حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

در حال حاضر حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. از طرفی دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ سقف معافیت مالیاتی حقوق را چهار میلیون تومان به مجلس پیشنهاد داده است.
کد خبر: ۸۷۷۶۳
بازدید : ۲۳۰۹۹
۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟
فرادید| لایحه بودجه پیشنهادی دولت تکلیف حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان را برای سال ۱۴۰۰ مشخص کرده است. بر این اساس کف حقوق برای کارمندان و بازنشستگان در سال آینده ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. اما در طرف مقابل هنوز تکلیف دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ مشخص نشده است، ولی به نظر می‌رسد که جلسات شورای دستمزد همچون سال‌های گذشته به دنبال همسان سازی حقوق کارگران با حداقل حقوق کارمندان باشد.  

به گزارش فرادید، طبق لایحه پیشنهادی دولت حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. این مبلغ در سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده بود، که افزایش ۱۵ درصدی حداقل حقوق را در سال ۹۹ نشان می‌داد.

براساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰، پیش‌بینی شده است پس از افزایش ضریب ریالی حقوق برای گروه‌های مختلف حقوق بگیر، موضوع جز یک این بند و معادل افزایش ضریب ریالی برای افزایش حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مجموعه مبلغ مندرج در حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد و حکم حقوق بازنشستگان متناسب سنوات خدمت قابل قبول از ۳۵ میلیون ریال کمتر نباشد.

با این وجود در سال ۱۴۰۰ در همه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه و همچنین نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی (به استثنای مشمولان قانون کار)، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق سایر حقوق بگیران، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی و مستمری‌ها و سایر حمایت‌های متناسب با آنها، معادل افزایش ضریب ریالی افزایش می‌یابد.  

البته باید تاکید کرد که  مشمولین قانون کار از شمول این افزایش حقوق خارج هستند.

پیش نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ روز گذشته توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، به مجلس تحویل داده شد. با این وجود بررسی لایحه در پارلمان زمان بر خواهد بود. در این میان ممکن است حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در این بررسی‌ها دچار تغییر و تحول شود.
 
حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ به چقدر می‌رسد؟

شورای عالی کار که معمولا در فصل پایانی سال  جلسات خود را برای تعیین مزد سال آینده آغاز می‌کند، در روز‌های آینده کار خود شروع خواهد کرد. این شورا سال گذشته مسیر پر فراز و نشیبی را برای تعیین حداقل دستمزد کارگران پشت سر گذاشت.  

نمایندگان کارگری معتقد بودند که شورای عالی کار باید ماده ۴۱ قانون کار را مد نظر قرار دهد. قانونی که بر همسان سازی دستمزد متناسب با تورم تاکید دارد.

اما نمایندگان کارفرمایی و نمایندگان دولت به شیوع کرونا و آسیب دیدن کسب و کار‌ها تاکید داشتند و می‌گفتند که حداقل دستمزد همچون دولت باید ۱۵ درصد افزایش داشته باشد. این در حالی بود که بانک مرکزی نرخ تورم را ۴۱ درصد اعلام کرده بود.  

این مسئله باعث شد تا حداقل دستمزد کارگران در اسفند ماه به نتیجه نرسد و در نهایت در میانه بهار، مزد کارگران با حداقل حقوق کارمندان همسان شد. بر این اساس دستمزد ۱۳۹۹ به ۲ میلیون و ۸۰۰ تومان رسید.

حالا هم حداقل حقوق کارمندان برای سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و احتمالا نمایندگان کارفرمایی و دولت همچون سال گذشته بر این همین مبلغ تاکید خواهند داشت.  

اما از طرف دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده است که وارد مذاکره با وزارت کار و شورای عالی کار شده تا حداقل حقوق کارگران را در سال ۱۴۰۰ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهند.

علی بابایی‌کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس در این رابطه گفته است که "تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون اجتماعی خواهان افزایش بیش از ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده هستند، بر همین اساس نیز با ارائه این پیشنهاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشغول رایزنی با این وزارتخانه برای تحقق این امر هستیم."

او معتقد است که  حقوق کارگران طی سال‌های اخیر متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته و این مسئله همواره شکاف‌های جدی از حیث درآمد و مخارج برای این قشر ایجاد کرده است

البته پیش از علی بابایی کارنامی، یک نماینده دیگر از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد خبر داد و حالا رئیس فراکسیون کارگری می‌گوید: سال بعد باید مزد کارگران ۴۰ درصد افزایش یابد. با این وجود باید تا اسفند ماه صبر کرد و دید که اعضای شورای عالی کار مزد کارگران را حداقل حقوق کارمندان یکسان سازی می‌کنند، یا دستمزد کارگری سال ۱۴۰۰ بیش از این رقم خواهد بود.  
 
حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

سقف معافیت مالیاتی حقوق چقدر شد؟

در حال حاضر حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. از طرفی دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ سقف معافیت مالیاتی حقوق را چهار میلیون تومان به مجلس پیشنهاد داده است.

بند چهار تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ به سقف معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. طبق این بند، افرادی که سالیانه ۴۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق مزایا و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد است.

طبق تبصره ۱۲ میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم سالانه به مبلغ ۳۶۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۳۹۹، پیشنهاد داده بود که حقوق‌های سه میلیون تومان و کمتر از مالیات معاف شوند و با تصویب مجلس شورای اسلامی حقوق‌های سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شدند.  
 
نظرات بینندگان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۶
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
1
0
قابل توجه آقایان پیگیر حقوق کارگران(نمایندگان کارگران در شورای عالی کار و کانونهای بازنشستگان):
هر سال در ماههای منتهی به پایان سال آقایان نمایندگان کارگری پیشنهاد افزایش حقوق و دستمزد بر اساس نرخ تورم را ارائه می دهند ولی در انتهای کار به بهانه اینکه اگر خواسته آقایان نمایندگان کارفرما (یعنی نصف درصد نرخ تورم) تامین نشود باعث اخراج نیروی کار می شود و بدین ترتیب همه ساله با تواق مسالمت آمیز طرفین کلاه گشادی به سر جامعه کارگری گذاشته می شود درحالی که سالهاست نیروی کار تا جائیکه لازم بوده به طرق مختلف تعدیل گردیده است واین تعدیل در سالهای حداقل ده سال پیش اتفاق افتاده وبعد از آن نیز هر نیروی کاری که بازنشسته شده از نیروهای موقت پیمانکاران همان شرکت استفاده شده و با تغییر کد کارفرما به سازمان تامین اجتمایی معرفی می شود و عملا هیچ نیرویی جایگزین نمی شود و تمام شرکتها با حداقل نیرو کار می کنند و تهدید به اخراج نیرو بهانه ایست برای باج گرفتن از دولت به شکلهای مختلف ( عدم افزایش عادلانه حقوق و گرفتن تسهیلات با نرخ بهره پایین به بهانه حفظ نیروی کار و ...) و بنابر این هیچ نیروی اضافه برای اخراج وجود ندارد مگر اینکه کل آن شرکت تعطیل شود در حالی که همه ساله شاهد افزایش دوره ای قیمت محصولات با توجه به تورم بوده ایم واز این نظر کارفرماها دچار ضرر نمی شوند واگر غیر این بود بدون هیچ ملاحظه ای تصمیم به بستن شرکتشان می گرفتند پس بنابر این لازم به نگرانی از ریزش نیروی کار و بدنبال آن همراهی و توافق بی مورد آقایان نمایندگان کارگران و کارفرمایان نیست و لطفا برگزاری جلسات را موکول به انتهای سال نکنید و به منظور رعایت عدالت درصد افزایش حقوق برای کلیه سطوح بصورت یکسان برمبنای درصد تورم واقعی در نظر گرفته شود و از هرگونه افزایش مزایای جانبی بجای پایه حقوق پرهیز شود چون اثرات زیان بخش روی اضافه کاری و حق شیفت خواهد گذاشت
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
4
0
خسته شدیم از این همه حرفهای تکراری.جنگ زرگری.بالادستی که داره ‌؛ میخوره؛ البته تقصیر خودمون هم هست .اینا میگن ما هر چقدر؛ حتی مقدار کمی هم اضافه کنیم مردم خودشونو سازگار میکنم‌‌..بترسید از روز حساب
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
خجالت بکشین
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه