پرواز بی توقف ارز‌های دیجیتال در ۳۶۵ روز

پرواز بی توقف ارز‌های دیجیتال در ۳۶۵ روز

در شرایطی که بازار‌های مالی و اقتصادی در طول یک سال اخیر زیان ده بوده اند و یا رشد کمی را به ثبت رسانده اند، اما بازار ارز دیجیتال توانسته است بیشترین بازدهی بازار‌ها را در طول یک سال اخیر نصیب سرمایه گذاران خود کند.
کد خبر: ۸۹۰۵۷
بازدید : ۵۱۹۷
۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
 ارز‌های دیجیتال
فرادید| بازار ارز‌های دیجیتال در طول یک هفته اخیر رشد قیمتی بی سابقه‌ای را به ثبت رسانده است، در این میان این ارز‌ها قیمت بیت کوین با رشد ۱۹ درصدی در طول ۷ روز اخیر به ۳۲ هزار دلار رسیده است. همچنین اتریوم با رشد ۴۰ درصدی به بیش از یکهزار دلار، لایت کوین با رشد ۲۰ درصدی به ۱۵۷ درصد و میکر با ثبت رشد ۱۶ درصدی به قیمت ۶۸۹ دلار دست یافته است.

 

به گزارش فرادید؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که ارز‌های دیجیتال پرطرفدار بازار در طول یک سال اخیر بیش از ۳۰۰ درصد رشد قیمتی داشته اند. البته کارشناسان بازار ارز‌های دیجیتال پیش بینی می‌کنند که این رشد ادامه دار باشد و بیت کوین به عنوان لیدر این بازار ابرکانال‌های بعدی خود را هم فتح کند.بیت کوین که محبوب‌ترین ارز دیجیتال به حساب می‌آید در طول یک سال اخیر رشد ۳۳۷ درصدی را به ثبت رسانده است. این رمز ارز حالا به شکستن ابرکانال ۳۰ هزار واحد به قیمت ۳۲ هزار دلار دست یافته است.  

پس از ببت کوین، رمز ارز اتریوم توانسته است در طول یک سال گذشته ۶۷۶ درصدی را تجربه کند. این ارز دیجیتال که سال اخیر حدود ۱۳۰ دلار قیمت داشت، حالا قیمت آن به یکهزار و ۳۹ دلار رسیده است.  

همچنین لایت کوین در طول ۳۶۵ روز گذشته با رشد ۲۶۸ درصدی، بیت کش با رشد ۸۶ درصدی، استلار با رشد ۱۹۶ درصدی، جی نوسیس با رشد ۷۹۹ درصدی توانسته اند بازدهی متفاوتی را به ثبت برسانند.  

با این حال بیت کوین در حال حاضر یک بار در طول هفته جاری کانال ۳۵ هزار واحد را لمس کرده است و کارشناسان انتظار دارند تا لیدر بازار در روز‌های آینده بار دیگر روند صعودی پرشتاب خود را آغاز کند و ابرکانال ۴۰ هزار واحد را هم فتح کند. در چنین شرایطی دیگر رمز ارز‌ها نیز به دنبال رشد قیمتی بیت کوین به شکل معمول روند مثبت دارند.
رشد ارز دیجیتال

علت رشد بی سابقه ارز‌های دیجیتال چیست؟

در شرایطی که بازار‌های مالی و اقتصادی در طول یک سال اخیر زیان ده بوده اند و یا رشد کمی را به ثبت رسانده اند، اما بازار ارز دیجیتال توانسته است بیشترین بازدهی بازار‌ها را در طول یک سال اخیر نصیب سرمایه گذاران خود کند. برخی کارشناسان اقتصادی در پاسخ به این رشد قیمتی بی سابقه در بازار ارز دیجیتال می‌گویند که دلار آمریکا در مسیری رو به افول قرار دارد. در واقع، احتمال تمام‌شدن کار دلار به‌عنوان یک ارز ذخیره‌ای وجود دارد. از این رو سرمایه گذاران به ارز‌های دیجیتال روی آورده اند.  

در این رابطه روشیر شارما، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه‌گذاری مورگان استنلی می‌گوید که «مقامات آمریکایی در طول قرنطینه ناشی از ویروس کرونا به این اطمینان خاطر رسیدند که می‌توانند بدون محدودیت و بدون در نظر گرفتن وضعیت ذخیره ارزی خود، دلار چاپ کنند. این مساله به آن‌ها امکان می‌دهد که بدون رویارویی با پیامد‌های گسترده و با وجود کسری‌های زیاد به فعالیت خود ادامه دهند.»

او معتقد است که بسته‌های حمایتی بزرگ دولت آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا، باعث افزایش فشار روی دلار شد. طبق گفته‌های روشیر شارما، از زمان عرضه اولین بسته حمایتی دولت آمریکا، دلار روندی نزولی داشته است. ماه گذشته شاخص دلار به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسید واین اتفاق به روند صعودی بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال هم کمک کرد.
 

سه گانه تزریق نقدینگی، تضعیف بانک های مرکزی و ورود سرمایه گذاران نهادی به بازار رمز ارزها

در طول یک سال اخیر و بعد از شیوع ویروس کرونا، دولت‌ها نقدینگی زیادی برای مقابله با رکود جامعه تزریق کردند که منجر به تضعیف ارزش پول‌های ملی شد. با این حال در شرایطی که ارزش پول کاهش پیدا می‌کند، مردم تمایل دارند تا پول خود را تبدیل به دارایی‌های امن مثل طلا و بیت‌کوین کنند.

البته تا سال گذشته فقط افراد حقیقی وارد بازار رمزارز‌ها می‌شدند، اما حدود یک سال است که پول‌های هوشمند یعنی حجم بسیار بالای سرمایه‌های شرکتی وارد بازار شده که در بالا رفتن قیمت بیت‌کوین تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته است.

یکی از موارد تاثیر گذار سرمایه گذاری شرکت شرکت مایکرواستراتژی در بازار رمزارز‌ها بود. در این رابطه مایکل سیلور، مدیر شرکت مایکرواستراتژی که به‌صورت عمومی در بورس عرضه شده است، چندی پیش اعلام کرد که شرکتش حدود ۴۲۵ میلیون دلار از نقدینگی خود را به بیت‌کوین تبدیل کرده است. اعلام این خبر باعث ایجاد موجی از حیرت در میان شرکت‌های دنیا شد.

به‌عقیده بسیاری از کارشناسان، این خبر باعث شد تا برخی از شرکت‌های بزرگ وال‌استریتی هم به خرید بیت‌کوین و ارز‌های دیجیتال روی بیاورند.

قیمت بیت کوین
علاوه بر شرکت مایکرواستراتژی، شرکت اسکوئر، متعلق به جک دورسی هم از جمله شرکت‌هایی است که بیت‌کوین خریده است. اسکوئر اوایل ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار بیت‌کوین خریده است.

از طرفی تضعیف بانک‌های مرکزی یکی دیگر از مواردی است که موجب اقبال بازار ارز‌های دیجیتال شد. کارشناسان اقتصادی می‌گویند که بانک‌های مرکزی دنیا با گسترش کاربرد رمز ارز‌ها به عنوان حامل ارزش مخالف هستند و صرفا می‌خواهند از آن‌ها به عنوان بستر پرداخت استفاده کنند تا نقش حاکمیتی خود را حفظ کنند.

این دسته از کارشناسان همچنین گفته اند که چه بانک‌های مرکزی قبول کنند و چه نکنند، مردم دنیا این پول‌های رمز شده را ارزشمند می‌دانند. علاوه براین، خیلی از سایت‌های معتبر دنیا نیز با بیت کوین و سایر رمز ارز‌ها خدمات خود را می‌فروشند که نشان می‌دهد آن‌ها هم این پول‌ها را حامل ارزش می‌دانند. اکنون در بستر سیستم‌های مالی متمرکز هم امکان ارائه خدمات مالی مانند وام‌دهی، فروش بیمه فراهم شده است و اساساً بانک‌های مرکزی امکان قاعده‌گذاری برای آن‌ها را ندارند.
 

آسان تر شدن دسترسی سرمایه گذاران برای خرید رمز ارز

از سوی دیگر اگر کمی واقع بین خرید ارز‌های دیجیتال، هیچ‌وقت تا به این اندازه آسان نبوده است. در حال حاضر، تعداد زیادی صرافی قانونی فیات به ارز دیجیتال در کشور‌های مختلف فعالیت می‌کند. علاوه‌بر این، تعداد حساب‌های کاربری در این صرافی‌ها، از ۵ میلیون در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۱۰۰ میلیون در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.
 
البته، عامل تا‌ثیرگذار در این بخش، شرکت‌های بزرگ فناوری مانند پی‌پل و اسکوئر هستند که همچنان خرید بیت‌کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال را برای افراد آسان می‌سازند. این دو شرکت به‌ تنهایی معادل ۱۰۰ درصد از بیت کوین‌های تا‌زه‌ استخراج‌ شده را خریداری کرده‌اند تا تقاضای مشتریان آمریکایی خود را برآورده کنند. اگر سرویس‌دهی چند مورد از این پلت‌فرم‌ها تا سال آینده برای مشتریان بین‌المللی نیز فراهم شود، میزان تا‌ثیر آن‌ها شگفت‌انگیز خواهد بود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین