همه چیز درباره سریال سنجرخان

همه چیز درباره سریال سنجرخان

سریال سنجرخان به قلم زنده یاد ضیاءالدین دری  نوشته شده. سنجرخان با حضور هنرمندان برجسته کشور و کردستان در ۲٦ قسمت ۴۰ دقیقەای برای پخش ازشبکە یک سیما بەتهیه‌کنندگی حسین جلالی در سنندج مقابل دوربین رفته است.
کد خبر: ۹۳۱۶۴
بازدید : ۱۰۱۷
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۷
همه چیز درباره سریال سنجرخان
فرادید| برخی از کارگردان‌های کشور همچون محمدحسین لطیفی این روز‌ها مشغول ساخت سریال‌هایی با محوریت زندگی قهرمانان ملی و الگوسازی در بین نسل جوان هستند که به عنوان یکی از رویکرد‌های اصلی در ساخت و تولید برنامه‌های مختلف سینما و تلویزیون به حساب می‌آید.

به گزارش فرادید، سریال سنجرخان اثر تاریخی محمدحسین لطیفی است که از اواخر آبان سال گذاشته مراحل تصویربرداری این کار را آغاز کرده. برخی از عوامل آن اعلام کرده‌اند که ممکن است تا چندماه دیگر نیز فیلمبرداری سنجرخان ادامه داشته باشد و به این زودیا روی آنتن شبکه یک نخواهد رفت.

این سریال به قلم زنده یاد ضیاءالدین دری نوشته شده. سنجرخان با حضور هنرمندان برجسته کشور و کردستان در ۲٦ قسمت ۴۰ دقیقەای برای پخش ازشبکە یک سیما بەتهیه‌کنندگی حسین جلالی در سنندج مقابل دوربین رفته است.

عوامل سریال سنجرخان گفته‌اند که این سریال قرار است به وجوه انسانی، خصوصیات اخلاقی و سبک زندگی سنجرخان بپردازد و این مجموعه جنگی نیست. چرا که سنجرخان پهلوان و انسان به تمام معنایی بوده که روابط انسانی‌اش درام جذاب و قابل توجهی را شکل می‌دهد.

حسین جلالی در تاکید این سخن اعلام کرد که قرار است روابط انسانی حاکم بر فرهنگ کُردی در این سریال به تصویر کشیده شود. همگان می‌دانند کُرد‌ها از جنگ حرف نمی‌زنند بلکه از عشق و صلح حرف می‌زنند.  

همه چیز درباره سریال سنجرخاننکاتی از سریال سنجرخان

تهیه‌کننده مجموعه سنجرخان می‌گوید قصد داشته همزمان با سالگرد «سنجرخان» کار ساخت سریال کلید بخورد، اما فراهم کردن مقدمات کار قدری زمانبر بوده. او تاکید کرده که در این پروژه از بهترین نیرو‌ها بهره می‌برد.  

کارگاه خیاطی سریال سنجرخان ۳۵۰۰ لباس برای هنرورها، لباس‌های کُردی و نظامی  دوخته که لباس‌های نظامی سریال شکل و شمایل قزاق‌ها، هندی‌ها و عثمانی‌ها را دارد. این لباس‌ها شامل متعلقاتی همچون پابند، شال،  عبا و کوآ هستند.

حسین جلالی گفته که از ۹۵۰ بازیگر در استان کردستان، کرمانشاه و شهر‌های همجوار تست گرفته‌اند. به گفته او بخش‌های اصلی داستان در کردستان و ۳۰ لوکیشن اصلی فیلمبرداری می‌شود. البته سریال لوکیشن‌های دیگری هم دارد که در کل به ۸۰، ۹۰ لوکیشن خواهد رسید.

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با بیان اینکه سریال سنجرخان در معرفی تاریخ، فرهنگ و.. به علاقه‌مندان به این دیار می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد. گفت: «این سریال فرصتی است که برای استان فراهم شده تا بتوانیم علاوه به معرفی دلاوران و قهرمانان ملی، فرهنگ، تاریخ و جاذبه‌های گردشگری‌مان را به خوبی به مردم ایران معرفی و آن‌ها را از دیدن این زیبایی‌ها شگفت زده کنیم.»

محمود پاک‌نیت بازیگر نقش شریف الدوله درباره نقشش می‌گوید که نقش شریف‌الدوله حاکم و والی سنندج را بازی می‌کند. کسی که از پایتخت مأمور می‌شود به سنندج می‌آید یاغی‌ها و گردن‌کش‌ها را قلع و قمع کند. کسانی که مبارز بودند را اعدام می‌کند و به همین خاطر به شریف قصاب معروف می‌شود. این هم شخصیت منفی است.  

به گفته او، شخصیت منفی است و والی و حاکم سنندج؛ نظم و ترتیبی می‌دهد و به کشتار انقلابیون آن زمان می‌پردازد. پاک نیت در ادامه به حضور قطب‌الدین صادقی اشاره کرد و گفت که «نقش عباس‌خان اردلان یکی از خوانین سنندج را ایفا می‌کند. علی اوسیوند یکی از خوانین دیگر را بازی می‌کند و همچنین پیام دهکردی که به کرونا مبتلا شده و هنوز از قرنطینه برنگشته است.»

پیام دهکردی نیز نقش خلیل خان برادر سنجرخان را ایفا می‌کند. او پیش از این در سریال‌های متعددی همچون مدار صفردرجه، شهریار، گذر از رنج‌ها و گاندو بازی کرده است.  

اما نقشی که بسیاری منتظرند بدانند چه کسی این کاراکتر را ایفا می‌کند و کاندید‌های زیادی هم داشته است، کاراکتر سنجرخان است. فرشید گویلی که از بازیگران با افتخار و صاحب سبک استان کردستان است، ایفای این نقش را برعهده دارد.      

تهیه‌کننده مجموعه سنجرخان، دلیل انتخاب این بازیگر برای ایفای نقش سنجرخان را قدرت بازی و شناخت منطقه و اشراف بر گویش و لهجه دانست.
 
او عنوان کرد: «با آقای لطیفی کارگردان سریال به این نتیجه رسیدیم چهره گمنام و بکر و ناشناخته، اما قدرتمند در بازیگری را برای این نقش انتخاب کنیم. ما ۱۶۰ بازیگر داریم که تقریباً ۱۵۳ بازیگر ما از مناطق کردنشین‌اند. بالأخره این حق بازیگران این مناطق است که در پروژه قهرمان کُرد‌ها ایفای نقش کند. این فرصت را در اختیارشان قرار دادیم تا دیده شوند. البته چند چهره داریم که به فراخورِ زمان حضورشان جلوی دوربین، نام‌شان را رسانه‌ای خواهیم کرد.»
 
همه چیز درباره سریال سنجرخان

سنجرخان که بود؟

در زمانی که روس‌ها مناطق مختلف ایران از جمله کردستان را اشغال کرده بودند، آزار و اذیت مردم به جایی رسید که مردم از جنگ جویان میهن دوست تقاضای کمک و یاری کردند. سنجرخان وزیری، مشهور به سردار اکرم، با آگاه شدن از عمق بحران و فشار‌های زیاد اشغالگران با فرستادن نامه‌هایی به حاکم سنندج و اجازه از آنها، درخواست اذن جنگ و همچنین در اختیار گذاشتن نیروی جنگی برای انجام چنین امری را می‌کند که با مخالفت حاکم سنندج مواجه شده بود.

در نهایت اصرار و درخواست‌های زیاد سنجرخان، حاکم سنندج را برآن می‌دارد که نیرو‌هایی را برای جلوگیری از سرکشی و اغتشاش قشونی متشکل از قوای انگلیسی که آنموقع در کردستان جولان می‌دادند، بفرستد که سرانجام به جنگ میان سنجرخان و انگلیسی‌ها می‌انجامد. با شکست انگلیسی‌ها راه جنگ با روس‌ها برای این مرد هموارتر می‌شود و این بار بدون اجازه از کسی، خودجوش و با اتکا به نیرو‌های مردمی روستا‌های اطراف سنندج و جوانانی که گرد آمده بودند، راهی میدان مبارزه و نبرد با روس‌ها شد.

از روستا‌های اطراف کامیاران شروع به جنگ و زد و خورد شده بود و روس‌ها را تا شهر سنندج فراری داده و با شکست دادن آنان، روس‌ها را مجبور به ترک روستا‌ها و شهر‌ها می‌نماید. در شهر سنندج و در جنگ صلوات آباد بعد ازشکست واردکردن به روس‌ها و تعقیب آنان، در این میان اصابت گلوله‌ای به او سبب زخمی کاری و مهلک در بدن سنجرخان می‌شود.

با التیام یافتن او از زخم، بعد از یک ماه با ندایی از فردی مقدس در عالم خواب خان را دوباره بر جنگ و مبارزه مصر و مصمم علیه اشغالگران مژده فتح و پیروزی را می‌دهد. سنجرخان با فراهم کردن سوارانی ازروستا‌های اطراف و با یاری مردم دوباره راهی میدان شده بود و از شهر دهگلان روس‌ها را در پی یک نبرد سخت شکست و فراری داده و با به دست آوردن مقدار زیادی غنایم جنگی سبک و سنگین و مهمات به جنگ‌های بعدی ادامه داده بود.

ادامه جنگ‌ها و فتح و پیروزی‌های پیاپی سنجر خان تعجب تمام رجال مملکت رادرپی داشت و سیل پیشکشی‌ها و هدایا از اطراف واکناف به سوی او سرازیر می‌شد. پیشنهاد‌های زیادی برای همکاری دریافت می‌کرد که اکثر آن‌ها به موقع و بعضی واقعی نبود. در نهایت جنگ‌ها به شهر‌های دیواندره و سقز کشیده شد و در اکثر مناطق سواران سنجر خان موفق به شکست روس‌ها و آزادسازی مناطق مذکور می‌شود.

باهمکاری یکی از حاکمان منطقه سقز و بوکان به نام حشمت الملک، خان روس‌ها را تا پل منجیل فراری می‌دهد و به عقب می‌راند و تمامی خاک کردستان را از نیرو‌های روسی پاکسازی می‌کند.

سنجرخان نامه‌ای به میرزا کوچک خان می‌نویسد و میرزا را از کار روس‌ها آگاه می‌کند که آن‌ها را از کردستان فراری داده‌ام و اکنون نوبت شماست که آن‌ها به طرف شما در راهند. میرزا هم در کنار پل منجیل با نیرو‌های روسی درگیر شده بود و در این جنگ تلفات زیادی بر نیرو‌های روس وارد شد.
 
شریف الدوله بنی آدم حاکم سنندج هم  اقدام به حمله به برخی از قبایل می‌کند که سنجرخان با او مخالفت می‌کند، همین موجب دشمنی شریف الدوله با سنجرخان می‌شود. سرانجام در محرم سال ۱۳۳۷ هجری قمری (برخی سال‌های ۱۳۳۸ و ۱۳۳۹ را هم عنوان می‌کنند) شریف الدوله بنی آدم حاکم سنندج از طریق خلیل خان برادر سنجرخان طی یک توطئه او را به عمارت خود دعوت و به قتل می‌رساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه