گلنوش خالقی؛ آهنگساز پیشکسوت درگذشت

گلنوش خالقی؛ آهنگساز پیشکسوت درگذشت

گلنوش خالقی در سال ۱۳۶۹ مجددا به ایران سفر کرد و قصد داشت به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش روح‌الله خالقی که از نامداران موسیقی کلاسیک ایرانی است، برنامه‌هایی در تهران و شهرستان‌ها برگزار کند، اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد.
کد خبر: ۹۰۶۲۸
بازدید : ۴۲۹۶
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۹
گلنوش خالقی
 

گلنوش خالقی، موسیقی‌دان، آهنگساز، رهبر ارکستر و فرزند روح‌الله خالقی یکی از برجسته‌ترین چهره‌های تاریخ موسیقی ایران در ۸۰سالگی درگذشت. گلنوش خالقی سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۳۰ به هنرستان موسیقی ملی رفت و از محضر استادانی، چون حسین صبا، جواد معروفی و مصطفی کمال پورتراب بهره گرفت.

او پس از دریافت دیپلم هنرستان موسیقی ملی، با رتبه نخست به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و تحت تعلیم امانوئل ملیک اصلانیان قرار گرفت. در ادامه پس از یک سال، دیپلم هنرستان عالی موسیقی را نیز با رتبه اول دریافت کرد و پس از آن به‌عنوان دستیار استاد به آموزش پیانو و سرایش در هنرستان عالی موسیقی مشغول شد.

این هنرمند در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیل به اتریش رفت و در آکادمی «موتزارتئوم سالزبورگ» به تحصیل در رشته «رهبری کُر» مشغول شد و پس از سه سال به آمریکا مهاجرت کرد و در کالج اوبرلین (اوهایو) تحصیلات خود را ادامه داد و پس از آن در سال ۱۳۵۳ مدرک فوق‌لیسانس رهبری کر را از دانشگاه ویسکانسین در شهر مدیسون دریافت کرد.
 
او در سال ۱۳۵۳ به دعوت رادیو و تلویزیون ملی به ایران بازگشت و گروه «هم‌آوازان» را برای اجرای آثار کلاسیک ویژه گروه کر و ارکستر، بنا نهاد، اما در سال ۱۳۵۸ مجددا به آمریکا مهاجرت کرد و فعالیت‌های هنری‌اش را در آنجا ادامه داد.
 
او در سال ۱۳۶۹ مجددا به ایران سفر کرد و قصد داشت به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش روح‌الله خالقی که از نامداران موسیقی کلاسیک ایرانی است، برنامه‌هایی در تهران و شهرستان‌ها برگزار کند، اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد.
 
در آن هنگام، اما دو آلبوم موسیقی از آثار پدرش با عنوان «می ناب۱» و «می ناب۲» را با صدای کاوه دیلمی تنظیم و ضبط کرد که بسیار با استقبال روبه‌رو شد و هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. گلنوش خالقی در تمام سال‌های عمرش تلاش کرد آثار پدرش را سر و سامان بدهد و نسبت به این مساله حساس بود.
 
در آمریکا سازمانی غیرانتفاعی به نام مرکز هنری روح‌الله خالقی (Rouhollahkhaleghi Artistic center) و ارکستری به همین نام را به ثبت رساند تا آثار پدرش در دسترس مردم قرار گیرد. سایتی هم ایجاد کرد و کلیه اطلاعات مربوط به پدرش را در آن بارگذاری کرد که منبع مهمی برای شناخت روح‌الله خالقی است.
 
او در خارج از کشور شاگردان زیادی را تربیت کرد و هرچند بیشتر انرژی‌اش را وقف موسیقی کلاسیک کرد، اما به موسیقی ایرانی هم نگاه ویژه‌ای داشت. او در مصاحبه‌ای گفته بود: «کار‌های زیادی در این سال‌ها برای پیانو نوشته‌ام، البته قطعات ایرانی و دلیلش هم این است که من فقط هنرجوی ایرانی می‌پذیرم.
 
در شهری که من زندگی می‌کنم (واشنگتن)، ایرانیان زیادی هستند - شاید حدود ۱۰۰ هزار خانواده و من اصرار دارم که در کنار موسیقی کلاسیک، موسیقی ایرانی هم کار کنم.»
 
اجرای کنسرت ترانه‌های محلی ایران به همراه «پری زنگنه»، اجرای کنسرت و تنظیم آثار هنرمندان قدیمی موسیقی ایران همچون «درویش خان»، «مرتضی نی‌داوود»، «علینقی وزیری»، «روح‌الله خالقی»، «مرتضی محجوبی» و … تنظیم، رهبری ارکستر و انتشار آلبوم موسیقی «می ناب۱» و «می ناب۲» از آثار «روح‌الله خالقی» با خوانندگی کاوه دیلمی، ساخت آثاری برای پیانو، نویسندگی و انتشار کتاب «ای ایران» و... برخی از کار‌های گلنوش خالقی در زمینه موسیقی ایران هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین