بورس سبزپوش شد

بورس سبزپوش شد

بورس معاملات دیروز را صعودی آغاز کرد و در ۳۰ دقیقه ابتدایی ۱۱ هزار واحد رشد کرد. شاخص کل تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به بالاترین رقم روز یعنی یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد رسید. پس از آن به آهستگی نزول کرد.
کد خبر: ۸۸۸۰۶
بازدید : ۵۲۸۵
۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۱
در روزی که ۵۶ درصد نماد‌های بازار افت قیمت داشتند و شاخص هم وزن نزول کرد، شاخص کل به واسطه رشد قیمت بزرگان بازار رشد کرد. روز دوشنبه شاخص کل رشد کرد، ولی شاخص هم وزن نزول کرد. اتفاقی که در هفته‌های اخیر سابقه نداشته است و نشان از حمایت معامله‌گران از بزرگان بورس دارد.

پیش گشایش بازار
در پیش گشایش معاملات دیروز بورس، ۱۴۱ نماد بازار صف خرید و ۱۴۴ نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان (وآذر)، صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و پگاه گیلان (غگیلا) تعلق داشت و شرکت بهنوش ایران (غبهنوش)، پتروشیمی ارومیه (شاروم) و بانک دی (دی) بیشترین صف فروش را داشتند.

بزرگان شاخص را بالا کشیدند
بورس معاملات دیروز را صعودی آغاز کرد و در ۳۰ دقیقه ابتدایی ۱۱ هزار واحد رشد کرد. شاخص کل تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به بالاترین رقم روز یعنی یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد رسید. پس از آن به آهستگی نزول کرد و در پایان معاملات دیروز، شاخص کل ۱۸ هزار و ۱۲۹ واحد بالا‌تر از رقم روز یکشنبه ایستاد و به رقم یک میلیون و ۴۳۷ هزار واحد رسید.

اما شاخص کل هم‌وزن امروز روندی نزولی را طی کرد و ۳ هزار و ۱۰ واحد افت کرد و در رقم ۴۶۹ هزار و ۱۲۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد ۶۵ واحدی به رقم ۲۰ هزار و ۶۸ واحد رسید.

افت قیمت ۵۶ درصد نماد‌ها
در پایان معاملات روز دوشنبه، ۱۸۶ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۲۷ نماد بورسی و ۵۹ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۷۱ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۹۳ نماد بورسی و ۷۸ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدر‌های بازار
در معاملات دیروز قیمت سهام فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) ۴.۶ درصد رشد کرد و به تنهایی ۴ هزار و ۴۹ واحد شاخص را بالا کشید. پس از فارس، شستا و کگل نماد‌های سبزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

کاهش ارزش معاملات
در معاملات دیروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار سهام با افت ۱۵.۵ درصدی به رقم ۱۶ هزار و ۸۰۳ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد نیز ۱۷ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۴ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان رسید.

خروج پول های حقیقی
دیروز برای سومین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در روز دوشنبه ۱۲۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام شرکت شیمی دارویی داروپخش (دشیمی) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۶۰ میلیارد تومان بود. پس از دشیمی، دفارا (داروسازی فارابی) و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

روز دوشنبه در سمت تقاضا، ۸۶ درصد خرید‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۴ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۸۷ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۳ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد عرضه بازار
در پایان معاملات دیروز، ارزش صف‌های خرید هزار و ۴۸۷ میلیارد تومان شد که نسبت به روز یکشنبه رشد ۶.۷۵ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش ۱۱۳ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان رسید. پس از آن که در ۸ روز کاری گذشته بازار با مازاد تقاضا بسته شد، امروز در پایان معاملات شاهد مازاد عرضه در بورس بودیم.

عرضه و تقاضای بورس
در پایان معاملات دیروز شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) با صف خرید ۱۵۹ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وکبهمن، شرکت باما (کاما) و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به نماد بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی سینا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۸۸ میلیارد تومانی داشت. قیمت سهام بوعلی در حالی که در تمام روز‌های معاملاتی خود رشد کرده بود، امروز پس از ۱۳ روز کاری نزول کرد. پس از بوعلی، بانک دی (دی) و دارویی برکت (برکت) بیشترین صف فروش را داشتند.

شپنا در صدر جدول ارزش معاملات
در معاملات روز دوشنبه شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شپنا ۴۶۴ میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، سایپا و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات
در جدول حجم معاملات دیروز، ایران خودرو با تعداد یک میلیارد و ۱۸۸ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۲۵۹ سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر) تعلق داشت. پالایش نفت اصفهان (شپنا) و بانک پارسیان (وپارس) نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.
 
بورس سبزپوش شد
 
بورس سبزپوش شد
 
بورس سبزپوش شد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین