رفع تحریم؟

رفع تحریم؟

برجام برخلاف گفته و موضع برخی افراد، اقدام مفید این دولت بود، ایرادی اگر قابل طرح است این که قدم‌های بعدی بر داشته نشد.
کد خبر: ۹۳۶۰۷
بازدید : ۹۶۶
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۶
محمد طبیبیان| این خبر بر روی آنتن بود؛ فرارو-حسن روحانی رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت گفت: «به عنوان رییس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود، طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به قانون مقررات و تعهدات خود و موافقتنامه برجام وجود ندارد.»

برجام برخلاف گفته و موضع برخی افراد، اقدام مفید این دولت بود، ایرادی اگر قابل طرح است این که قدم‌های بعدی بر داشته نشد.

همچنین باید منتظر بود و دید که عوامل پشت پرده و تعیین کننده خروج ترامپ چه بوده و چه درسی از این دانش قابل یادگیری است. به هر حال قرار داد‌های بین المللی نشیب و فراز دارند و بر خلاف قرار‌های بین افراد نهاد خاصی به جز تراز قدرت و مهارت دیپلماتیک و حسن نیت طرفین برای حفظ آن موجود نیست.

این خبر آقای رییس جمهور هم به هر حال خبر خوبی است حتی اگر در سطح باز گشت به وضعیت موجود قبل از خروج آمریکا باشد.

البته جزییاتی از مطالب مورد بحث در دسترس نیست که بتوان در مورد توافق جدید اظهار نظر کرد. اما اینجانب توافق قبلی را چنانکه در منابع اینترنتی بود خوانده بودم. یک غایب اساسی در آن نبودن بند‌های مربوط به برداشته شدن مواثر تحریم‌های بانکی بود.
 
باز هم به نظر اینجانب بر قرار ماندن تحریم‌های بانکی اثر بخشی سایر موارد را بسیار کاهش می‌دهد. اگر فقط به رفع تحریم‌های بانکی توجه می‌شد سایر تحریم‌های اقتصادی خوددبخود تا حد زیادی قابل خنثی شدن بود، زیرا طبق قوانین و دستور العمل‌های تحریمی ناظر بر کار کرد بانک‌ها آن‌ها موظف هستند به صورت پلیس نظارت بر سایر محدودیت‌های تحریمی نیز باشند، یعنی تضمین (due diligence) در امر معاملات نیز به عهده بانک است؛ و همین یک عامل برای سخت گیری بانک ها‌ی بین المللی و حتی عدم آمادگی کار با ایران در موارد غیر تحریمی نیز بود.

متاسفانه تیم قبلی کارشناس بانکی در بر نداشت و یک کارشناس مستقل مالی به تیم کمک می‌کرد که مجازات درخور این همکاری را دریافت کرد. تا جایی که در اخبار آمده تیم موجود نیز کارشناس بانکداری بین الملل در بر ندارد.
 
اگر موارد مذاکره برداشتن نام نهاد‌ها وافراد از فهرست تحریم‌ها باشد و وقت تیم مذاکره کننده بر این صرف شود و در رفع تحریم بانکی و بخش انرژی دست آورد نداشته باشد و‌شرایط ورود بخش خصوصی ایران به تجارت بین الملل رسمی را فراهم نکند، این خبر برای آن افراد و نهاد‌ها که ازفهرست تحریم خارج می‌شوند خبر خوبی هست، اما برای کشور چندان دست آورد نیست، باید صبر کرد و دید.

منبع: کانال تلگرامی نویسنده
برچسب ها: برجام رفع تحریم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه