وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی چقدر محتمل است؟

وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی چقدر محتمل است؟

گرچه تصمیم گیرنده نهایی وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ تمامی نمایندگان مجلس هستند، اما برای رسیدن این طرح به صحن علنی، باید کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ تصمیم نهایی را در مورد پیشنهاد افزایش مبلغ تسهیلات بگیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اعضای کمیسیون تلفیق بر سر افزایش وام ازدواج توافق نظر دارند، اما همچنان بر سر مبلغ و نحوه اعطای آن اختلاف نظر وجود دارد.  
کد خبر: ۸۹۵۸۷
بازدید : ۵۶۲۵
۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۲
وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی
فرادید| اوایل دی ماه سال جاری بود که کمیسیون اجتماعی مجلس پبشنهاد افزایش وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان را به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ فرستاد. اما هنوز این کمیسیون در مورد میزان افزایش وام ازدواج تصمیم نهایی خود را نگرفته است، با این حال برخی از اعضای کمیسیون تلفیق امیدوارند که افزایش ۱۰۰ درصدی وام ازدواج به تصویب تمامی اعضاء برسد.

به گزارش فرادید؛ کمیسیون اجتماعی سوم دی ماه اعلام کرد که در جریان بررسی وام ازدواج ۱۴۰۰ مبلغ این تسهیلات برای سال آینده از ۵۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون افزایش یافته و اقساط آن نیز از ۵ ساله به ۱۰ سال افزایش پیدا خواهد کرد.


البته پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر افزایش ۱۰۰ وام ازدواج در حالی است که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ وام ازدواج ۵۰ میلیونی و زمان پرداخت اقساط ۷ ساله را در دستور کار قرار داده بود.

اما حالا کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ باید طی هفته‌های آینده پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس را مورد بررسی قرار دهد. در صورت موافقت کمیسیون تلفیق بودجه پیشنهاد نهایی به صحن علنی مجلس می‌رود تا به رای تمامی نمایندگان گذاشته شود.  

در این میان هم، دولتی‌ها با افزایش وام ازدواج مخالفت کرده اند. آن‌ها می‌گویند که افزایش وام ازدواج علاوه بر بدهکار کردن جوانان به بانک ها، کودک همسری و ازدواج اجباری را هم افزایش می‌دهد.

علاوه بر این موارد معاونت امور جوانان وزارت ورزش نیز گفته است که «با افزایش میزان وام ازدواج خرید و فروش این گونه تسهیلات که نرخ بهره کمی دارند، افزایش می‌یابد.»

وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی در دو راهی کمیسیون ها

مجتبی توانگر نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه، از جمله نمایندگان موافق افزایش وام ازدواج ۱۴۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان است. او پیش از آنکه کمیسیون اجتماعی مجلس موضوع افزایش ۱۰۰ درصدی تسهیلات ازدواج را مطرح کند، پیشنهاد افزایش وام ازدواج را به کمیسیون تلفیق داده بود.

اما پس از آن برخی از نمایندگان مجلس، همچون علی اصغر باقرزاده عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با افزایش وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ موضع گرفتند.

او معتقد است که افزایش وام ازدواج منجر به کودک همسری می‌شود و ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج یکی از عوامل بازدارنده در ازدواج‌های زیر ۱۸ سال است.

البته زهره الهیان و  علی زنجانی حسنلوئی دو عضو کمیسیون اجتماعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در آخرین خبر‌های خود اعلام کرده اند که افزایش مبلغ وام ازدواج قطعی است، اما عدد آن مشخص نیست.
 
سیدغنی نظری خانقاه عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی هم گفته است که تلاش خواهیم کرد برای سال آینده میزان وام ازدواج را افزایش دهیم و بانک‌ها می‌توانند با تسهیل شرایط ضمانت، جوانان را در این زمینه همراهی کنند.

تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ چیست؟

گرچه تصمیم گیرنده نهایی وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ تمامی نمایندگان مجلس هستند، اما برای رسیدن این طرح به صحن علنی، باید کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ تصمیم نهایی را در مورد پیشنهاد افزایش مبلغ تسهیلات بگیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اعضای کمیسیون تلفیق بر سر افزایش وام ازدواج توافق نظر دارند، اما همچنان بر سر مبلغ و نحوه اعطای آن اختلاف نظر وجود دارد.  

احسان قاضی زاده هاشمی، رییس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰  در باره سرنوشت کنونی وام ازدواج سال آینده می‌گوید: «پیشنهاداتی برای افزایش وام ازدواج در کمیسیون تلفیق مطرح شده، برخی پیشنهاد کردند این میزان به صورت پلکانی زیاد شود و حتی پیشنهادی تا دو برابر شدن این میزان یعنی به ازای هر یک از زوجین وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی مطرح است.»

طبق گفته‌های او، هنوز در این باره در کمیسیون تلفیق بحثی صورت نگرفته و احتمالا از موضوعاتی خواهد بود که درباره‌ی آن بحث و بررسی‌های زیادی باشد.  

احسان قاضی زاده هاشمی ابراز امیدواری کرده است که بسته پیشنهادی در کمیسیون تلفیق به گونه‌ای تصویب شود که بتواند در راستای سیاست‌های تشویقی در امر ازدواج برای جوانان مفید باشد و مشوق واقعی برای جوانان محسوب شود.

پرداخت وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی به مشکل برمی خورد؟

دولتی‌ها می‌گویند در صورتی که این وام هم به تصویب برسد، پرداخت آن با مشکل مواجه خواهد شد. محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان وزیر ورزش در این رابطه می‌گوید: «با تغییر دولت‌ها این نگرانی ایجاد می‌شود که جوانان برای دریافت وام ازدواج پنج، شش ماهی معطل شوند.»

او گفته است که «امیدواریم در سال ۱۴۰۰ روند پرداخت‌ها همانند اکنون باشد، اما به پرداخت وام ازدواج در سال آینده به دلیل تغییر دولت‌ها خوش بین نیستم چراکه این امری طبیعی است و شاید روال اداری آن به سرعت روند فعلی پیش نرود، اما به طور حتم از سال ۱۴۰۱ به بعد پرداخت‌ها به طور منظم پیش خواهد رفت.»

 معاون امور جوانان وزیر ورزش همچنین می‌گوید: «هر سال به تمام زوجینی که از سه سال قبل ازدواج کرده باشند و در خواست وام نکرده باشند، وام ازدواج تعلق می‌گیرد، بنابراین در سال ۱۴۰۰ هم مزدوجینی که از ۱۳۹۷ ازدواج کرده، اما وام دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با نرخ سال ۱۴۰۰ درخواست وام کنند.»
برچسب ها: وام ازدواج
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه