودرو کمتر (معادل ۴/ ۳۲ درصد) نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید شده است.
 
در ادامه این گزارش تولید خودرو در اروپا مورد بررسی قرار گرفته و تاکید شده که تولید خودرو اروپا در نیمه نخست ۲۰۲۰ بالغ بر ۴/ ۳۸ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و به ۶ میلیون و ۹۴۱ هزار دستگاه رسیده است. تولید خودرو فرانسه به کمتر از نصف رسیده است.
 
فرانسه که در نیمه نخست سال قبل یک میلیون و ۲۳۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده بود در نیمه نخست امسال تنها ۵۵۱ هزار دستگاه تولید داشته است. همچنین تولید آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز اروپا نیز با افت ۷/ ۳۹ درصدی مواجه شده و به یک میلیون و ۵۹۵ هزار دستگاه رسیده است.
 
اما خودروسازی آمریکا نیز از گزند کووید-۱۹ در امان نبوده؛ چرا که طبق گزارش سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری صنعت خودرو در آمریکا با کاهش ۴/ ۳۸ درصدی تولید در نیمه نخست امسال مواجه شده است. تولید خودرو آمریکا که در نیمه نخست ۲۰۱۹ بالغ‌بر ۵ میلیون و ۶۷۳ هزار دستگاه گزارش شده بود در نیمه نخست امسال به ۳ میلیون و ۴۹۴ هزار دستگاه کاهش یافته است.
 
براساس این گزارش چین که منشأ شیوع کرونا در جهان بوده و ویروس کووید-۱۹ اول از همه در این کشور شیوع پیدا کرد از جمله کشور‌هایی بوده است که کمترین افت تولید در صنعت خود را شاهد بوده است. تولید خودرو چین در نیمه نخست ۲۰۲۰ تنها ۸/ ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به ۱۰ میلیون ۱۱۲ هزار دستگاه رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل ۱۲ میلیون و ۱۵۶ هزار دستگاه خودرو تولید کرده بود.
 
ژاپن نیز در نیمه نخست امسال ۳ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که این رقم نسبت به نیمه نخست سال قبل ۲/ ۲۷ درصد کاهش یافته است. براساس این گزارش آسیا کانون تولید خودرو جهان در نیمه نخست ۲۰۲۰ بوده است. بیش از نصف تولید خودرو جهان در این دوره در آسیا تولید شده است.
 
تولید خودرو آسیا در نیمه نخست سال بالغ بر ۱۷ میلیون و ۷۶۲ دستگاه بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴/ ۲۵ درصد کاهش داشته است.
 
در ادامه این گزارش همچنین آمده است که اروپا با تولید ۶ میلیون و ۹۴۱ هزار دستگاه، قاره آمریکا با تولید ۶ میلیون و ۱۳۲ هزار خودرو، و آفریقا با تولید ۲۹۵ هزار دستگاه خودرو به ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم از نظر تولید خودرو قرار گرفته‌اند. تولید خودرو در قاره آمریکا ۳/ ۴۱ درصد و آفریقا ۴/ ۴۶ درصد کاهش داشته است.

در این بین هر چند سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری آمار تولید خودرو ایران را در گزارش خود لحاظ نکرده است، اما داده‌های منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن، تجارت نشان می‌دهد ایران تنها تولیدکننده بزرگ خودرو بوده است که در نیمه نخست سال جاری میلادی با رشد تولید مواجه شده است.
 
ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی یعنی طی دو فصل زمستان ۹۸ و بهار ۹۹ در مجموع ۴۷۳ هزار و ۴۶۱ دستگاه خودرو تولید کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲/ ۲۰ درصدی داشته است. ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۳۹۳ هزار و ۸۸۲ دستگاه خودرو تولید کرده بود.
 
آنچه مشخص است به واسطه شیوع کرونا اگر چه تقاضای عمومی برای خودرو در جهان روند کاهشی داشته؛ اما در ایران تقاضا همچنان چشمگیر بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه