احیای جانوری پس از 30 سال انجماد
یک رخداد علمی - پزشکی بزرگ

احیای جانوری پس از 30 سال انجماد

دانشمندان توانستند جانوری را پس از 30 سال انجماد دوباره احیا کنند. این جانور ذره بینی در سال 1983 در بین خزه‌های قطب جنوب یافت شد و سرانجام در سال 2014 از حالت انجماد خارج شد.
کد خبر: ۹۰۹۶
بازدید : ۱۵۷۹۳
۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۳
یک رخداد علمی - پزشکی بزرگ

فرادید| دانشمندان توانستند جانوری را پس از 30 سال انجماد دوباره احیا کنند. این جانور ذره بینی در سال 1983 در بین خزه‌های قطب جنوب یافت شد و سرانجام در سال 2014 از حالت انجماد خارج شد.
 
به گزارش فرادید به نقل از ایندیپندنت، موسسه ملی پژوهش‌های قطبی ژاپن می‌گوید که دانشمندان این موسسه با موفقیت توانسته‌اند «خرس آبی» یافت شده در قطب جنوب را پس از 30 سال انجماد مجدد احیا کنند.
 
خرس آبی یا خوکچه خزه‌ای با نام علمی Tardigrada، جانور آبزی کوچکی با هشت پا است که از شاخه پوست‌اندازان محسوب شده و با عنوان کندرو تباران نیز شناخته می‌شوند.
 
خرس آبی یا خوکچه خزه‌ای، جانوری بسیار کوچک، آبزی و «شدت دوست» است که طول آن کمتر از یک میلی متر بوده و می‌تواند در شرایط بسیار سخت هم زندگی کند.
 
این جانور ذره بینی توانایی کند کردن و یا حتی غیرفعال کردن فعالیت‌های متابولیسم برای مدت زمانی قابل توجه را داراست.
 
بنا به مقاله منتشر شده در مجله کریبیولوژی (سرما زیست شناسی)، تعدادی خرس‌ آبی در سال 1983 میلادی در خزه‌هایی در قطب جنوب یافت شده بودند. آن جانوران پس از جداسازی از خزه‌ها در دمای منفی 20 درجه سلسیوس نگهداری شدند و در نهایت در ماه مه سال 2014 میلادی از حالت انجماد خارج شدند.
 
یک رخداد علمی - پزشکی بزرگ
خرس آبی، خوکچه خزه‌ای، کندرو تباران یا Tardigrada

یک تخمک و یک جانور زنده در این فرآیند احیا شدند. خرس آبی دو هفته پس از احیا شروع به تغذیه کردن کرد. از آن تخمک نیز 19 تخم حاصل شده که 14 مورد آن به سلامت سر از تخم درآوردند. در ضمن هیچ‌گونه نقص یا نابهنجاری بین خرس‌های آبی تازه به دنیا آمده دیده نشد.
 
پیشتر اتفاقی مشابه رخ داد که طی آن، خرس‌های آبی پس از 9 سال احیا شدند. اما این اولین بار است که موجودی پس از 30 سال احیا می‌شود.
 
پژوهشگران در مقاله منتشر شده نوشته‌اند: «مطالعه حاضر زمان احیا را در گونه خرس آبی به میزان قابل توجهی افزایش داده است... مطالعات آینده که با تحلیل‌های کمی انجام شده باشد، می‌تواند اطلاعات بیشتری از مکانیسم و شرایط احیای حیوانات در دراز مدت به دست دهد.»
 
منبع: ایندیپندنت
ترجمه: وبسایت فرادید
مترجم: سبحان شکری

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین