سرقت با دوربین‌های شکاری!
ماجرای دزدی که روی درخت توت لانه کرده بود

سرقت با دوربین‌های شکاری!

متهم که با دیدن این وضعیت، تازه فهمیده بود هیچ راه گریزی جز اعتراف به سرقت هایش ندارد، خیلی آرام مقابل ستوان قلاسی (رئیس تجسس) نشست و راز چندین فقره سرقت موتورسیکلت در ماه‌های گذشته را بر ملا کرد.
کد خبر: ۹۳۶۰۴
بازدید : ۱۲۰۹
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۴

سارقین

سارق سابقه داری که با انواع دوربین‌های شکاری از بالای درخت توت، طعمه هایش را زیر نظر می‌گرفت، در یک عملیات ضربتی دستگیر شد و راز چندین فقره سرقت موتورسیکلت‌هایی را که به «اوراق خانه» برده بود، برای پلیس فاش کرد.

مدتی قبل سرقت یک دستگاه موتورسیکلت در خیابان طبرسی ۳۸ به پلیس گزارش شد و بلافاصله نیرو‌های تجسس کلانتری برای بررسی ماجرا به محل وقوع سرقت رفتند. آنان در تحقیقات مقدماتی و همچنین بازبینی دوربین‌های ترافیکی شهری به سرنخ‌هایی از یک دزد سابقه دار رسیدند.

چرا که مطابقت تصویر به دست آمده از سارق با آلبوم مجرمان سابقه دار نشان می‌داد که دزد ۳۴ ساله از سارقان حرفه‌ای شمال و شرق مشهد است؛ بنابراین گزارش، درحالی که بررسی‌های پلیس با صدور دستوراتی از سوی سرگرد مهدی کسروی (رئیس کلانتری طبرسی شمالی) برای شناسایی مخفیگاه جدید سارق حرفه‌ای ادامه داشت، ناگهان صبح سیزدهم اردیبهشت، نیرو‌های کارآزموده گشت انتظامی هنگام انجام وظیفه در خیابان شهید نظام دوست، جوانی را بالای یک درخت توت مشاهده کردند که با دوربین شکاری در حال رصد موتورسیکلت‌های پارک شده در حاشیه خیابان بود.
 
ماموران انتظامی که به رفتار‌های این جوان مشکوک شده بودند به طور غیرمحسوس او را زیرنظر گرفتند و دریافتند که فرد دوربین به دست درحال شناسایی موتورسیکلت‌هایی است که به راحتی هدف دستبرد قرار می‌گیرند؛ بنابراین ماموران اطراف درختان توت را به محاصره درآوردند، ولی در این میان، جوان مذکور با مشاهده پلیس از کنار یکی از درختان پایین پرید و پا به فرار گذاشت، ولی فرار او نتیجه‌ای نداشت و در یک عملیات کوتاه تعقیب و گریز و با چند فن دفاع شخصی زمین گیر شد.
 
با انتقال دوربین‌های شکاری و متهم یاد شده به کلانتری، وی به دایره تجسس هدایت شد، اما همزمان با ورود این جوان که «مرتضی» نام دارد بلافاصله چهره او در ذهن رئیس کلانتری نقش بست چرا که او سال گذشته نیز توسط افسران زبده تجسس، مورد بازجویی‌های تخصصی قرار گرفته بود.
 
دوربین‌ شکاری سارق
 
متهم که با دیدن این وضعیت، تازه فهمیده بود هیچ راه گریزی جز اعتراف به سرقت هایش ندارد، خیلی آرام مقابل ستوان قلاسی (رئیس تجسس) نشست و راز چندین فقره سرقت موتورسیکلت در ماه‌های گذشته را بر ملا کرد.
 
سوابق متعدد این سارق حرفه‌ای نشان می‌داد که او همدستانی هم دارد و باید این ماجرا مورد کنکاش‌های دقیق پلیسی قرار گیرد به همین دلیل نیرو‌های انتظامی، مراتب را به قاضی اسماعیل عندلیب (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) گزارش دادند.
 
مقام قضایی که خود سال‌ها به پرونده‌های کیفری و جنایی رسیدگی کرده است، با مطالعه گزارش مقدماتی نیرو‌های کلانتری، بی درنگ دستورات ویژه‌ای را برای ریشه یابی سرقت‌های مذکور صادر کرد و تجربیات ارزنده خود را برای شناسایی دهلیز‌های تاریک این پرونده سرقت در اختیار ماموران گذاشت.
 
طولی نکشید که متهم در مخمصه سوالات تخصصی پلیس گرفتار شد و گفت: با دوربین‌های شکاری و تک چشمی، ابتدا موتورسیکلت‌ها را از فاصله دور زیر نظر می‌گرفتم و در یک فرصت مناسب آن‌ها را می‌ربودم این سارق سابقه دار ادامه داد: سپس موتور‌های سرقتی را به مبلغ ناچیزی به یک تعمیرکار موتورسیکلت می‌فروختم که جواد نام دارد.
 
او در حالی نام «جواد» را بر زبان جاری کرد که مشخص شد این مالخر نیز قبلا توسط پلیس دستگیر شده است و او نیز سابقه کیفری دارد. به گزارش خراسان، این گونه بود که گروهی از نیرو‌های تجسس با نظارت مستقیم رئیس کلانتری و با کسب دستورات ویژه قضایی، وارد تعمیرگاه موتورسیکلت شدند و مردی را دستگیر کردند که در پوشش تعمیر موتورسیکلت، اقدام به مالخری می‌کرد و با اوراق موتورسیکلت ها، پول هنگفتی به جیب می‌زد.
 
با دستگیری این مرد ۴۰ ساله سابقه دار، تحقیقات برای ریشه یابی این پرونده سرقت در حالی ادامه یافت که قطعات زیادی از لوازم اوراق شده موتورسیکلت‌ها در تعمیرگاه وی کشف و ضبط شد.
 
شایان ذکر است، به دستور قاضی عندلیب، این پرونده با توجه به اهمیت آن در شعبه ۴۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد زیر ذره بین قضاوت رفته است و بررسی‌های تکمیلی برای شناسایی دیگر افراد مرتبط احتمالی با این متهمان حرفه‌ای همچنان ادامه دارد.
 
اموال ضبط شده
 
منبع: روزنامه خراسان
برچسب ها: سرقت دوربین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه