افزایش فرونشست زمین در شهر‌های ساحلی

افزایش فرونشست زمین در شهر‌های ساحلی

استان‌های تهران و اصفهان از جمله حادترین محدوده‌های کشور از نظر میزان فرونشست زمین هستند و مطابق ارزیابی‌های ۱۵ سال اخیر این میزان در مناطقی مانند جنوب غربی پایتخت به سالی حدود ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.
کد خبر: ۸۹۰۵۱
بازدید : ۵۱۳۵
۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
افزایش فرونشست زمین در شهر‌های ساحلی
 
علاوه بر تغییرات اقلیمی که شهر‌های ساحلی را در معرض خطر بالا‌آمدن سطح آب دریا‌ها قرار داده فرونشست زمین نیز مناطق حاشیه‌ای را تهدید می‌کند. شهر‌های ساحلی آسیا، مصر، هلند و ایتالیا به‌زودی در معرض این خطر قرار می‌گیرند.

بر اساس یک پژوهش، بسیاری از شهر‌های ساحلی به‌زودی در معرض خطر افزایش فرونشست زمین قرار خواهند گرفت. علت عمده بسیاری از این موارد پمپاژ آب‌های زیرزمینی است. به همین دلیل جاکارتا، پایتخت اندونزی سالیانه تا ۱۵ سانتیمتر فرونشست زمین دارد. این امر نه تنها زمینه‌ساز جاری شدن سیل‌های توفانی است، بلکه می‌تواند به ساختمان‌ها، مجاری زیرزمینی و تونل‌ها نیز آسیب وارد کند.

بر پایه پژوهشی که نتایج آن در نشریه "ساینس" منتشر شده است، در سال ۲۰۴۰ جمعیتی بالغ بر ۶۳۰ میلیون نفر در مناطق ساحلی دچار فرونشست زمین زندگی می‌کنند و به همین دلیل در معرض جاری شدن سیل قرار خواهند گرفت.

شهر‌های ساحلی واقع در کشور‌های آسیایی و نیز در مصر، هلند و ایتالیا در زمره مناطقی قرار دارند که در معرض چنین خطری قرار گرفته‌اند.
 
افزایش فرونشست زمین در شهر‌های ساحلی
فرونشست زمین در ایران
از حدود دو سال پیش مطالعه و بررسی میزان فرونشست زمین در ایران، که گزارش‌های نگران‌کننده‌ای درباره ابعاد آن منتشر شده، به سازمان نقشه‌برداری کشور سپرده شده است. مسعود شفیعی، رئیس این سازمان روز دوشنبه دوم تیرماه به خبرگزاری ایسنا گفت طی این مدت با بررسی اندازه‌گیری‌ها و داده‌های ۱۵ سال اخیر ۴۴ محدوده پرخطر به لحاظ میزان فرونشست زمین در ایران شناسایی شده است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری به ایسنا گفته است، استان‌های تهران و اصفهان از جمله حادترین محدوده‌های کشور از نظر میزان فرونشست زمین هستند و مطابق ارزیابی‌های ۱۵ سال اخیر این میزان در مناطقی مانند جنوب غربی پایتخت به سالی حدود ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.
 
منبع: دویچه وله
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین