توقف پروتکل الحاقی؛ چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

توقف پروتکل الحاقی؛ چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

براساس مصوبه مجلس یازدهم، سوم اسفند ماه با توقف پروتکل الحاقی برجام، فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران محدود خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود که دیگر بازرسان آژانس نتوانند، به بازرسی‌های خود ادامه دهند و این موضوع با محدودیت‌های زیادی روبرو خواهد شد. ناظران معتقدند که این می‌تواند نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای تهران را افزایش دهد.
کد خبر: ۹۰۶۰۳
بازدید : ۴۸۲۴
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
توقف پروتکل الحاقی
فرادید| طرح دوفوریتی «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت» که آذرماه امسال به تصویب مجلسی‌ها رسید، قرار است از سوم اسفند اجرایی شود. طرحی که براساس آن ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشور‌های طرف توافق هسته‌ای و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه الحاقی را متوقف کند.

به گزارش فرادید؛ تقریباً شش روز تا پایان ضرب الاجل ایران به طرفین برجام باقی مانده است و پس از آن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خارج خواهند شد. در چنین حالتی برجام یک گام به پایان خود نزدیک‌تر می‌شود.


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه به تازگی در مورد توقف پروتکل‌های الحاقی در سوم اسفند ماه گفته است که «اگر طرف مقابل به تعهداتش تا هفته اول اسفند اجرا نکنند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است. این اقدام به معنای توقف نظارت‌های فراپادمانی است. در واقع ایران عضو پادمان و ان‌پی‌تی است، ولی پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.»

البته او می‌گوید که این اقدام به معنای توقف نظارت‌های فراپادمانی است و به معنی پایان تمامی نظارت‌ها نیست.  

طبق گفته‌های سخنگوی وزارت امور خارجه، تمامی این اقدامات برگشت‌پذیر هستند به شرطی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود پایبند باشند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز هفته‌های گذشته در نشست خبری با همتای روسی خود گفته بود که اگر تا ۲۱ فوریه تحریم‎ لغو نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه هم در این رابطه می‌گوید: «اگر تحریم‌ها قبل از آن تاریخ لغو نشوند، ما راهی نداریم جز اینکه تصمیمی را که گرفته شده است، اجرا کنیم تا از این طریق پروتکل الحاقی را متوقف نماییم و این بدان معنی است که تعداد بازرسی‌ها و تعداد بازرسان بین المللی در ایران کاهش می‌یابد.»

او همچنین گفته است که «زمان کوتاه است، چون یک ماه بعد از آن تاریخ، به سال نو در ایران خواهیم رسید و سپس وارد فضای انتخابات ریاست جمهوری خواهیم شد همه می‌دانند که در طول مبارزات انتخاباتی، هیچ کس ترجیح نمی‌دهد مذاکره کند پس ما زمان بسیار محدودی داریم.»
ادامه برجام

واکنش طرفین برجام به ضرب الاجل ایران

در حالی که ایران در روز‌های آینده پروتکل‌های الحاقی را متوقف خواهد کرد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا همچنان معتقد است که گام اول را باید ایران بردارد و به شرایط تعیین شده در برجام برگردد. بایدن تاکید کرده که حاضر نیست برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره تحریم‌ها را لغو کند.

در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد ضرب الاجل ایران در مورد توقف پروتکل‌های الحاقی برجام گفته است که «تصمیم دولت آمریکا همان است است که بار‌ها بر آن تأکید کرده‌ایم. لازم است به طور پیوسته همکاری نزدیکی با هم‌پیمانان، شرکا و اعضای کنگره داشته باشیم تا اطمینان یابیم که گام بعدی را از موضع قدرت برخواهیم داشت.»

او گفته که «ما به ضرب‌الاجل نگاه نمی‌کنیم بلکه به زمانی توجه داریم که ما و هم‌پیمانانمان را بهترین موقعیت برای مقابله با این چالش قرار دهد.»

در این میان «رگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه هم ابراز امیدواری کرد که قبل از فرارسیدن ضرب‌الاجل ایران برای پایان پایبندی ایران به پروتکل الحاقی، راهکاری در خصوص برجام پیدا شود.

فرانسه که طرف دیگر برجام است، اعلام کرده که ایران نباید از تعهدات برجامی خود بیشتر عدول نکند و مسیر دیپلماسی را به خطر بیندازد. فرانسه همچنین از ایران خواسته است برای حفظ فضای سیاسی جهت یافتن راه حلی از طریق مذاکرات، از اقداماتی که وضعیت را بدتر می‌کند پرهیز کند.

بازگشت به برجام
سوم اسفند چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

برچسب ها: برجام ان پی تی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین