عوارض بی اشتهایی عصبی

عوارض بی اشتهایی عصبی

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی ممکن است نسبت به افراد دیگر، بیشتر به عفونت‌های میکروبی روده‌ای مبتلا شوند و این امر می‌تواند به اضطراب، افسردگی و کاهش وزن بیشتر منجر شود.
کد خبر: ۹۲۰۴۱
بازدید : ۹۱۷۸
۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
 بی اشتهایی عصبی
 

بی‌اشتهایی عصبی یک اختلال عصبی و تغذیه‌ای خطرناک حتی مرگ آفرین است که به واسطه دشواری در تشخیص و درمان و از سوی دیگر قدرت گرفتن عامل تبلیغات و مد در شکل گیری آن، نیازمند توجه ویژه است.

محبوبه گودرزی متخصص بیماری‌های گوارشی افزود: علائم فیزیکی بی اشتهایی عصبی اغلب مربوط به گرسنگی است. در واقع این بیماری شامل مشکلات رفتاری و احساسی است که به علت درک غیرواقعی از وزن بدن و ترس بی اندازه از چاقی و اضافه وزن به وجود می‌آید.

وی اظهار داشت: کاهش وزن شدید، ظاهری لاغر، سرگیجه یا غش کردن، شکنندگی انگشت ها، کم پشتی و ریزش موها، عقب افتادن قائدگی، یبوست و درد در ناحیه شکم، خشکی یا زردی پوست، ناتوانی در تحمل سرما، ضربان قلب نامنظم، فشار خون پایین، کمبود آب بدن، تورم بازو‌ها یا پا‌ها و فرسایش دندان‌ها از علایم بی اشتهایی عصبی است.

گودرزی ادامه داد: بی اشتهایی عصبی، سومین بیماری مزمن شایع در بین افراد است و این بیماری ۱۰ برابر در زنان شایع‌تر است و هنگامی که فرد شروع به کاهش وزن کند، کمبود مواد مغذی ممکن است در تغییر مغز به روشی که باعث تقویت رفتار‌ها و افکار وسواسی مربوط به بی اشتهایی عصبی می‌شود، کمک کند، این تغییرات می‌تواند بخشی از مغز که اشتها را کنترل می‌کند مختل کند یا می‌تواند احساس اضطراب و گناه از غذا خوردن را افزایش دهد.

به گفته این پزشک، افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی ممکن است نسبت به افراد دیگر، بیشتر به عفونت‌های میکروبی روده‌ای مبتلا شوند و این امر می‌تواند به اضطراب، افسردگی و کاهش وزن بیشتر منجر شود.
 
این بیماران به خاطر شرایطی که تجربه می‌کنند مستعد ابتلا به افسردگی و وسواس فکری عملی هستند و در واقع نشانه‌هایی از جمله خلق و خوی پایین و افسرده و همچنین مشغله فکری و درگیری‌های ذهنی به مرور باعث می‌شود این افراد با این اختلالات دست و پنجه نرم کنند.

گودرزی تصریح کرد: ژنتیک یا سابقه خانوادگی بی اشتهایی عصبی و تاثیرات هورمونی در این بیماری نقش دارند و استرس‌های روانی، دغدغه‌های خانوادگی و ترس بیمارگونه از اضافه وزن تاثیر مستقیم بر بی اشتهایی عصبی می‌گذارد و درنظرگرفتن لاغری به عنوان مد روز، ترس از چاقی با وجود لاغر بودن، تبلیغات گسترده در رسانه‌ها و تلقی شدن لاغری به عنوان یک ارزش بر بروز این بیماری موثر هستند.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در کشور لاغری به یک مشکل تبدیل شده و افراد به ویژه زنان تمایل دارند که با نخوردن لاغر بمانند؛ در حالی که آن‌ها در معرض ابتلا به پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی، کلیوی، معده درد و ... قرار می‌گیرند.

گودرزی اظهار داشت: این بیماری اگر به موقع تشخیص داده نشود و به صورت مزمن ادامه پیدا کند به قسمت‌های مختلف بدن صدمه می‌زند و سیستم گوارشی به دلیل کاهش سرعت عضلات دچار یبوست می‌شود و بیمار مبتلا به درد‌های مقعدی خواهد شد، الکترولیت‌های بدن ممکن است کاهش پیدا کند و اگر آزمایش بدهند ممکن است کلسترول بالا داشته باشد همچنین ممکن است قند خون پایین گزارش شود و آنزیم‌های کبدی به دلیل اختلالات افزایش پیدا کند.

anorexia nervosa یا بی اشتهایی عصبی هم نوعی اختلال در خوردن است و هم یک وضعیت متابولیکی که منجر به کاهش وزن بیش از حد و لاغر شدن شدید ناشی از خود گرسنگی می‌شود.

بی‌اشت‌هایی می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد و در حادترین شکل آن، می‌تواند منجر به مرگ شود. ممکن است مرگ به طور ناگهانی رخ دهد، حتی وقتی که فرد خیلی هم کاهش وزن نداشته باشد.
 
گاهی مرگ ناشی از ضربان نامنظم و غیرطبیعی قلب (آریتمی) است یا به علت نبود تعادل در الکترولیت‌ها و املاح مثل سدیم، پتاسیم و کلسیم است که توازن مایعات بدن را حفظ می‌کنند.
برچسب ها: بی اشتهایی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین