فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی

فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی

این آتشفشان که در امتداد ساحل جنوبی جزیره واقع است بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ سال عمر دارد و در حدود ۱۰۰۰۰۰ سال پیش از سطح دریا بیرون زده‌است. این آتشفشان دومین جوانترین تولید تفتگاه هاوایی است.
کد خبر: ۸۸۶۱۱
بازدید : ۴۲۴۰
۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی
 
دو سال پیش، کیلاویا، یک شهر کوچک را تقریبا از صحنه جهان پاک کرد. آتشفشان کیلاویا در هاوایی دوباره دست به فوران زده است. دو سال پیش این کوه یک شهر کوچک با ۱۰ هزار نفر جمعیت را تقریبا از صحنه جهان پاک کرد. هم اکنون وضعیت قرمز در محل فوران این آتشفشان اعلام شده است. مردم برای ترک این منطقه آماده می‌شوند.

این کوه فعال‌ترین آتشفشان از پنج آتشفشانی است که با هم جزیره هاوایی را شکل داده‌اند. این آتشفشان که در امتداد ساحل جنوبی جزیره واقع است بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ سال عمر دارد و در حدود ۱۰۰۰۰۰ سال پیش از سطح دریا بیرون زده‌است. این آتشفشان دومین جوانترین تولید تفتگاه هاوایی است.

کیلاویا ۱۲۴۶٫۹۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و از حدود سه دهه قبل تاکنون در حال فعالیت است.کیلاویا در زبان هاوایی به معنای «فوران کردن» یا «بسیار عظیم» است و اشاره به تکرار فوران این کوه دارد. در ۴ ماه مه ۲۰۱۸ فوران این آتشفشان باعت تخلیه بیش از ۲۰۰۰ نفر شد.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین