حمید صفت اعدام می‌شود؟

حمید صفت اعدام می‌شود؟

طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی اگر کسی آگاهی داشته باشد که فردی بیمار است و با او درگیر شود، اگرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، قتل عمد صورت گرفته است. براین اساس پرونده حمید صفت به اتهام «مباشرت در قتل عمدی» یک بار دیگر به دادگاه فرستاده شد.
کد خبر: ۹۲۲۴۳
بازدید : ۵۴۶۲
۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶
حمید صفت اعدام
فرادید| مرداد سال ۹۶ اولین باری بود که نام حمید صفت به عنوان مجرم رسانه‌ای شد. در خبر‌های اولیه که توسط رسانه‌ها منتشر می‌شد حمید صفت را قاتل ناپدری اش می‌خواندند، اما بعدتر این نظرات رد شد و او با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

پس از اعتراضات اولیای دم به آزادی حمید صفت و بازگشت مجدد او به زندان، طبق آخرین گفته‌ها در آخرین دادگاه حمید صفت، به او حکم قصاص داده شد که در این رابطه وکیل مدافع صفت گفته که به حکم صادره موکلش مبنی بر قصاص اعتراض کرده و پرونده با فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.

به گزارش فرادید، مدتی پیش عسگر قاسمی آقباش وکیل دافع حمید صفت در مصاحبه مطبوعاتی‌اش اعلام کرد که حکم قصاص موکلش به او ابلاغ شده که او و آقای عزیزمحمدی، دیگر وکیل پرونده، ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم فرصت دارند تا نسبت به حکم صادره فرجام‌خواهی کنند.

بااین حال کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و در توئیتر با جمله «هشتگ اعدام_نکنید» به حمایت از حمید صفت پرداخته اند.

حکم اعدام حمید صفتماجرای حکم قصاص حمید صفت چیست؟

درست زمانی که حمید صفت با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی توانست مدت زمان کوتاهی را بیرون از زندان بگذراند، اولیای دم به آزادی صفت اعتراض کردند و همین موضوع باعث شد تا پرونده او باری دیگر به کمیسیون ۱۱ نفره که شامل متخصصان پزشکی قانونی می‌شد، ارجاع داده شود که این هیات در نهایت اعلام کرد که علاوه بر جراحات روز حادثه، بیماری‌های زمینه‌ای متوفی مانند فشار خون و بیماری قلبی نیز در مرگ او موثر بوده است.

طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی اگر کسی آگاهی داشته باشد که فردی بیمار است و با او درگیر شود، اگرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، قتل عمد صورت گرفته است. براین اساس پرونده حمید صفت به اتهام «مباشرت در قتل عمدی» یک بار دیگر به دادگاه فرستاده شده بود.

این درحالی است که در جلسه محاکمه‌ای که در آخرین روز‌های اسفند ۹۹، در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شده بود، این خواننده جوان در بخشی از دفاعیاتش، اتهاماتش را رد کرده و ادعا کرده بود که «ضربه‌زدن من به متوفی در حد هل‌دادن بود. من می‌دانستم که متوفی بیماری قند (دیابت) دارد، اما درباره انعقاد خون چیزی نمی‌دانستم.»

حالا پس از گذشت نزدیک به یک ماه از آخرین دادگاه حمید صفت، محاکمه جدید او مدتی پیش طی دو جلسه برگزار شده بود که در اولین جلسه نماینده دادستان درخواست مجازات خواننده رپ را مطرح کرده بود. طبق کیفرخواست صادر شده، صفت با علم به اینکه شوهر مادرش بیماری قلبی داشته به سمت او گلدان پرت کرده و با وارد کردن ضربه به سر مقتول سبب مرگ او شده است.

البته حمید صفت در بازجویی‌های قبلی‌اش نسبت به کاری که انجام داده اعتراف می‌کند که بعداز مدتی سخنان پیشین خود را انکار می‌کند. بااین وجود فرزند مقتول گفته که متهم و مادرش ۱۰ سال با پدر او زندگی می‌کردند. آن‌ها می‌دانستند که پدر بیماری قلبی دارد و از حال خوبی برخوردار نیست.

فرزند مقتول اعلام کرده که تحت هیچ شرایطی حاضر به بخشش حمید صفت نبوده و می‌خواهد سهم برادرش را که در خارج از کشور زندگی می‌کند را نیز بپردازد تا بتواند حکم قصاص مجرم را از دادگاه بگیرد. پس از او نیز وکیل مدافعش اظهارات خود را اینگونه بیان کرد که حمید دو پزشک را به کمیسیون‌های پزشکی قانونی می‌برده تا اظهارنظر کنند، آن‌ها اصلا چرا باید آنجا می‌بودند؟ مگر این‌طور نیست که پزشکان متخصص پزشکی قانونی خودشان باید اظهارنظر کنند.

وکیل مدافع همچنین ادعا می‌کرد که متهم بوکسور است و به‌دلیل بدن ورزیده‌ای که دارد، ضربات مشت سنگینی هم دارد و به نظر می‌رسد ضربات مشتی به سمت مقتول پرت کرده و علت خون‌ریزی مغزی مقتول نیز همین بوده است. پس از شنیدن گفته‌های او سپس حمید صفت در جایگاه قرار گرفت.

صفت ضمن گفتن تسلیت به فرزند مقتول و عذرخواهی، از او طلب عفو کرد و بعد به دفاع از خود پرداخت. این خواننده جوان مدعی بود که «روز حادثه من در خانه مادرم و هوشنگ بودم که جروبحثی پیش آمد. هوشنگ به سمت آشپزخانه رفت و من فکر کردم می‌خواهد چاقو بردارد، به همین دلیل یک لیوان را که روی میز بود، زمین انداختم و شکستم. من اصلا گلدان پرت نکردم و گفته‌های نماینده دادستان در جلسه قبل را قبول ندارم.»
حمید صفت اعدام می‌شود؟

دفاعیات حمید صفت در دادگاه و حکم قصاص او

پس از شنیدن اظهارات حمید صفت، قاضی متین راسخ، رئیس دادگاه، خطاب به صفت اعلام کرده بود که در بازسازی صحنه جرم و عکس‌هایی که از صحنه جرم گرفته شده، گچ دیوار ریخته و دیوار زخمی شده است و این نشان می‌دهد به سمت دیوار چیزی پرتاب شده؛ ضمن اینکه تکه‌های گلدان شکسته هم وجود داشته است؛ بنابراین به سمت مقتول چیزی پرت شده و این حرف شما نمی‌تواند درست باشد.

بااین حال متهم مدعی بود که بعد از جروبحث از خانه خارج شده و دو روز در خانه دایی‌اش بوده تا اینکه مادرش تماس گرفته و گفته که هوشنگ در بیمارستان بستری شده است. او می‌گوید که قصدی برای واردکردن صدمه به ناپدری اش را نداشته است. متهم همچنین تاکید داشت که ادعای وکیل اولیای‌دم درباره اینکه بوکسور بوده و مشت زده درست نبوده است.

حمید صفت در پاسخ به سوال قاضی متین‌راسخ درباره میزان تحصیلاتش و اینکه چقدر درباره بیماری‌های زمینه‌ای اطلاع داشته گفت: «من دیپلمه هستم و اطلاعات خاصی از بیماری زمینه‌ای ندارم؛ ضمن اینکه من اصلا از بیماری مقتول خبر نداشتم.»

رئیس دادگاه در ادامه سوال دیگری را مطرح کرد و گفت: «مادر تو ۱۰ سال با این مرد زندگی کرده و به گفته خودت به خانه او رفت‌و‌آمد داشتی و در آن خانه زندگی هم می‌کردی، چطور از اینکه هوشنگ دچار بیماری قلبی بوده و در رگ‌های قلبش فنر کار گذاشته شده بود، خبر نداشتی؟»

متهم در دفاع از خود اظهار داشت که به‌صورت مداوم به آن خانه رفت‌و‌آمد نمی‌کرده؛ ضمن اینکه مادرش و هوشنگ بیشتر روز‌های سال را در آلمان بودند و ایران نبودند. به همین دلیل او چندان در جریان آنچه اتفاق می‌افتاد، نبوده است.  

در این میان عزیزمحمدی، وکیل‌مدافع متهم، در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از صفت گفته بود که نظریات کمیسیون پزشکی قانونی درصد قصور را اعلام کرده بود و در کمیسیون آخر قصوری هم متوجه موکلش نبوده؛ ضمن اینکه او در هیچ مرحله‌ای از پرونده اعترافی مبنی‌بر اینکه با جسم سخت به سر هوشنگ زده باشد، نداشته است و ادعا داشت که حمید صفت نقشی در مرگ هوشنگ نداشته و درخواست تبرئه موکلش را از دادگاه داشت.

در پیان دادگاه قاضی متین‌راسخ با اشاره به این موضوع که در گزارش کمیسیون ۹‌نفره پزشکی قانونی آمده است رفتار متهم باعث تسبیب مرگ هوشنگ شناخته شده است از متهم خواست تا برای بیان آخرین دفاع در جایگاه قرار گیرد.

حمید صفت خواننده مطرح کشور در آخرین دفاعیاتش اعلام کرد: «از اتفاقی که افتاده است، خیلی متأسفم و باز هم از سهیل که یکی از اولیای‌دم است، عذرخواهی می‌کنم و درخواست بخشش دارم. من با هوشنگ دشمنی نداشتم که بخواهم باعث مرگش شوم و از اینکه او دچار مشکل قلبی بود هم خبر نداشتم.»

پس از شنیدن آخرین اظهارات و دفاعیات این خواننده جوان، طبق درخواست دادستان حمید صفت در دادگاه بازداشت و به زندان منتقل شده بود. در پایان نیز هیئت قضات برای صدور رأی دادگاه وارد شور شده بودند، آن‌ها با توجه به مدارک موجود در پرونده، نظریه پزشکی قانونی و مشاوره‌هایی که پزشکان به قضات درباره علت مرگ مقتول داده بودند و همچنین گفته‌های متهم در بازجویی‌ها و درخواست اولیای‌دم، حمید را به قصاص محکوم کرده بودند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین