سرخپوشی شاخص بورس

شاخص کل بورس در یازدهمین روز از روند نزولی خود، با افت ۳/ ۰ درصدی (۳۹۴۴ واحد) به عدد ۱.۱۸۱ میلیون واحد تنزل یافت.
کد خبر: ۹۱۱۸۷
بازدید : ۴۷۸۲
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۱

بازار سهام روز دوشنبه به‌رغم بهبود نسبی در معاملات بزرگان، همچنان با سرخ‌پوشی شاخص کل همراه شد.

بر این اساس شاخص کل در یازدهمین روز از روند نزولی خود، با افت ۳/ ۰ درصدی (۳۹۴۴ واحد) به عدد ۱.۱۸۱ میلیون واحد تنزل یافت. شاخص کل هموزن نیز به مثابه شاخص کل ۲/ ۰ درصد (۹۷۵ واحد) از ارتفاعش را از دست داد و روی عدد ۴۳۱ هزار واحد ایستاد.

در فرابورس، اما برخلاف دو شاخص بورسی پس از یازده روز منفی، شاخص کل بالاخره جامه سبز بر تن کرد و هرچند اندک با رشد ۰۳/ ۰ درصدی معاملات روز دوشنبه را پایان داد. بازار‌های جهانی روز گذشته شروع سبزی را رقم زدند؛ به‌طوری که شاهد رشد قیمت‌ها در کامودیتی‌ها بودیم.

به نظر می‌رسد انعکاس این امر بر روند بازار سهام داخلی تا حدودی موثر بوده و شاهد برچیده شدن صف فروش‌ها به ویژه در سهام کامودیتی محور بودیم. با افزایش تنش‌های سیاسی همچنان آینده برجام و توافقات هسته‌ای مبهم است. در این فضای مه‌آلود و نامشخص از میزان خوش‌بینی‌ها به توافقات و رفع تحریم‌ها کاسته شده است.
 
روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی در جلسه‌ای مجازی تحولات اخیر در فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند. این جلسه در حالی برگزار شد که بر اساس گفته‌های مقامات آمریکایی احتمال محکوم کردن و تصویب قطعنامه علیه ایران وجود دارد.
 
مقامات ایرانی نیز به این امر واکنش نشان دادند. باید دید خروجی جلسه شورای حکام تا چه حد تصویر روشنی از آینده برجام برجای خواهد گذاشت. دیروز در بورس تهران این موضوع اثر محسوسی بر روند معاملات دو گروه خودرویی-بانکی گذاشت، به‌طوری که در جریان معاملات روز گذشته ارزش صف فروش‌های سه نماد خودرویی «خساپا»، «خودرو» و «خگستر» چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بود.
 
روز دوشنبه شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات خرد بورس نسبت به روز معاملاتی یکشنبه بودیم، به‌طوری که ارزش دادوستد‌های خرد بورسی ۳۴۲۵ میلیارد تومان رقم خورد.
 
در فرابورس نیز گرچه ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت، اما همچنان شاهد تشکیل صف فروش‌های سنگین در کوچک‌تر‌ها به ویژه سهام بازار پایه فرابورس بودیم. «فملی» بورسی و «کزغال» فرابورسی بیشترین ارزش دادوستد‌های دو بازار بورس و فرابورس را دارا بودند.
 
همچنین روز گذشته برای دوازدهمین روز معاملاتی سهامداران عمده مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند و خالص خرید ۵۷۵ میلیارد تومانی را رقم زدند.
 
این دسته از سهامداران به دو گروه «بانکی و فرآورده‌های نفتی» بیشتر توجه داشتند. بیشترین میزان خرید سهامداران عمده از تک نماد بانکی «وتجارت» با ۸۹ میلیارد تومان بود. در مقابل حقیقی‌ها با قهر ۱۲ روزه از بازار سهام، تنها در یک صنعت «تامین آب، برق، گاز» خالص خرید مثبت ۲ میلیاردی داشتند.
 
در میان نمادها، «کاوه» با میزان خرید ۴۳ میلیارد تومانی توسط سهامداران خرد، بیشترین ورود پول حقیقی را به همراه داشت. در مقابل ۲۷۷۹ میلیارد تومان توسط حقیقی‌ها از گردونه معاملات خارج شد. در معاملات بورسی روز گذشته از ۳۵۰ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۰ درصد نماد‌ها مثبت و ۷۰ درصد نماد‌ها منفی بود.
 
۸ نماد (۲ درصد) صف خرید به ارزش ۱۷۶ میلیارد تومان و ۲۵۶ نماد (۷۳ درصد) صف فروش به ارزش ۲۷۲۵ میلیارد تومان تشکیل دادند. نماد تازه‌وارد «اپال» با صف خرید ۱۰۹ میلیون سهمی به ارزش ۱۶۱ میلیارد تومان بیشترین حجم صف خرید را داشت. در مقابل «خساپا» با صف فروش ۳۱۳ میلیون سهمی به ارزش ۷۳ میلیارد تومان بیشترین حجم صف فروش را دارا بود.
 
تغییرات شاخص کل
 
 
برچسب ها: شاخص بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین