ماجرای مارگزیدگی عسگر شریفی و شبکه‌های اجتماعی چیست؟

ماجرای مارگزیدگی عسگر شریفی و شبکه‌های اجتماعی چیست؟

به گفته عسگر، او در خانه هم امنیت نداشته و تاکنون مار ۴۰ بار او را نیش زده و این موضوع ۳۶ - ۳۵ سال است که برای عسگر شریفی اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد زمانی که او  ۱۹ساله داشته، مار برای اولین بار شریفی را نیش می‌زدند و الان حدود ۵۰سالش است. هر بار بعد از مارگزیدگی به بیمارستان می‌رود و آمپول می‌زند تا نجات یابد. البته دارویی هم برای مار گزیدگی داشته که استفاده کرده است.
کد خبر: ۸۹۸۹۹
بازدید : ۱۰۳۸۵
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
 عسگر شریفی
 
فرادید| خردادماه سال جاری بود که گزارش ویدیویی از مار گزیدگی عجیب و پی در پی مردی به نام «عسگر شریفی» توسط صداوسیمای استان فارس پخش شد. اکنون پس از ماه‌ها این ویدیو دوباره درحال دست به دست شدن در شبکه‌های اجتماعی است. عسگر شریفی از اهالی روستای تل پوک در سروستان است که مدعی شده مار‌ها علاقه بسیاری به گزیدن پای راست او دارند.

به گزارش فرادید، عسگر شریفی که پیش از این در میان اطرافیان و اهالی روستای تل پوک مطرح بود، این روز‌ها با بازتاب گزارش یک فعال رسانه‌ای در فضای مجازی، افراد زیادی از این مسئله باخبر شده و با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است. به گفته شریفی طی ۳۰ سال گذشته بار‌ها مورد گزش مار‌ها قرار گرفته است.


سید نصرالله موسوی خبرنگار صداوسیمای استان فارس به واسطه دایی اش که از همسایه‌های عسگر شریفی بوده از ماجرای مار گزیدگی شریفی خبر دار می‌شود و برای تهیه گزارش تصویری به روستای تل پوک می‌رود. به گفته این فعال رسانه ای، دایی اش درباره همسایه اش که همیشه مورد مار گزیدگی قرار می‌گیرد، بیان می‌کند که این اتفاق خیلی عجیب بوده و هیچ کس دلیلش را نمی‌داند.

دایی موسوی در ادامه می‌گوید که این شخص و خانواده‌اش در عذاب هستندو از سیدنصرالله موسوی که یک فعال رسانه‌ای می‌خواهد که به روستای تل پوک رفته و موضوع پیش آمده را رسانه‌ای کند. شاید به واسطه او یک مسئول پیدا شود و فکری به حال عسگر شریفی کند.
ماجرای مارگزیدگی

روایت مار گزیدگی از زبان موسوی

سیدنصرالله موسوی در گفت و گویش با جام جم گفته بود: «به دایی‌ام اطمینان داشتم و حرف او برایم ملاک بود. به روستا هم که مراجعه کردم، دیدم شواهد محلی همین را نشان می‌دهد. اهالی روستا و خانواده آقای شریفی هم در جریان این مشکل بودند و گفتند این ماجرا صحت دارد. اتفاقا وقتی شروع به کار کردیم، در حین گزارشمان هم که چند روز طول کشید دو بار ایشان مورد مارگزیدگی قرار گرفت.»

او افزود: «در یکی از این موارد توانستیم خودمان او را به بیمارستان برسانیم و تصویرش را هم گرفتیم. بعد از آن هم یک‌بار دیگر مار او را نیش زد که دیگر نرسیدم تصویرش را بگیرم. در واقع در آن روز‌ها سه چهار بار مارگزیده شد. حدودا ۳۰سالی است درگیر این ماجراست. از جوانی و موقعی که ازدواج نکرده‌بود شروع می‌شود. در این ۳۰سال پای راستش را هدف گرفته‌اند.»

این فعال رسانه‌ای تایید کرد: «طبق آماری که ما داریم ۴۷ - ۴۶بار این اتفاق افتاده و این مدت در بیمارستان شهدای سروستان پس از مارگزیدگی برایش اقداماتی شده‌است. این بنده خدا عشایر و کوچ‌رو بوده و فکر می‌کرده، چون بیشتر در بیابان زندگی می‌کند مار‌ها او را پیدا می‌کنند. مدتی است ساکن روستا شده تا شاید مار‌ها دست از سرش بردارند، ولی این اتفاق نیفتاده‌است و حتی گاهی در خانه که نشسته‌است مار او را می‌گزد.»

موسوی خاطرنشان کرد: «البته گاهی هم داد و بیداد کرده‌است تا همسایه‌ها بیایند و او را نجات دهند. گاهی هم خودش فرار کرده یا مار را کشته‌است. یک‌بار نزدیک پادگان مشغول چرای دام‌هایش بوده و سرباز پادگان به نجات او کمک کرده‌است. زمانی که عشایر بوده، پزشکی در اقلید به او می‌گوید مار‌ها متوجه بوی پایت می‌شوند و تنها کاری که می‌توانم برایت کنم این است که بخشی از گوشت پای راستت که مورد حمله قرار می‌گیرد را بردارم و از جای دیگر پیوند بزنیم که آقای شریفی قبول نکرده‌است. مار‌های مختلفی او را می‌زنند، نوع خاصی نیست، ولی این‌که نر یا ماده است را نمی‌دانیم.»

داستان مارگزیدگی از زبان عسگر شریفی

به گفته عسگر، او در خانه هم امنیت نداشته و تاکنون مار ۴۰ بار او را نیش زده و این موضوع ۳۶ - ۳۵ سال است که برای عسگر شریفی اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد زمانی که او  ۱۹ساله داشته، مار برای اولین بار شریفی را نیش می‌زدند و الان حدود ۵۰سالش است. هر بار بعد از مارگزیدگی به بیمارستان می‌رود و آمپول می‌زند تا نجات یابد. البته دارویی هم برای مار گزیدگی داشته که استفاده کرده است.

عسگر درباره روند درمانش به رسانه‌ها گفته بود: «تا به حال برای درمان یا پیدا کردن دلیل این موضوع تهران نرفته‌ام. هر موقع مار گزیده شدم در اقلید، لار یا هر جای دیگر که بودم، من را به درمانگاه و پیش دکتر بردند. تا به حال همه نوع ماری من را نیش زده‌است، از روی لباس هم می‌زنند، حتی دو سه بار در خانه هم من را نیش زده‌اند.»

او تایید کرد: «دلیلش را نه خودم می‌دانم و نه تا به حال کسی توانسته‌است پیدا کند. یک دکتر گفت بیا بیمارستان شیراز تا گوشت آن قسمت از پایت را که مار می‌زند ببریم، اما من نرفتم. یعنی فکر نمی‌کنم راهش این باشد، چون همیشه پایم را می‌زد، اما دو سه ماه پیش آمدم جلویش را بگیرم، دست راستم را نیش زد.»

فرد مارگزیده در ادامه گفته بود: «عشایر بودم. مال داشتم. فروختم و شش سال است در این روستا خانه خریده‌ام و در این مدت هم حدود هشت بار، مار من را گزیده‌است. در آن مدتی هم که آمده‌بودند گزارش بگیرند دو بار مارگزیده شدم. کلا وقتی هوا گرم می‌شود، یعنی در بهار و تابستان بیشتر سراغم می‌آیند و در زمستان کمتر است. قبل از این‌که از تلویزیون برای گزارش بیایند، هیچ‌کس سراغم نیامده‌بود. الان پنج شش ماه از گزارش هم می‌گذرد و کسی کاری برایم نکرده‌است.»

علت مارگزیدگی عسگر شریفی

علت علمی مار گزیدگی عسگر شریفی چیست؟

به گفته خسرو رجبی زاده، نویسنده‌ی کتاب مار‌های ایران، هیچ مستند و دلیل علمی در دنیا مبنی بر این‌که مار‌ها به یک نفر خاص حمله کنند و او را بگزند وجود ندارد. اما مستندات و شواهد و گزارش‌های رسمی زیادی وجود دارد از کسانی که مدعی هستند مار‌ها آن‌ها را مکررا می‌گزند و در نهایت معلوم شده اظهارات آن‌ها صحت نداشته‌است.

 رجبی زاده می‌گوید: «نکته دیگری که وجود دارد آن است که پس از گزش فرد توسط مار‌های سمی مناطق جنوبی ایران، بخش گزیده شده حتی پس از درمان دارای علائم است در صورتی که روی پای ایشان اثر گزش مار‌های غیرسمی وجود دارد. من خودم در حین تحقیقاتم افرادی را دیدم که به شکل عجیبی اعتیاد به سم مار پیدا کرده‌اند و عامدانه خود را در معرض گزش مار قرار می‌دهند. تصور می‌کنم شاید ایشان هم خودشان کاری می‌کنند که مار‌ها به شکل مکرر او را می‌گزند.»

باربد صفایی رییس هیات مدیره موسسه خزنده شناسان پارس و کارشناس ارشد محیط زیست نیز معتقد است که بسیار بعید بوده که کسی حتی ۵ بار مورد گزیدگی مار‌ها قرار گرفته و زنده بماند، چراکه بدن به‌تدریج تحلیل رفته و قدرت‌اش را از دست می‌دهد.  

صفایی برای عسگر شریفی توصیه‌هایی همچون «پوشیدن کفش ساق بلند یا نیم ساق و نیز از پارچه‌ای شبیه دستکش‌های جوشکاری که ضخیم و معمولاچرمی است، استفاده کند و داخلش را گرتکس بگیرد قاعدتا مقابل اغلب مار‌ها جواب می‌دهد، مگر این‌که گرزه‌مار یا کبری باشد. دستکش‌هایی هم که الان ضدگزش در تمام دنیا استفاده می‌شود ساخت پاکستان است و گتر هم دارد. معمولا این کالا‌ها برای کشور‌های آمریکایی است و در کشور‌هایی مثل پاکستان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا چنین چیز‌هایی را زیرقیمت تولید کنند تا بتوانند راحت پخش کنند، چون پخش محدودی دارد و گران است. به هر حال این وسایل وجود دارد که می‌تواند خریداری یا خودش درست کند.»

مار گزیدگی برای مارگیر‌ها نیز اتفاق می‌افتد. مارگیر‌ها هر روز با مار‌ها سروکار دارند و ممکن است سالی یا چند سال یک‌بار، دچار مار گزیدگی شوند. عوارض این اتفاق بر روی استخوان‌ها زیاد و متفاوت است. اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، سم مار‌های کبرا و افعی خیلی با هم تفاوت دارند، یکی عصب‌گرا و یکی خون‌گرا است و این امداد را سخت‌تر می‌کند. خصوصا برای کسی که بار‌ها دچار حادثه شده‌است، استرس بالایی دارد.

بااین حال، این خطر وجود دارد که شخص مارگزیده، مار را شناسایی نکند و این موضوع سبب مرگ فرد گزیده شده می‌شود. اما در مورد عسگرشریفی، غیر از اقدامات پیشگیرانه، خوب است روی مار‌های منطقه کار شود تا فهمیده شود در آن مناطق چه نوع مار‌هایی وجود دارند.

واکنش کاربران

ماجرای مارگزیدگی عسگر شریفی و شبکه های اجتماعی چیست؟

ویدیویی که توسط یک فعال رسانه ای تهیه شده بود، درحال دست به دست شدن در شبکه های اجتماعی است و برخی افراد نسبت به این ویدیو واکنش نشان داده و در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته اند که این خیلی غم انگیزه که فقط حضرت سلیمان میتونه بهمون بگه مار‌ها از جان عسگر چه میخواهند.

کاربر دیگری در پاسخ به این نظر نوشت: «حالا خوبه جواب این سوال حضرت سلیمان میدونه به من بگو عسگر چرا نمیاد شهر زندگی کنه؟ حتما باید از مار گزیدگی بمیره؟»

در این میان کاربری در مخالفت با سایر کاربران نوشته بود: «من واقعاً نمی‌فهمم چرا یه سری درد مردمو مسخره می‌کنن؟ شما تا حالا مار گزیدگی داشتید که انقدر راحت مسخره می‌کنید؟ طرف یه مشکلی داشت، می‌خواست حل شه، ولی ملت یه مشکل دیگه هم بهش اضافه کردن، حالا مجبوره سرشکستگی رو هم تحمل کنه»

کاربری در توئیتر نوشت: «عسگر، آن محبوبِ راستینِ مار‌های سروستان قدخمیده‌ی چشیده‌زهرِ آستان یگانه مظلومِ واقعه‌ی باستان دلاورمردِ موردِ تمسخر دوستان... چگونه شده است اهالی طایفه را که چُنویی نَشِناسند؟!. خلاصه ایشون یه بنده‌ی خداست که آفریده شده برای مارگزیدگی کل مار‌های سروستان»
برچسب ها: نیش مار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین