بازار سکه و طلا به کدام سو می‌رود؟

بازار سکه و طلا به کدام سو می‌رود؟

 سکه و طلا در مجموع در طول یک ماه اخیر نزدیک به ۱۰ درصد ارزش بازارش را از دست داده است. قیمت سکه امامی در حالی که روز‌های ابتدایی فروردین ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار داشت با افت ۱۴ درصدی حالا به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. اما با این حال بخشی از کارشناسان بازار طلا پیش بینی می‌کنند که در هفته‌های آینده این بازار با افت دوباره مواجه شود.
کد خبر: ۹۳۰۳۳
بازدید : ۴۴۵۹
۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۲
بازار سکه و طلا به کدام سو می رود؟
فرادید| بازار طلا در طول روز‌های اخیر ریزش قابل توجهی را تجربه کرد و حالا در مرز مهم ۱۰ میلیون تومان قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سکه امامی تنها در شش روز اخیر با افت ۷۰۰ هزار تومانی، ۵ درصد ارزش ریالی خود را از دست داده است. با این حال فعالان این بازار معتقدند در صورت ادامه روند نزولی بازار دلار این بازار نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در مقابل برخی از کارشناسان بازار طلا هم می‌گویند که افزایش احتمالی قیمت انس جهانی طلا از ریزش این بازار جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش فرادید؛ در طول یک هفته گذشته انواع سکه و گرم طلا تحت تاثیر ریزش دلار با افت مواجه شدند. در این میان سکه طلا ۸۰۰ هزار تومان ریخت و حالا روی مرز ۱۰ میلیون تومان قرار دارد. در این میان نیم سکه وربع سکه نیز افت قیمت را تجربه کردند. نیم سکه نزدیک به ۱۰ درصد کاهش قیمت را به ثبت رساند و ربع سکه بیشتر از ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.

البته علت افت بیشتر سکه‌های کوچک نسبت به سکه امامی، داشتن حباب قیمتی بالاتر بود.

ریزش بازار طلا پس از آن رخ داد که دلار تحت تاثیر سیگنال برجامی کانال ۲۴ هزار تومان را از دست و به سطح ۲۳ هزار تومان عقب نشینی کرد. دلار در حال حاضر به ۲۳ هزار و ۹۲۰ تومان رسیده است. سکه امامی نیز با افت ۰.۷۲ صدم درصد روی سطح ۱۰ میلیون و ۴ هزار تومان قرار گرفته است.

اما امروز برای ساعاتی سکه حمایت ۱۰ میلیون تومان را از دست داد و به ۹ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. اما بازار دوباره سطح ۱۰ میلیون تومان را پس گرفت.  
 
بازار سکه و طلا به کدام سو می رود؟

ریزش دوباره در بازار طلا؟

 سکه و طلا در مجموع در طول یک ماه اخیر نزدیک به ۱۰ درصد ارزش بازارش را از دست داده است. قیمت سکه امامی در حالی که روز‌های ابتدایی فروردین ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار داشت با افت ۱۴ درصدی حالا به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. اما با این حال بخشی از کارشناسان بازار طلا پیش بینی می‌کنند که در هفته‌های آینده این بازار با افت دوباره مواجه شود.

این دسته معتقدند که احتمال احیای برجام و افت قیمت دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان می‌تواند بازار طلا و سکه را دوباره به سمت ریزش بیشتر بکشاند.

از طرفی افت متوالی قیمت دلار در روز‌های اخیر، امروز هم ادامه یافت و قیمت این ارز در کانال ۲۳ هزار تومان باقی ماند. تحلیلگران سیاسی بر عقیده اند که احیای برجام به عنوان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت دلار احتمالا تا پیش از برگزاری انتخابات به نتیجه می‌رسد.

از این رو برخی از کارشناسان بازار‌های مالی پیش بینی می‌کنند با افت قیمت دلار در هفته‌های آینده، بازار سکه و طلا نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

بخشی از فعالان بازار هم می‌گویند که مرز۱۰ میلیونی حمایت حساسی در بازار سکه است که از دی‌ماه ۹۹ هرگز شکسته نشده است. آن‌ها عقیده دارند شکست این مرز می‌تواند سرعت افت سکه را بیشتر کند.

این گروه از فعالان بازار همچنین عقیده دارند در صورتی که بازارساز در بازار متشکل ارزی اقدام به عرضه کند، کفه ترازو رو به کاهشی ماندن باقی خواهد ماند. آن‌ها پیش بینی می‌کنند که سطح ۱۰ میلیون تومان در روز‌های آینده شکسته شود.
 
با این حال به نظر می رسد در شرایطی که دلار به سوی محدوده ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی  سرازیر شود، سکه به سوی شکستن حمایت ۱۱ ماهه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حرکت کند.
 
بررسی ها نشان می دهد بسیاری از معامله‌گران امیدوارند که قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران، برجام احیا شود یا حداقل تحریم‌های فعلی به شکل معناداری کاهش پیدا کنند. در چنین فضایی معامله‌گران میان‌مدت تمایلی برای حضور در بازار از خود نشان نمی‌دهند. آنها منتظر هستند که تکلیف گفت‌وگوها پیرامون توافق هسته‌ای روشن شود.
 
بازار سکه و طلا به کدام سو می رود؟

احتمال رشد بازار طلا چقدر است؟

با وجود پیش بینی ریزش در بازار ارز، طلا و سکه برخی از فعالان و کارشناسان این بازار بر این عقیده اند که احتمال رشد قیمت سکه و طلا وجود دارد. این دسته از کارشناسان رشد انس جهانی طلا از ۱۶۷۵ تا ۱۷۹۶ طی هفته‌های اخیر را دلیل رشد دوباره  سکه و طلا در بازار ایران عنوان می‌کنند.  

این کارشناسان بازار سکه و طلا می‌گویند در شرایطی که انس جهانی طلا طی روز‌های آینده بتواند مرز روانی ۱۸۰۰ دلار را بشکند احتمال اینکه بازار با رشد مواجه شود، وجود دارد.

البته آن‌ها این را هم گفته اند که حتی اگر سکه و طلا تحت تاثیر ریزش از سوی دلار قرار گیرد، به دلیل افزایش قیمت انس جهانی طلا حداقل با افت بسیار کمتری روبرو خواهد شد.

در این میان فروشندگان طلا هم معتقدند که با بازگشایی واحد‌های صنفی و از سرگیری فعالیت‌ها ممکن است طلا روند افزایشی داشته باشد.

بخشی از فعالان بازار سکه و طلا هم بر این عقیده اند که اگر توافقی حاصل نشود، حجم خرید‌ها در بازار ارز و سکه و طلا صعودی شود و بخشی از تقاضای به تعویق افتاده نیز سعی کند نیاز خود را مرتفع کند.
برچسب ها: سکه طلا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین