ترکش‌پرانی فایل صوتی ظریف در واشنگتن!

پیش از واکنش دموکرات‌ها به اظهارات ظریف، جان کری با انتشار مقاله رویترز به نوعی نشان داده بود که اطلاعات اشاره شده محرمانه نبوده و رسانه‌ها قبل‌تر آن را منتشر کرده بودند. اما واکنش او موج حمله جمهوری خواهان را کم نکرد. هرچند در مقابل دموکرات‌ها نیز به حمایت از جان کری پرداختند. در این میان، اما مهم‌ترین دفاع از جان کری، متعلق به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بود.
کد خبر: ۹۳۲۰۴
بازدید : ۵۶۵۹
۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۴
تبعات فایل صوتی ظریف برای جان کری!
فرادید| انتشار فایل صوتی گفتگوی محمدجواد ظریف با سعید لیلاز درباره ۸ سال تجربه او در وزارت امورخارجه علاوه بر تَرکِش‌ داخلی، تَرکِش‌های خارجی هم داشته است. یکی از این تَرکِش‌ها که حالا به جان کری برخورد کرده، دموکرات ها و جمهوری خواهان را در برابر یکدیگر قرار داده است.

به گزارش فرادید؛ وزیر امور خارجه در این گفتگو که از سوی برخی رسانه‌های فارسی زبان در کلاب هاوس منتشر شد، گفته که جان کری طی مذاکرات برجام در یکی از موارد به او اطلاع داده است که اسرائیل تا آن زمان دست‌کم ۲۰۰ بار به مواضع نیرو‌های تحت حمایت ایران در سوریه حمله هوایی کرده است.

حملاتی که ظریف از آن ابراز بی اطلاعی کرده و حالا به دردسری برای جان کری بدل شده است.

وزیر امور خارجه دولت اوباما، که حالا سمت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور مربوط به آب‌وهوا را برعهده دارد با انتقاد جمهوری خواهان روبرو شده است.

اما جان کری در واکنش به اظهارات ظریف، این ادعا را رد کرد و در توئیترش نوشت: «این ماجرا و این اتهامات بی‌شک و شبهه دروغند. چنین چیزی هرگز اتفاق نیفتاده، نه در زمانی که من وزیر خارجه بودم و نه بعد از آن.»

او علاوه بر تکذیب، جان کری مقاله‌ای از خبرگزاری رویترز را در توییت خود آورده است که طی آن یک مقام اسرائیلی در سال ۲۰۱۸ از تعداد ۲۰۰ حملهٔ هوایی به مواضع نیرو‌های تحت حمایت ایران در سوریه خبر داده بود.
 
با این حال، وزارت خارجه ایران هم می‌گوید که این فایل محرمانه بوده و هیچ نقشی در افشای آن نداشته است. 
تبعات فایل صوتی ظریف برای جان کری!

بازخواست جان کری!

پس از انتشار اظهارات محمدجواد ظریف در روزنامه نیویورک تایمز، برخی از سناتورهای جمهوری خواه به جان کری حمله لفظی کردند و همزمان خواستار برکناری او شدند. پس از آن هم، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داد و نوشت: «اظهارات وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اطلاع‌رسانی جان کری درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به منافع ایران در سوریه موجی از خشم را در میان محافظه‌کاران آمریکایی برانگیخت و تاکید کردند که جان کری به اسرار رژیم صهیونیستی خیانت کرده است.»
 
در این میان دن سالیوان سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا افشای اطلاعات محرمانه از سوی وزیر خارجه پیشین آمریکا به ایران را «خیانت» نامیده و گفته کری باید برود.
 
اما مهم ترین واکنش و تندترین آن ها متعلق به رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس سنا بود.  میچ مک‌کانل در سخنانی گفته که او تاکنون خواستار استعفای هیچ مقامی نشده بود، اما سابقه جان کری علیه امنیت ملی آمریکا قابل تحمل نیست و او باید برود.
 
تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه از تگزاس نیز گفته است که درصورت واقعی بودن این خبر، این اظهارات کری «یک بی‌احتیاطی فاجعه‌بار» است که مشمول «رد صلاحیت» می‌شود.
 
اما واکنش وزیر امورخارجه دولت دونالد ترامپ بیش از جمهوری خواهان دیگر تحریک آمیز بود.
 
مایک پامپئو در این رابطه گفته که «به نظر می رسد این گزارش آنچه را ما قبلاً باور داشتیم تأیید می کند، یعنی زمانی که من در جریان جلسات توجیهی رئیس جمهور ترامپ بودم، کری برای ظریف اطلاعاتی راجع به عملیات اسرائیل ارائه می داد.»
 
علاوه بر واکنش چهره های مطرح جمهوریخواه، نیکی هیلی که به‌عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل در دولت ترامپ خدمت می‌کرد نیز در توییتر خود نوشت که این خبر «نفرت‌آور» است و کری را متهم کرد که به ایران «هشدار داده است.»
تبعات فایل صوتی ظریف برای جان کری!

دفاع به سبک دموکرات‌ها

پیش از واکنش دموکرات‌ها به اظهارات ظریف، جان کری با انتشار مقاله رویترز به نوعی نشان داده بود که اطلاعات اشاره شده محرمانه نبوده و رسانه‌ها قبل‌تر آن را منتشر کرده بودند. اما واکنش او موج حمله جمهوری خواهان را کم نکرد. هرچند در مقابل دموکرات ها نیز به حمایت از جان کری پرداختند.
 
در این میان اما مهم‌ترین دفاع از جان کری، متعلق به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بود.

او با انتقاد از موجی از حملات لفظی جمهوری‌خواهان علیه جان کری در پی انتشار فایل صوتی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است که «این چیز‌ها (حملات اسرائیل در سوریه) انقدر محرمانه بود که مطبوعات در آن زمان، آن‌ها (حملات اسرائیل را) گزارش می‌کردند بنابراین کاملاً مزخرف است و واقعاً جای تأسف است که افراد همچنان در تلاش هستند با این مسئله سیاسی بازی درآورند».

در این میان، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته که «من فقط به این نکته گسترده اشاره کنم که اگر به عقب برگردید و به گزارش‌های رسانه‌ها در آن زمان نگاهی بیاندازید، قطعاً چنین چیزی (حملات اسرائیل در سوریه) مطلب مخفی نبوده است و دولت‌هایی که در آن شرکت داشتند نیز این مطلب را آشکارا بیان کردند.»

کریس مورفی سناتور دموکرات از ایالت کانتیکت و عضو کمیته روابط خارجی سنا نیز در حمایت از جان کری گفته اطلاعات درباره حملات هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه أساسا محرمانه نبوده و حتی خود مقامات اسرائیل به آن اذعان داشته اند.

البته علاوه بر دموکرات‌ها برخی از جمهوری خواهان هم به همان سبک دموکرات‌ها از جان کری حمایت کرده اند.  

کریستن فونتنروز، یکی از اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ که هم‌اکنون عضو شورای آتلانتیک است، با بی‌اهمیت جلوه دادن این اظهارات ظریف گفته است که حقیقتاً اصلاً فکر نمی‌کنم که مسئله مهمی باشد. این طور نبوده که اسرائیل خواسته باشد همیشه این قضیه را مخفی نگه دارد. همه از این قضیه آگاه هستند.

دفاع دموکرات‌ها در حالی است که یکی از مقام‌های سابق آمریکایی که در زمینه موضوع ایران فعالیت داشته، در این خصوص گفته است که اظهارنظری پس از افشاگری صهیونیست‌ها درباره حمله اسرائیل باز هم در تضاد با قوانین حاکم بر مدیریت اطلاعات محرمانه است.
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه