آخرین خواسته شان کانری

آخرین خواسته شان کانری

خانم روکبرون که ۴۰ سال همسر کانری بود، به «اسکاتیش میل» گفته است که «آخرین وصیت» همسرش انتقال خاکستر او به زادگاهش در اسکاتلند بوده است
کد خبر: ۸۷۱۲۵
بازدید : ۱۰۹۹
۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
آخرین خواسته شان کانری؛ خاکسترم را به سرزمین مادری‌ام ببرید
 
فرادید| میشل روُکبرون، همسر شان کانری می‌گوید خاکستر همسرش بنا به وصیت او روی اسکاتلند پاشیده خواهد شد.

ستاره فیلم‌های جیمز باند در ۹۰ سالگی و در روز ۳۱ اکتبر در خواب و آرامش، در حلقه عزیزانش درگذشت.

به گزارش فرادید؛ به نقل از نشریه «اسکاتیش سان» خانم روکبرون که ۴۰ سال همسر کانری بود، به «اسکاتیش میل» گفته است که «آخرین وصیت» همسرش انتقال خاکستر او به زادگاهش در اسکاتلند بوده است.

او گفت: «ما شون را به اسکاتلند برمی‌گردانیم. این آخرین وصیت او بود.

او می‌خواست خاکسترش در باهاماس و نیز موطنش اسکاتلند پخش شود. قصد خانواده این است که هر زمان ممکن و ایمن باشد با او (به اسکاتلند) بازگردد.

امیدواریم بتوانیم برای او در اسکاتلند یک مجلس یادبود برگزار کنیم.»

اخیرا، جیسون، فرزند شان کانری افشاء کرد که پدرش «مدتی» پیش از درگذشتش بیمار بوده است.

او به بی‌بی سی گفت خبر درگذشت کانری «یک ضایعه غم‌انگیز برای مردم سراسر جهان خواهد بود.»

او گفت: «روزی غم‌انگیز بود برای کسانی که پدرم را می‌شناختند و دوستش داشتند و ضایعه‌ای اندوه‌بار بود برای جهانیان که از استعداد عالی او به عنوان یک هنرپیشه لذت بردند.»

شان کانری بیشتر به دلیل نقشش به عنوان جیمز باند مشهور بود. او نقش جیمز باند را در سال ۱۹۶۲ با «دکتر نوُ» آغاز و در ۱۹۸۳ با «دیگر هرگز نگو هرگز» پایان داد و در مجموع در هفت فیلم «دوصفر هفت» بازی کرد.

به دنبال انتشار خبر درگذشت شان کانری به گونه‌ای گسترده به این بازیگر ادای احترام شده است. در میان سایر فیلم‌های او باید از «مردی که می‌خواست پادشاه باشد» (۱۹۷۵)، «راهزنان زمان» (۱۹۸۱) و «ایندیانا جونز: جونز و آخرین جنگ صلیبی» (۱۹۸۱) استیون اسپیلبرگ نام برد.

شان کانری برای بازی در فیلم کانگستری «تسخیرناپذیران» در سال ۱۹۸۷ موفق به گرفتن جایزه اسکار شد..
 

شان کانریِ جاودانه

آخرین خواسته شان کانری؛ خاکسترم را به سرزمین مادری‌ام ببرید

سِر توماس شان کانری (انگلیسی: Thomas Sean Connery‎؛ زاده ۲۵ اوت ۱۹۳۰ – درگذشته ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰) بازیگر اسکاتلندی بود. او بیشتر به دلیل ایفای نقش شخصیت جیمز باند در هفت فیلم بلند (شش فیلم رسمی و یک فیلم غیررسمی) شناخته می‌شود.

کانری در ۲۵ اوت ۱۹۳۰ میلادی در ادینبورگ در اسکاتلند متولد شد.

شان کانری در سینمایی رابین و ماریان (ساخته ۱۹۷۶) در کنار آدری هپبورن، در نقش رابین هود بازی کرد. این اثر در سال ۲۰۱۸ به عنوان برترین اقتباس تاریخ رابین هود انتخاب شده‌است.

شان کانری از طرفداران حزب ملی اسکاتلند است که خواهان استقلال این کشور از انگلستان است. او در باهاما سکونت دارد و گفته‌است تا زمانی که اسکاتلند مستقل نشود در سرزمین خود اقامت نخواهد کرد.


جیمز باند

آخرین خواسته شان کانری؛ خاکسترم را به سرزمین مادری‌ام ببرید

تمامی فیلم‌های جیمز باندِ به تصویر کشیده توسط وی جز دسته فیلم‌های پرفروش بوده‌اند و فیلم سینمایی تاندربال با احتساب ارزش واقعی دلار به به عنوان پرفروش‌ترین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمز باند به‌شمار می‌رود. هری سالتزمن و آلبرت بروکلی تهیه‌کنندگان فیلم‌های باند در ابتدا کری گرانت را برای این نقش انتخاب کردند، اما او تنها به بازی در یک فیلم رضایت داد (در حالی که آن‌ها حداقل ۵ فیلم را در نظر داشتند).
 
انتخاب بعدی آن‌ها پاتریک مک گوهان بود که در همان زمان در یک مجموعهٔ تلویزیونی نقش یک مأمور مخفی را بازی می‌کرد، اما وی این نقش را رد کرد. کارگردان فیلم دکتر نو، ترنس یانگ، ریچارد جانسون را برای این نقش پیشنهاد داد که Eon Productions آن را رد کرد. از نظر خالق جیمز باند، یان فلمینگ، ریچارد تاد برای این نقش مناسب بود که به دلیل اختلاف در زمان‌بندی کاری، نقش آفرینی وی به عنوان جیمز باند محقق نشد. در نهایت تهیه‌کنندگان رو به‌شان کانری آوردند و برای ۵ فیلم با او قرارداد بستند.

اینکه گفته می‌شود شان کانری در یک رقابت ۶ نفره برندهٔ بازی در نقش باند شد، ناصحیح است. ازقضا چنین تستی بین ۶ نفر انجام شد، اما برنده، مدلی ۲۸ ساله به نام پیتر انتونی بود که به دلیل بی تجربگی در بازیگری رد شد. هنگامی که بروکلی و سالتزمن، کانری را دعوت کردند او بسیار غیررسمی و خونسرد ظاهر شد و بی‌توجهی به مقام و منزلت تهیه‌کنندگان و لاابالی رفتار کردن وی، توجه آن‌ها را جلب کرد و به قول آلبرت بروکلی زمانی که آن‌ها از پنجره او را نگاه می‌کردند که سوار اتومبیلش می‌شود و آنجا را ترک می‌کند، می‌دانستند که فرد مناسب را پیدا کرده‌اند. خونسردی و ریلکس بودن شان کانری، هری سالتزمن را تحت تأثیر قرار داد، به گفتهٔ او شان کانری مانند گربه‌ای جنگلی، فرز و بی‌خیال راه می‌رود.
 
آخرین خواسته شان کانری؛ خاکسترم را به سرزمین مادری‌ام ببرید

یان فلمینگ در ابتدا کانری را انتخاب مناسبی برای مخلوقش نمی‌دانست، اما با فروش خوب فیلم دکتر نو نظر وی عوض شد و حتی در رمان‌های بعدی جیمز باند، اصلیتی اسکاتلندی برای باند تعریف کرد.
 
کانری یکبار در سال ۱۹۶۷ از نقش آفرینی جیمز باند خداحافظی کرد، اما کم سن بودن و عدم اقبال عمومی نسبت به بازیگر بعدی (جرج لازنبی) دست‌اندرکاران را واداشت تا بار دیگر از او بخواهند تا در فیلم الماس‌ها ابدیند در رل این شخصیت به ایفای نقش بپردازد. بعد از اتمام فیلمبرداری الماس‌ها ابدیند، او به جراید گفت که دیگر هرگز در نقش جیمز باند بازی نمی‌کند. اما دست تقدیر ۱۲ سال بعد وی را بار دیگر به بازی در نقش جیمز باند کشاند.
 
کارگردان فیلم جدید را هرگز نگو هرگز نام نهاد (براساس فیلمنامهٔ تاندربال)، زیرا کانری پس از پایان فیلم الماس‌ها ابدیند گفته بود دیگر هرگز در نقش جیمز باند بازی نخواهد کرد. گرچه فیلم متعلق به کمپانی EON نبود (این فیلم را کمپانی برادران وارنر ساخت) و گرچه اکران فیلم در فصل پاییز انجام شد، اما از نظر تجاری پرفروش ظاهر شد و از نظر منتقدین نمرهٔ بالایی را به خود اختصاص داد. با توجه به اینکه تنها مدت کمی قبل از اکران این فیلم (تنها چند ماه قبل) کمپانی اصلی فیلم‌های جیمز باند EON، فیلم اکتوپوزی را با بازی راجر مور در نقش جیمز باند پخش کرده بود، رسانه‌ها در فاصلهٔ اکران این دو فیلم از جنگ جیمز باند‌ها سخن می‌گفتند. کانری در سال ۲۰۰۵ با پروژهٔ بازی ویدئویی از روسیه با عشق همکاری داشت و صدای او بر روی کاراکتر جیمز باند در این بازی دوبله شد.

شان کانری در هفت فیلم از سری فیلم‌های جیمز باند نقش این مأمور مخفی را بازی کرده‌است:

کتر نو (۱۹۶۲)، از روسیه با عشق (۱۹۶۳)، پنجه طلایی (۱۹۶۴)، گلوله آتشین (۱۹۶۵)، تنها دوبار زندگی می‌کنی (۱۹۶۷)، الماس‌ها ابدی‌اند (۱۹۷۱)، هرگز دوباره نگو هرگز (۱۹۸۳)


بازنشستگی

آخرین خواسته شان کانری؛ خاکسترم را به سرزمین مادری‌ام ببرید

کانری پس از فیلم سینمایی انجمن نجیب‌زادگان عجیب در هیچ فیلم سینمایی ظاهر نشد و وقتش را به نوشتن زندگینامهٔ شخصی خود اختصاص داد. او در هفت ژوئن ۲۰۰۵ حضور خود در فیلم چهارم ایندیانا جونز را رد کرد. با این حال او در سال ۲۰۱۲ شخصیت انیمیشنی سر بیلی را دوبله کرد و مجری تولید این انیمیشن هم بود.


درگذشت

شان کانری در خواب در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰، در سن ۹۰ سالگی، در خانه‌اش ناسائو در باهاما درگذشت. پسرش جیسون گفت که مدتی بود حال پدرم خوب نبوده‌است. یک روز بعد، همسر کانری، میشلین روکربون، فاش کرد که وی در سال‌های آخر زندگی خود از زوال عقل رنج می‌برد.

پس از اعلام خبر مرگ وی، تعدادی از بازیگران سرشناس از کانری ادای احترام کردند از جمله سام نیل، نیکلاس کیج، رابرت دنیرو، دیانا راس، تیپی هدرن، الک بالدوین، هیو جکمن، جورج لوکاس، شرلی باسی، کوین کاستنر، کاترین زتا جونز، باربرا استرایسند، جرارد باتلر، آرنولد شوارتزنگر، جان کلیز، ستاره‌های سابق فیلم‌های جمزباند جورج لازنبی، تیموتی دالتون، پیرس برازنان، و ۰۰۷ فعلی دنیل کریگ. دوست دیرینه کانری، مایکل کین، او را «یک ستاره بزرگ، بازیگر درخشان و یک دوست فوق العاده» خواند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه