بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می‌کند

بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می‌کند

استفاده از هوش مصنوعی باعث شده دقت این بینی الکترونیک ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه‌های مختلف خواهد داشت.
کد خبر: ۹۰۸۱۴
بازدید : ۹۱۶۴
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
بینی الکترونیک
 

محققان دانشگاه ام‌آی‌تی موفق به طراحی یک بینی الکترونیک شده‌اند که از فناوری هوش مصنوعی به‌منظور تقلید از توانایی چشایی سگ و شناسایی افراد سرطانی بهره می‌گیرد.

به گزارش نیواطلس، دانشمندان با الهام از حس بویایی باورنکردنی سگ‌ها، درحال تولید و عرضه انواع مختلفی از «بینی‌های الکترونیکی» هستند که برای شناسایی انواع سرطان، گاز‌های اعصاب یا حتی مواد منفجره قابل استفاده خواهند بود.

در تازه‌ترین اقدام از این دست، پژوهشگران درصدد طراحی بینی الکترونیکی برآمده‌اند که قادر به تقلید از توانایی سگ در جهت درک و تفسیر رایحه‌های مختلف است. تکمیل طراحی این بینی الکترونیک چند سال به طول انجامیده است.

حسگر‌های طراحی شده برای این بینی الکترونیک قادر به شناسایی مولکول‌های مختلف در هوا هستند و استفاده از هوش مصنوعی باعث شده دقت این بینی الکترونیک ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه‌های مختلف خواهد داشت.

برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان توسط این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیش از ۵۰ نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات استفاده شد. بینی یادشده با تحلیل تفاوت‌های مولکولی و شباهت‌های وضعیت هوای اطراف این نمونه‌ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.
 
حسگر‌های این بینی الکترونیک بسیاری از محدودیت‌های سگ‌ها برای شناسایی مواد مختلف بر مبنای استفاده از حس چشایی را ندارند و می‌توان از الگوریتم‌های هوش مصنوعی متفاوت برای کمک به شناسایی مواد مختلف از طریق آن استفاده کرد.

دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات درحال حاضر ۷۰ درصد است که می‌توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشی‌های هوشمند نیز افزود.
برچسب ها: تکنولوژی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین