روانشناسی رنگ‌ها؛ سبز رنگ آرامش یا هیجان؟!

رنگ سبز از آن دسته رنگ‌هایی است که به هر صورتی شده جای خودش را در انتخاب افراد باز می‌کند و نمادی از آرامش است و نقش این رنگ را در روانشناسی هم نمی‌توان نادیده گرفت.
کد خبر: ۹۰۹۷۸
بازدید : ۸۵۵۵
۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
روانشناسی رنگ سبز
 
فاطمه میرزایی| روانشناسی رنگ ثابت می‌کند که هر رنگی می‌تواند عکس العمل‌های روانشناسی مختلفی را در افراد به وجود آورد. تا به حال به طبیعت نگاه کرده اید؟ از سبزی درختان گرفته تا چمنزار‌ها و هر آن چه که نمادی از این رنگ هستند سرزندگی و شادی را در وجود شما به وجود می‌آورند.

آیا از آن دسته افرادی هستید که علاقه تان به رنگ سبز تا حدی است که تلاش می‌کنید این رنگ و خانواده کمرنگ و پررنگ آن در اولویت شما برای انتخاب لباس، وسایل و یا هرچیز دیگرتان باشد؟

رنگ سبز از آن دسته رنگ‌هایی است که به هر صورتی شده جای خودش را در انتخاب افراد باز می‌کند و نمادی از آرامش است و نقش این رنگ را در روانشناسی هم نمی‌توان نادیده گرفت. بنابراین، اگر می‌خواهید از رنگ سبز و تاثیر آن روی شخصیت افراد بیشتر بدانید با این مطلب، همراه ما باشید.

روانشناس‌ها بر این عقیده هستند که رنگ‌ها می‌توانند واکنش‌های روانشناختی مختلفی را در ذهن افراد ایجاد کنند که به عنوان مثال؛ تصور می‌شود اغلب، رنگ بر روحیه و همچنین خلق و خوی افراد تاثیر می‌گذارد و گاهی اوقات، این واکنش‌ها به شدتِ یک رنگ مربوط می‌شود، در حالی که در موارد دیگر واکنش افراد محصول تجربه و تاثیر‌های فرهنگی است.

رنگ سبز چه حسی را در شما ایجاد می‌کند؟

رنگ سبز برای بسیاری از افراد، ارتباط شدیدی با طبیعت دارد و بلافاصله سبز سرسبز چمن، درختان و جنگل‌ها را در ذهن متبادر می‌کند و شاید از آن جا که رنگ سبز به شدت با طبیعت در ارتباط است، اغلب به عنوان یک رنگ باطراوت و آرام توصیف می‌شود.

پاول بارتون، نویسنده مشهور انگلستانی در یکی از داستان‌های خود نوشته است: سبز، رنگ طبیعت، آرامش بخش، شاد و سلامتی بخش است.
 
سبز، رنگی سرد و نماد طبیعت و جهان طبیعی است و شاید به دلیل ارتباط شدید آن با طبیعت، تصور می‌شود که رنگ سبز نشان دهنده آرامش، خوش شانسی، سلامتی و علاوه بر این، نشانه حسادت است. محققان همچنین دریافته اند که رنگ سبز می‌تواند توانایی خواندن را بهبود ببخشد و ممکن است برخی از دانش آموزان دریابند که گذاشتن یک برگ کاغذ سبز روی محتوای مطالعه، سرعت و درک مطلب را افزایش می‌دهد.

رنگ سبز از دیرباز نمادی از باروری و زمانی در قرن پانزدهم رنگی منتخب برای لباس عروسی بوده است. معمولا از رنگ سبز در تزئینات به منظور آرامش بخشی بیشتر استفاده می‌شود. به عنوان مثال؛ مهمانانی که منتظر حضور در برنامه‌های تلویزیونی هستند اغلب در " اتاق سبز " منتظر می‌مانند تا استراحت کنند.

این تصور وجود دارد که رنگ سبز استرس را از بین می‌برد و به بهبود حال کمک می‌کند و افرادی که محیط کار سبز دارند، کمتر درد معده را تجربه می‌کنند و گاهی از رنگ سبز نیز در زبان استفاده می‌شود و آن هم با عباراتی، چون سبز انگشتی، حسود (سبز با حسادت) و آشخور (شاخ سبز) است.

تاثیرات رنگ سبز

رنگ سبز چه حسی را در شما ایجاد می‌کند؟ آیا شما سبز را با برخی از ویژگی‌ها یا شرایط خاص مرتبط می‌دانید؟ درمورد برخی از پاسخ‌هایی که خوانندگان در طول این سال‌ها درمورد آن چه مردم درمورد رنگ سبز می‌گویند و با ما به اشتراک گذاشته اند، بیشتر بدانید.
 
روانشناسی رنگ سبز

سبز؛ رنگ آرامش بخش

خوانندگان اغلب اظهار می‌کنند که رنگ سبز دارای تاثیر آرامش بخشی است به طوری که یکی از پاسخ دهندگان می‌گوید: من در جایی خوانده ام که سبز یک رنگ آرام بخش و یا رنگی است که به تمرکز یا موارد دیگر کمک می‌کند.

یکی دیگر از خوانندگان توضیح می‌دهد: " سبز‌های تیره بسیار آرام بخش هستند و من متوجه شده ام که هر وقت از موضوعی عصبی یا مضطرب می‌شوم، نشستن در اتاق نشیمن سبز تیره احساس آرامش بیشتری به من القا می‌کند. " و من حدس می‌زنم به همین دلیل است که آن‌ها " اتاق‌های سبز "‌ی برای انتظار و استراحت بازیگران قبل از روی صحنه رفتنشان دارند و احتمالا این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر احساس آرامش کنند.

تاثیر‌های آرام بخش رنگ سبز ممکن است به دلیل ارتباط آن با طبیعت باشد که مردم معمولا احساس آرامش و نشاط می‌کنند.

سبز؛ رنگ هیجان

در حالی که برخی از افراد رنگ سبز را رنگ آرامش بخش می‌دانند، برخی دیگر با وجود آن احساس هیجان کرده و یکی از مخاطبان در این خصوص اظهار می‌کند: " سبز به من هجوم می‌آورد به طوری که من همه چیز را به رنگ سبز می‌خرم و عکس‌هایی را دوست دارم که رنگ سبز در آن‌ها زیاد است و شخصیت‌های موردعلاقه من، آن دسته هستند که موها، چشم و لباس سبز دارند و فکر می‌کنم این باعث تشدید اندروفین می‌شود. "

این موضوع می‌تواند به ویژه درمورد سبز روش صدق کند و یک خواننده این طور توضیح می‌دهد: " من سبزِ واقعا روشن و پرنشاط را دوست دارم! به نظر بسیار پر انرژی و تحریک پذیر است به طوری که هر وقت من در اطراف یک تابلویی به رنگ سبز روشن یا سبز آهکی هستم، همیشه احساس الهام و انرژی می‌کنم. "

سبز؛ برانگیزاننده مهربانی

" وقتی می‌بینم کسی لباس سبز به تن دارد، احساس می‌کنم او مهربان، مفید، دلسوز و دل رحم است و این رنگی است که فقط ترحم را به وجود می‌آورد. "

سبز؛ رنگ طبیعت

" رنگ سبز برای من نمادی از رشد طبیعت است و وقتی متوجه رنگ سبز می‌شوم، احساس آرامش و امنیت در من به وجود می‌آید. رنگ سبز مرا به یاد دنیای طبیعی می‌اندازد و من دوست دارم رنگ سبز را در دکوراسیون داخلی و کمد لباسم وارد کنم، چون احساس نزدیکی به طبیعت را به من القا می‌کند. "

سبز؛ رنگ خوش بینی

"امیدوار، خوش بین، بخشنده، پرانرژی، آرام، سلطنتی، ظریف، ثروتمند، سالم، بازیگوش، قابل احترام، مسئول، غنی، محتاط، صلح جو، گرم، پایدار، قدبلند، تمیز، باثبات، راحت، محکم، قوی و دلسوز از ویژگیی‌های افراد دوستدار رنگ سبز است و همه سایه‌ها و رنگ‌های گرفته شده از سبز موردعلاقه من هستند. "

"سبز برای من رنگی به عنوان نمادی از یک شروع جدید است و من تصور می‌کنم یک گیاه سبز تازه از خاک بیرون می‌آید و هر زمان که سعی در ایجاد انگیزه برای مقابله با هدف جدید یا شروع کار جدید دارم، محیط سبز می‌تواند برای این کار کاملا مناسب باشد. "

واکنش شما نسبت به رنگ سبز کاملا شخصی است و تجربیات گذشته و همچنین ارتباط‌های شخصی و فرهنگی همه می‌توانند در احساس این رنگ نقش داشته باشند. اآن جا که رنگ سبز بسیار با طبیعت ارتباط دارد و مردم، اغلب آن را طبیعی، تازه و آرام توصیف می‌کنند، با این حال، لازم به یادآوری است که همه واکنش‌ها به رنگ سبز نیز تحت تاثیر موضوع‌های فرهنگی و تجربه‌های فردی است.

دفعه بعدی که رنگ سبز می‌بینید، خواه در یک اتاق و یا در یک نقاشی یا در فضای باز باشد، برای دقایقی وقت بگذارید تا انواع عواطف و حالاتی را که در شما به وجود می‌آید را درنظر بگیرید.


برچسب ها: روانشناسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین