تصویر ۱۷ هزار ساله یک کانگورو
کشف قدیمی‌ترین سنگ نگاره استرالیا

تصویر ۱۷ هزار ساله یک کانگورو

تصویر نمادین این کانگورو از نظر بصری شبیه نقاشی‌های سنگی جزایر جنوب شرقی آسیا است که بیش از ۴۰،۰۰۰ سال قدمت دارد. این موضوع حاکی از پیوند فرهنگی است و به هنر سنگی قدیمی‌تر استرالیا اشاره دارد.
کد خبر: ۹۰۹۳۷
بازدید : ۱۰۲۷۹
۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
کشف سنگ نگارهدر استرالیا
سمت چپ، مونتاژی از نقاشی ۱۷۳۰۰ ساله کانگورو و سمت راست، تصویر واقعی این اثر هنری است

دانشمندان استرالیایی قدیمی‌ترین هنر صخره‌ای این کشور را کشف کردند. این سنگ‌نگاره طرح یک کانگورو است و حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ سال قدمت دارد. این اثر هنری دو متر طول دارد و در سر پناه یک صخره نقش بسته شده است.

این سنگ‌نگاره در منطقه کیمبرلی در غرب استرالیا یافت شد که به خاطر نقاشی‎‌های صخره‌ای بومی‌اش شهرت دارد. داده‌ها و روش تخمین قدمت این کشف تازه در مجله معتبر و علمی "نیچر هیومن بیهیویر" (Nature Human Behaviour) منتشر شده است.

محل کشف
محل کشف نقاشی در صخره‌ای در استرالیا

تخمین دقیق قدمت این اثر هنری با روش‌ها و تکنیک‌های علمی و نوآورانه ممکن شده است. برآورد می‌شود این اثر بین ۱۷۱۰۰ تا ۱۷۳۰۰ سال قدمت داشته باشد، اما گمان قوی در حدود ۱۷۳۰۰ سال پیش است. محققان استرالیایی مشغول در این پروژه معتقدند که احتمالا بین نقاشی کانگورو و هنر باستانی مناطق دیکر ارتباط‌هایی وجود داشته باشد.

سون اوزمان از محققانی که در این پروژه مشارکت داشته است می‌گوید "تصویر نمادین این کانگورو از نظر بصری شبیه نقاشی‌های سنگی جزایر جنوب شرقی آسیا است که بیش از ۴۰،۰۰۰ سال قدمت دارد. این موضوع حاکی از پیوند فرهنگی است و به هنر سنگی قدیمی‌تر استرالیا اشاره دارد".

سال گذشته باستان‌شناسان قدیمی‌ترین غارنگاره شناخته شده از یک حیوان را در اندونزی کشف کردند. این نقاشی تصویر یک خوک وحشی بود که تقریبا در اندازه واقعی کشیده شده بود و دست کم ۴۵ هزار و ۵۰۰ سال قدمت داشت.

دانشمندان می‌گویند این کشف نشان می‌دهد که هنر و دانش مردم بومی استرالیا باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه