کاهش درد کمر با ۹ تمرین برای پا

روزی چند ثانیه روی پنجه‌های خود راه بروید... بایستید و مدادی را با انگشتان پای خود بگیرید و چند ثانیه آن را نگه دارید... پنجه پا‌های خود را لبه جایی مثل پله بگذارید و روی آن بالا و پایین شوید...
کد خبر: ۹۳۲۸۸
بازدید : ۵۷۰۰
۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴

کمردرد

کمر درد یکی از معمول‌ترین مشکلات عضلانی به شمار می‌رود که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به صورت حاد و یا مزمن به آن مبتلا هستند. کمر درد شدت‌های متفاوتی دارد و گا‌ها از یک درد خفیف در قسمت پشتی تا دردی ناتوان کننده و مستمر را شامل می‌شود.

در این میان دارو‌های شیمیایی و گیاهی و انواع و اقسام روش‌های درمانی برای بیمارانی که با درد کمر دست و پنجه نرم می‌کنند وجود دارد. اما فقط تعداد معدودی از نقش مهم پا بر تشدید کمر درد و یا کمک به بهبود آن آگاه هستند.

طبق گزارشی که توسط محققان دانشگاه جانز هاپکینز منتشر شده، ورزش‌هایی که روی پا متمرکز می‌شوند روشی عالی برای درمان کمر درد به شمار می‌روند.

کمر درد که در اصطلاح پزشکی به آن درد لومبوساکرال گفته می‌شود، ممکن است در بعضی از موارد مستقیما به مشکلی در ارتباط با پا‌ها بازگردد. برای مثال ایستادن به مدت طولانی منجر به انقباض عضلات، سفتی و ناراحتی در حرکت خواهد شد. علاوه بر این پروناسیون بیش از حد (قوس غیر طبیعی پا به سمت داخل و یا خارج) نیز می‌تواند باعث ایجاد پینه پا، درد زانو، انحراف در استخوان‌ها و همینطور درد کمر شود.

بدین ترتیب با توجه به اهمیت فراوان اندامی همانند پا در سلامت عضلانی- استخوانی بدن، تمریناتی ساده را معرفی خواهیم کرد که در کاهش کمر درد‌های حاد و مزمن موثر خواهند بود:

فشردن پنجه پا (ایستادن روی پنجه پا و حفظ تعادل)

فشار دادن انگشتان و پنجه روی زمین سبب افزایش جریان خون در پا‌ها می‌شود و می‌تواند طی زمان به تسکین درد کمر کمک کند. برای انجام این تمرین تنها کافیست روی زمین ایستاده، زانوهایتان را خم و تعادل خود را از طریق پنجه‌ها حفظ کنید. این حالت را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید و آن را هر روز ۱۰ بار برای هر کدام از پا‌ها تکرار کنید.
 
راه رفتن روی پنجه پا

راه رفتن روی پنجه پا

این مورد نیز از همان اساس قبلی پیروی می‌کند با این تفاوت که باید روی پنجه‌های خود راه بروید. روزانه چندین بار و هر دفعه تنها ۲۰ ثانیه راه رفتن روی انگشتان پا در تسکین کمر درد بسیار موثر است، زیرا می‌تواند تا اندازه زیادی به تقویت تاندون‌ها کمک کند.

کشش پنجه پا

صاف روی زمین بنشینید و پا‌های خود را روی هم قرار دهید. سپس انگشتان هر پا را در هر جهت (چپ، راست، جلو، عقب) ۳ مرتبه کشش دهید.

گرفتن مداد با انگشتان پا

برای این تمرین ساده لازم است روی پا‌های خود ایستاده و سعی کنید با استفاده از انگشتانتان یک مداد را از روی زمین بلند کنید. مداد را برای مدت زمان چند ثانیه نگه دارید و آن را رها کنید. این روند را چندین بار تکرار کنید تا به تدریج اسپاسم از روی عضلات کمر برداشته شود.
 
کشش پا به سمت بالا

کشش به سمت بالا

روی زمین دراز بکشید و پا‌ها را به سمت بالا ببرید. سپس یک کمربند را پشت پا‌ها بیندازید و آن‌ها را به سمت خود بکشید و در جایی که درد حس می‌کنید برای چند ثانیه نگه دارید.

حرکت چرخشی مچ پا

روی زمین دراز بکشید و یک پای تان را به سمت بالا ببرید. پس از آن که پای خود را بلند کردید، مچ پا را به مدت ۱۵ ثانیه به صورت دورانی حرکت دهید. سپس پا را پایین آورده مقداری استراحت کنید و همین فرآیند را برای پای دیگر هم انجام دهید.

کشش در حال نشسته

روی زمین نشسته و یک پا را مقابل خود به صورت صاف دراز کنید. پای دیگر را هم زیر قسمت ران قرار دهید. اکنون سعی کنید انگشتان دست خود را به پنجه پای صاف شده برسانید و این حالت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید.
 
پنجه رو پله

پنجه روی پله

پنجه پا‌های خود را لبه جایی مثل پله بگذارید و روی آن بالا و پایین شوید؛ هر روز به کرات این حرکت را انجام دهید. از نتایجش شگفت زده خواهید شد. برای حفظ تعادل، دست تان را به دیوار یا نرده بگیرید.

ماساژ پا

یک توپ تنیس را روی زمین قرار دهید و با پاشنه هر یک از پا‌های خود آن را به جلو و عقب هدایت کنید. این کار نه تنها ماساژی آرامش بخش است، بلکه به تسکین درد کمر نیز کمک زیادی خواهد کرد.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه