واکسن کرونای چینی کم اثر است؟!

واکسن کرونای چینی کم اثر است؟!

چین تاکنون ۴ نوع مختلف واکسن را برای استفاده عمومی ساخته و تایید کرده است، با این حال برخی آزمایش‌های انسانی این واکسن‌ها در خارج از چین نشان می‌دهد که تاثیر آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است.
کد خبر: ۹۲۵۷۷
بازدید : ۸۵۰۷
۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۰
سینواک
چین اعلام کرده تنها به کسانی که واکسن کرونا ساخت این کشور را بزنند، ویزا خواهد داد
 

یک مقام بلندپایه بخش کنترل بیماری‌های چین در اقدامی نادر گفت که تاثیر واکسن کرونا ساخت این کشور پایین است. فو گائو در یک کنفرانس خبری گفت که چین به دنبال آن است که با ترکیب کردن واکسن‌ها میزان کارایی آن را بالا ببرد.

چین تاکنون ۴ نوع مختلف واکسن را برای استفاده عمومی ساخته و تایید کرده است، با این حال برخی آزمایش‌های انسانی این واکسن‌ها در خارج از چین نشان می‌دهد که تاثیر آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است.

گائو پس از کنفرانس خبری به رسانه‌ها گفت که از حرفهایش سوءبرداشت شده است. تاکنون حداقل ۱۰۰ میلیون نفر در چین دوز اول واکسن کرونا ساخت این کشور را دریافت کرده‌اند.

پکن معتقد است که واکسن ساخت چین موثر است و تنها به کسانی ویزای ورود به چین می‌دهد که واکسن چینی تزریق کرده باشند. روز شنبه جورج فو گائو، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری چین در یک کنفرانس خبری در خصوص واکسن‌های کرونا ساخت این کشور گفت: "آن‌ها میزان بالایی از مصونیت را به همراه ندارند".

او گفت که چین در حال بررسی ترکیب کردن واکسن‌های کووید ۱۹ برای بالا بردن میزان تاثیرگذاری آنهاست.

گائو توضیح داد که مراحل "بهینه سازی" فرآیند واکسن می‌تواند شامل تغییر تعداد دوز‌ها و مدت زمان بین دوز‌ها باشد. او همچنین پیشنهاد کرد که با ترکیب واکسن‌ها مختلف فرآیند ایمن‌سازی افزایش یابد. اما مدتی پس از آن، وی در گفتگو با یک رسانه دولتی چین حرفهایش را تغییر داد و گفت "میزان محافظت و تاثیرگذاری همه واکسن‌ها در جهان گاهی زیاد است و گاهی کم".
 
او به روزنامه دولتی گلوبال تایمز گفت: "دانشمندان سراسر جهان باید درباره بالا بردن میزان کارایی واکسن‌ها تحقیق کنند و به این سوال پاسخ بدهند". به گفته  گائو از سخنان او درباره تاثیر پایین واکسن‌های کرونا چینی "به طور کلی سوء برداشت" شده است.

اظهارات اولیه و سپس توضیحات بعدی گائو توسط رسانه‌های چینی به صورت گسترده‌ای پوشش داده نشد. با این حال انتقادات زیادی نسبت به صحبت‌های اولیه وی در شبکه اجتماعی چینی ویبو توسط کاربران به همراه داشت و برخی به او گفته بودند که "بهتر است او دیگر صحبت نکند".
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین