دنیای فوتبال بر وفق مهدی طارمی!

دنیای فوتبال بر وفق مهدی طارمی!

آمار بی‌نظیر طارمی که تا همین‌جا روی ۳۵ درصد گل‌های زده تیمش در این فصل تأثیر مستقیم داشته (!) در حالی به دست آمده که سرجیو کونسیسائو در هفت، هشت بازی ابتدایی فصل به طارمی به چشم یک مهاجم فیکس و ثابت نگاه نمی‌کرد.
کد خبر: ۹۰۲۲۶
بازدید : ۲۲۴۲
۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
مهدی طارمی
 

دیگر کمتر چهره فوتبالی در سطح حرفه‌ای پیدا می‌شود که مهدی طارمی را نشناسد؛ مهاجم ۲۸‌ساله و ایرانی باشگاه پورتو بعد از درخشش در ریوآوه و کسب عنوان آقای گلی لیگ پرتغال، راهی یکی از سرشناس‌ترین تیم‌های این کشور یعنی پورتو شده و حالا در هر بازی که برای آبی و سفیدپوش‌های پرتغال به میدان می‌رود، هنرنمایی می‌کند.

او حتی در تازه‌ترین دیدار تیمش برابر باشگاه سابق، ریوآوه، اگرچه گلزنی نکرد، ولی روی هر دو گلی که تیمش زد و بازی را برنده شد، تأثیرگذار بود. پاس گل‌هایش در روند این دیدار آن‌قدر به چشم آمد که در انتهای بازی به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

مهدی حالا در لیگ پرتغال ۱۶ بار به میدان رفته و در این مدت هفت گل زده و هفت پاس گل هم داده است. همین مورد می‌تواند گواه تأثیرگذاری بیش از حدش در بازی‌های اخیر پورتو باشد؛ چون با همین هفت گل زده، در رده دومین گلزن برتر لیگ پرتغال در این فصل قرار گرفته و امید زیادی دارد در ادامه فصل به تعداد گل‌هایش اضافه کند تا کاری را که فصل پیش در ریوآوه انجام داد، این فصل تکرار کند.
 
این روز‌ها در شرایطی پورتو روی کاکل جوان بوشهری می‌گذرد که طارمی برای قرار‌گرفتن در ترکیب اصلی تیم با مشکلات زیادی همراه شد.
 
آمار بی‌نظیر طارمی که تا همین‌جا روی ۳۵ درصد گل‌های زده تیمش در این فصل تأثیر مستقیم داشته (!) در حالی به دست آمده که سرجیو کونسیسائو در هفت، هشت بازی ابتدایی فصل به طارمی به چشم یک مهاجم فیکس و ثابت نگاه نمی‌کرد.
 
بررسی آماری بازی‌های طارمی در رقابت‌های این فصل پرتغال نشان می‌دهد او از هفته اول تا هفتم به‌عنوان بازیکن ذخیره پا به ترکیب گذاشته است، آن هم با میانگین زمانی نه‌چندان زیاد.
 
در هفت هفته نخست، مهدی به ترتیب ۳، ۱۲، ۳۶، یک، ۱۱، ۲۴ و ۵۸ دقیقه بازی کرد. این ۵۸ دقیقه آخر هم مهدی در ترکیب اصلی قرار نگرفت و از دقیقه ۳۲ به بعد وارد زمین شد. آمارش، اما با همان تعداد کم دقایقی که به میدان رفت بد نبود: او یک گل زد و یک پاس گل هم داد.

با‌این‌حال، از دیدار برابر سانتاکلارا از هفته هشتم بود که مهدی طارمی، دیگر به‌عنوان بازیکن ثابت در ترکیب اصلی پورتو قرار گرفت تا در مجموع و تا به الان در ۵۶ درصد بازی‌های تیمش به‌عنوان یکی از ۱۱ نفر اصلی به میدان رفته باشد.
 
از همان زمان به بعد، آمار درخشان طارمی رو شد و او شش گل زده و شش پاس گل هم داده است. ماحصلش شده اینکه فعلا به‌صورت مشترک با هم‌تیمی‌اش، سرجیو اولیویرا هر دو با هفت گل، بهترین گلزنان پورتو هستند و در جدول رده‌بندی هم پشت‌سر هم قرار گرفته‌اند. سختی کار، اما اینجاست که این دو نفر، تنها هفت‌گله‌های لیگ پرتغال نیستند: فعلا پنج بازیکن با زدن هفت گل، بعد از پدرو گونسالوس که ۱۲ گل زده، در رده دوم قرار گرفته‌اند.
 
وجه تمایز کار مهدی طارمی با هم‌تیمی هفت‌گله‌اش، اما این است که سرجیو اولیویرا چهار گلش را از روی نقطه پنالتی زده و مهدی همه را در جریان بازی. نکته برجسته دیگری که فعلا طارمی را بالاتر از چهار گلزن هفت‌گله لیگ پرتغال در جدول رده‌بندی برترین گلزنان قرار داده، تعداد پاس گل‌های او است. در بین بازیکنان گلزن، هیچ بازیکنی به اندازه طارمی (۷ پاس) پاس گل نداده است.
 
در‌واقع طارمی به دو دلیل فعلا دومین گلزن برتر لیگ پرتغال است: اول اینکه گلی از روی نقطه پنالتی نزده و دوم اینکه تعداد پاس گل‌هایش از بقیه بیشتر است. این آمار فعلا برای مهدی طارمی رکورد هر ۱۱۷ دقیقه یک گل را ثبت کرده و نشان می‌دهد او به‌طور میانگین تا به الان ۰.۴ گل زده در هر بازی دارد.
 
البته که اگر سرمربی پورتو در هفت دیدار نخست تیمش هم به مهاجم ایرانی فرصت بیشتری می‌داد او می‌توانست به‌طرز چشمگیری به تعداد گل‌ها یا پاس گل‌هایش اضافه کند.

با وجود چنین آمار درخشانی، اما به نظر می‌رسد طارمی در این فصل کار دشواری برای تکرار‌کردن آقای گلی‌اش داشته باشد؛ امری که غیر‌ممکن نیست، ولی با توجه به آماری که گونسالوس، وینگر اسپورتینگ از خودش بر جا گذاشته، سخت و دشوار است. پدرو گونسالوس پرتغالی بازیکن ۲۲‌ساله‌ای است که از ۱۴ بازی برای تیمش تا به الان ۱۲ گل زده و دو پاس گل هم داده است!
 
نرخ گلزنی‌اش در این مقطع از فصل به‌مراتب از مهدی طارمی بهتر است و به‌طور میانگین هر ۹۸ دقیقه یک‌بار گلزنی کرده که آمار ۰.۸ گل زده در هر بازی را دارد. البته که اگر قرار باشد مهدی طارمی در کورس آقای گلی قرار بگیرد به نظر می‌رسد باید در ادامه فصل دو اتفاق به‌صورت ثابت برایش رخ دهد:
 
اول اینکه تمامی ۹۰ دقیقه‌ها را بازی کند (طارمی از زمانی که در ترکیب اصلی قرار گرفته، اواخر بازی تعویض می‌شود) و دوم اینکه پنالتی‌های تیم را هم رفته‌رفته خودش بزند. با توجه به اینکه او هوش بالایی در گرفتن پنالتی از بازیکنان رقیب دارد و از این هوشش تا به الان در چند دیدار برای پورتو هم استفاده کرده، چندان غیرمنصفانه نخواهد بود اگر خودش آن‌ها را تبدیل به گل کند.

به‌هر‌حال فارغ از این رخداد تا همین الان، پورتو بر مدار مهدی طارمی می‌چرخد. برای مشخص‌شدن ارزش این بازیکن کافی است به این نکته اشاره شود که طارمی در ۱۰ بازی آخر پورتو در تمام رقابت‌ها موفق شده هفت گل برای تیم خود بزند.
 
پورتو در ۱۰ بازی آخر خود در تمامی رقابت‌ها، فقط یک باخت داشته است که تنها باخت شاگردان کونسیسائو در حالی به دست آمد که این تیم در آن بازی مهدی طارمی مهاجم فرصت‌طلب خود را به‌دلیل محرومیت در اختیار نداشت.
 
طارمی در جدال مقابل بنفیکا با تکل بدی که در میانه میدان روی پای نیکولاس اوتامندی زد، از زمین اخراج شد و در جدال مقابل اسپورتینگ در نیمه‌نهایی لیگ کاپ غایب بود. پورتویی‌ها آن بازی را بدون مهدی با نتیجه ۲ بر یک واگذار کردند و از رسیدن به فینال بازماندند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه