وام صاحبان سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

وام صاحبان سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صاحبان سهام عدالت قرار است وام ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی بگیرند. با این وجود اگر سهامداری نتواند ظرف مدت یک ماه این مبلغ را پس بدهد باید ظرف ۳۶ ماه آن را تسویه کند و سود آن را هم بپردازد. در این رابطه حسین فهیمی، مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفته است که «با کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و در صورت برگشت مبلغ استفاده شده تا ۲۹ روز، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. در غیر این صورت پول دریافت شده به وام سه ساله تبدیل می‌شود که سود آن هم باید پرداخت شود.»
کد خبر: ۹۰۵۵۹
بازدید : ۴۶۰۹
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
وام صاحبان سهام عدالت
فرادید| وزارت اقتصاد و دارایی در جدیدترین اقدام، اعطای وام و تسهیلات بانکی به صاحبان سهام عدالت را آغاز کرده است. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهامداران به جای دریافت وجه نقد، کارت اعتباری خرید از مراکز منتخب پیش بینی شده را دریافت می‌کنند.

به گزارش فرادید؛ طرح اعطای تسهیلات به صاحبان سهام عدالت که از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه کار خود را آغاز کرده، قرار است از طریق دو بانک ملی و تجارت پی گرفته شود. براین اساس مالکان سهام عدالت می‌توانند به میزان ۵۰ درصد دارایی سهام عدالت خود کارت خرید اعتباری دریافت کنند.عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد در این رابطه گفته است که «بانک‌های ملی و تجارت از امروز آمادگی دارند به شکل الکترونیکی و بدون مراجعه به دارندگان سهام عدالت ۵۰ درصد ارزش این سهام را توسط کارت اعتباری به مردم ارائه دهند که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است و هیچگونه مدرک یا ضامنی غیر از مدارک هویتی نیاز نیست و سهام عدالت ضامن این وام خواهد شد.»

براساس گفته‌های او، افراد می‌توانند از این تسهیلات برای خرید از فروشگاه‌های منتخب استفاده کنند. سهامداران که با کارت اعتباری خرید می‌کنند اگر بعد از ٣٠روز نتوانند بدهی خود را تسویه کنند. بازپرداخت آن مانند وام سه ساله و با کارمزد ١٨ درصد خواهد بود. اگر سهامدار بعد از سه سال نتواند بدهی خود را تسویه کنند ۵٠درصد سهام به بانک عامل تسهیلات دهنده واگذار می‌شود.
وام سهام عدالت

نحوه ثبت نام وام صاحبان سهام عدالت؛ تسهیلات به چه کسانی می‌رسد؟

براساس پیش بینی وزارت اقتصاد، برای دریافت کارت اعتباری و استفاد از تسهیلات سهام عدالت، نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها نیست. به همین جهت متقاضیان باید در بانک ملی از طریق سامانه ایوا و در بانک تجارت از طریق سامانه زمرد اقدام کنند.

همچنین متقاضیان برای دریافت این تسهیلات مدارک هویت سنجی نیاز دارند. از طرفی در حال حاضر دو بانک آماده ارائه این خدمات هستند و در روز‌های آتی برای سایر بانک‌ها اطلاع رسانی‌های خواهد شد ضمن اینکه کسانی هم که در این دو بانک حساب ندارند، می‌توانند با افتتاح حساب از این تسهیلات استفاده کنند.

وزارت اقتصاد تاکید کرده که تمهیداتی در نظر گرفته که از کارت فیریکی هم استفاده نشود و خرید از طریق کیوآرکد انجام شود تا دستورالعمل‌های بهداشتی بهتر رعایت شود.

با این وجود، بر اساس هماهنگی‌های وزارت اقتصاد با سازمان بورس، این کارت‌ها حداکثر ظرف یک هفته قابل استفاده خواهد بود.

مسئولان وزارت اقتصاد می‌گویند همه کسانی که سهام عدالت دارند، می‌توانند درخواست خود را برای دریافت تسهیلات به صورت غیرحضوری از درگاه ها‌ی تعیین شده بانک‌های عامل ارسال کند.

جزئیات پرداخت و بازپرداخت تسهیلات سهام عدالت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صاحبان سهام عدالت قرار است وام ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی بگیرند. با این وجود اگر سهامداری نتواند ظرف مدت یک ماه این مبلغ را پس بدهد باید ظرف ۳۶ ماه آن را تسویه کند و سود آن را هم بپردازد.
 
در این رابطه حسین فهیمی، مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفته است که «با کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و در صورت برگشت مبلغ استفاده شده تا ۲۹ روز، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. در غیر این صورت پول دریافت شده به وام سه ساله تبدیل می‌شود که سود آن هم باید پرداخت شود.»

طبق گفته‌های او، برای کسانی که نیاز‌های فوری و ضروری در حد ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دارند یک کارت اعتباری یا کارت خرید صادر شود.

با این حال، اگر صاحبان سهام عدالت نتوانند ۲۹ روزه پول را برگردانند باید اقساط آن را به صورت ماهانه بپردازند. در حال حاضر بالاترین نرخ سود بانکی ۱۸ است. در صورت عدم برگشت پول در ماه اول سهامدار باید وام ۱۰ میلیون تومانی را ۱۳ میلیون تومان و طی سه سال پس دهد. وام ۵ میلیون تومانی نیز ۶.۵ میلیون تومان برآورد  می‌شود.

همچنین آن دسته از صاحبان سهام عدالت که وام ۱۰ میلیون تومانی را دریافت می‌کنند باید اقساط ۳۶۲ هزار تومانی بپردازند. مبلغ قسط این وام برای کسانی که پنج میلیون تومان را می‌گیرند ۱۸۱ هزار تومان است.

نحوه دریافت وام سهام عدالت
بانک‌ها از تسهیلات سهام عدالت خبر دارند؟

برخی از سهامداران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به عدم اطلاع بانک‌های ملی، ملت و تجارت از فرایند صدور کارت‌های اعتباری و تسهیلات سهام عدالت انتقاد کرده و می‌گویند که دستور العمل هنوز به هیچ یک از بانک‌های عامل نرسیده است.  

در این میان برخی از رسانه‌های اقتصادی هم با تایید ادعای سهامداران نوشته اند که دو بانک ملی و تجارت هنوز ابلاغیه‌ای برای شروع فرایند اعطای کارت اعتباری سهام عدالت دریافت نکرده‌اند.

البته واحد پشتیبانی کارت اعتباری بانک ملی نیز گفته است که «هنوز اطلاعی از این موضوع ندارد و بهتر است که سهامداران مراجعه حضوری داشته باشند.» این در حالی است که معاون وزیر گفته برای دریافت این کارت نیاز به مراجعه حضوری نیست و درخواست به صورت الکترونیکی به همراه مدارک ارسال می‌شود و تا سه روز دیگر کارت برای سهامداران صادر خواهد شد.

با این حال هنوز فرایند ثبت نام و اعطای تسهیلات و کارت اعتباری سهام عدالت آغاز نشده و احتمالا در روز‌های آینده این طرح کار خود را آغاز خواهد کرد.  
 
برچسب ها: وام سهام عدالت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین