ماجرای خودکشی «رضا فیوجی»، کودک کار برنامه ماه عسل چه بود؟

ماجرای خودکشی «رضا فیوجی»، کودک کار برنامه ماه عسل چه بود؟

با خودکشی رضا فیوجی؛ کودک کار مشهور برنامه ماه عسل، بسیاری از کاربران، فعالان اجتماعی، سیاسی و برخی از سلبریتی‌ها به این مسئله واکنش نشان دادند. اما مهم‌ترین واکنش متعلق به احسان علیخانی بود. او که نخستین بار در سال ۹۳ با رضا آشنا شده، در واکنش به خودکشی رضا نوشته است که «رضا با بچه‌های خانه ایرانی لب خط کار می‌کرد با کلی آرزوی جدید و عشق، تا مادرش به طور ناگهانی از دنیا رفت و او دچار شوک و غمی سنگین شد. دو بار دست به خودکشی زد و خانه ایرانی لب خط، رضا را کامل تحت‌نظر مددکار و روانشناس قرار داد و او قول داده بود هر وقت فکر خودکشی به ذهنش خطور کرد با مددکار صحبت کند.»
کد خبر: ۸۹۱۴۹
بازدید : ۶۰۰۱
۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
ماجرای خودکشی رضا، کودک کار برنامه عسل چه بود؟
فرادید| «رضا فیوجی» کودک کاری که سال ۹۳ در برنامه ماه عسل حاضر شده بود، ۴۸ ساعت قبل اقدام به خودکشی کرد. خودکشی او در ساعات گذشته بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و واکنش بسیاری از کاربران را به دنبال داشته است.  
 
به گزارش فرادید؛ جمعیت امام علی(ع) در بیانیه ای اعلام کرده که رضا پیش از این هم اقدام به خودکشی کرده بود. «رضا فیوجی» از سال ها قبل مورد حمایت جمعیت امام علی(ع) بوده است. این نهاد غیردولتی درباره دلایل خودکشی رضا موارد متعددی را بیان کرده است. 
 
در اطلاعیه این سازمان مردم نهاد آمده است که «رضا که دغدغه تامین هزینه‌های زندگی خواهر و برادر کوچکتر را داشت و در شرف تشکیل خانواده نیز بود، دچار این نگرانی شد که احتمال دارد خانه اشتغال هم تعطیل شود و به همین دلیل از خانه اشتغال رفت و در پرسکاری مشغول به کار شد. متأسفانه باید گفت نگرانی رضا چندان بی‌جا هم نبود و دائما بقای این نهاد مدنی با بیست سال سابقه فعالیتِ تماما داوطلبانه، در معرض تهدید است و تا همین امروز هم این تهدید، باقوت ادامه دارد.»
 
جمعیت امام علی (ع) در ادامه بیانیه هم اشاره کرده است که «در صحبت‌ها و رفتار‌های وی در این مدت نیز، هیچ علائم حادی دیده نمی‌شد و از طرف دیگر، پس از دومین اقدامش به خودکشی، با مربی داوطلبی که پدرانه و برادرانه چهار سال کنارش بوده، عهد بسته بود هر زمان حالش نامساعد بود، هر ساعتی از شبانه‌روز، با مربی‌اش تماس بگیرد و صحبت کنند و همواره به این پیمان خود وفادار بود. اما روزی که از دنیا رفت، مربی هیچ پیام یا تماسی از رضا نداشت.»

هنوز هیچ مقام رسمی، علت خودکشی و مرگ رضا فیوجی را اعلام نکرده است.

او سال‌ها پیش با حضور در برنامه ماه عسل، در پاسخ به سوال احسان علیخانی که پرسیده بود «آرزویت چیست؟» گفت: «از صبح تا شب سر کار بودم وقت نکردم به آرزویم فکر کنم.» رضا فیوجی از همان زمان مورد توجه قرار گرفت.  

ماجرای خودکشی رضا، کودک کار برنامه عسل چه بود؟

واکنش ها به خودکشی «رضا فیوجی» کودک کار مشهور برنامه ماه عسل

با خودکشی رضا فیوجی؛ کودک کار مشهور برنامه ماه عسل، بسیاری از کاربران، فعالان اجتماعی، سیاسی و برخی از سلبریتی‌ها به این مسئله واکنش نشان دادند. اما مهم‌ترین واکنش متعلق به احسان علیخانی بود.

او که نخستین بار در سال ۹۳ با رضا آشنا شده، در واکنش به خودکشی رضا نوشته است که «رضا با بچه‌های خانه ایرانی لب خط کار می‌کرد با کلی آرزوی جدید و عشق، تا مادرش به طور ناگهانی از دنیا رفت و او دچار شوک و غمی سنگین شد. دو بار دست به خودکشی زد و خانه ایرانی لب خط، رضا را کامل تحت‌نظر مددکار و روانشناس قرار داد و او قول داده بود هر وقت فکر خودکشی به ذهنش خطور کرد با مددکار صحبت کند.»

علیخانی در ادامه پست اینستاگرام اش نوشت: «دوباره رضا شروع کرد به درس‌خواندن و تمرین تئاتر. حتی بازی در چند تئاتر در خانه لب خط و کار کردن تا جایی که خودش دستگاهی بخرد و درآمدی بهتر داشته باشد. رضا ازدواج کرد؛ در سن کم و با دختری کم‌سن‌تر و باز بحرانی جدید برای او. عکس‌های رضا در زمین فوتبال و اجرای تئاتر و محل کار، نشان می‌دهد که عشق و امید به آینده در او زنده بود تا... البته هنوز مراجع قانونی علت فوت را رسماً اعلام نکرده‌اند.»

بخش عمده کاربران شبکه‌های اجتماعی هم ضمن تاسف از بالا رفتن آمار خودکشی در ایران و بی‌توجه به کودکان کار عنوان می‌کنند کودک کار حاصل بی‌عدالتی، تبعیض، اشرافی‌گری، اختلاس، احتکار، خیانت و ... دانسته اند. این کاربران تاکید کرده اند همه آن‌هایی که در این موارد دخیل هستند باید در مورد این اتفاقات پاسخگو باشند.

کاربری در این رابطه نوشته است: «در زندگیم همواره سوال‌های زیادی بوده که هرگز پاسخی برایشان نیافته ام. یکی از آن‌ها اینست که چطور افرادی (مسئولین بیکفایت داخلی و کاسبان تحریم شامل خارجی و داخلی) که زندگی چنین تلخی را برای رضا کودک کار و رضا‌های دیگر رقم زده و میزنند، می توانند ثانیه‌ای را بدون عذاب وجدان سپری کنند؟»
 
داریوش فرضیایی، مجری مشهور برنامه‌های کودکان و نوجوانان هم در اینستاگرامش نوشته است که «چه جمله تامل برانگیزی؟! من هیچ آرزویی ندارم، چرا؟ چون فرصت نکردم بهش فکر کنم. تامل برانگیز برای همه کسانی که می‌توانستن کاری بکنند، اما نکردند. گویا همگی فراموش کرده ایم کودکان امروز همان آدم بزرگ‌های فردا هستند که قرار است آینده کشورمان را رقم بزنند؟! رضا رفت، اما‌ ای کاش رضا‌های دیگر را دریابیم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین