ماجرای نامه‌ها و طراحی‌های فرانتس کافکا

ماجرای نامه‌ها و طراحی‌های فرانتس کافکا

این مجموعه دیجیتال شامل سه پیش‌نویس داستان تدارک عروسی در روستا، دفترچه یادداشتی که کافکا برای تمرین زبان عبری استفاده می‌کرد و صد‌ها نامه شخصی، طراحی و یادداشت سفر است.
کد خبر: ۹۴۳۳۶
بازدید : ۱۳۷۳
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
یکی از دانستانهای کافکا
سه پیش‌نویس داستان "تدارک عروسی در روستا"

متخصصین پس از سال‌ها کار فشرده، مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌ها، نامه‌های شخصی و طراحی‌های فرانتس کافکا، نویسنده چک را ترمیم، فهرست‌نگاری و دیجیتال کرده و در اینترنت در دسترسهمگان قرار داده است.

این مجموعه دیجیتال شامل سه پیش‌نویس داستان "تدارک عروسی در روستا"، دفترچه یادداشتی که کافکا برای تمرین زبان عبری استفاده می‌کرد و صد‌ها نامه شخصی، طراحی و یادداشت سفر است.

 
کارت پستال
کارت پستال‌هایی که کافکا برای دوستش ماکس برود فرستاده بود
 
یادداشت های سفر
یادداشت‌های سفر به پاریس در سال ۱۹۱۱

کافکا سال اول دانشگاه بود استعداد طراحی خود را شناخت؛ بیشتر طراحی‌های او کاریکاتور‌های عجیب و غریب "گروتسک" از آدم‌هایی بود که می‌دید یا اینکه خودش را می‌کشید.
طراحی کافکا
یکی از طراحی‌های فرانتس کافکا

کافکا همه دست نوشته‌هایش را به دوستش، ماکس برود، سپرده و از او خواسته بود بعد از مرگش همه را بسوزاند. اما ماکس برود به وصیت کافکا که در سال ۱۹۲۰ درگذشت گوش نکرد و آثار او را منتشر کرد و به این ترتیب کافکا به عنوان یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم به شهرت رسید.
 
کافکا


تمرین زبان عبری
دفترچه کافکا تمرین زبان عبری

یکی از ۹ دفترچه‌ای که کافکا در آن عبری تمرین می‌کرد. او در سال ۱۹۱۷ شروع به آموختن این زبان کرد، همان سالی که به بیماری سل مبتلا شد. بعد از مرگ ماکس برود در سال ۱۹۶۸، مجموعه آثار کافکا ناپدید شد و کتابخانه ملی در یک جستجو و جدال حقوقی ۱۱ ساله موفق شد که این مجموعه را دوباره جمع آوری و به کتابخانه منتقل کند.

محققان این مدارک و کاغذ‌ها را در صندوق امانات بانک‌هایی در آلمان، سوئیس یافتند. آخرین بخش این یادداشت‌ها سالیان سال در گاوصندوق‌های بانک سوییسی یو‌بی‌اس در زوریخ نگهداری می‌شدند.
 
یادداشت های کافکا

یادداشت‌های کافکا درباره زندگی و دوران تحصیل در پراگ. او در سال ۱۹۰۹ نوشت: "در میان دانش آموزانی که با آن‌ها درس خواندم، خنگ بودم، اما خنگ‌ترین نبودم. " کافکا بدون تلاش دوستش، ماکس برود، بدون تردید به فراموشی سپرده می‌شد.
 
ماکس برود
ماکس برود 
 
کافکا در سال ۱۹۲۴، در ۴۱ سالگی و پس از هفت سال مبارزه با بیماری سل درگذشت. حدود ۱۵ سال بعد، ماکس برود که خود یک نویسنده چک یهودی بود مجبور شد از چکسلواکی آن زمان به فلسطین آن روز فرار کند. او دستنوشته‌های کافکا را در چمدان با خود برد.

او بعد‌ها بسیاری از آثار کافکا را منتشر و نامش را جاودان کرد.
 
نامه کافکا به پدرش

نامه کافکا به پدرش

صفحاتی از نامه ۴۷ صفحه‌ای کافکا به پدرش، هرمانو این نامه به سبک شکوائیه حقوقی در سال ۱۹۱۹ نوشته شده است. کافکا رابطه دشوار خود با پدرش و وحشتی که از او در دوران کودکی داشته را در این نامه توصیف کرده است. او این نامه را برای پدرش نفرستاد.

ماکس برود این مجموعه را پیش از مرگ خود به منشی‌اش استر هوف واگذار کرد.

با این همه استر هوف این مجموعه را تا زمان مرگ خود در سال ۲۰۰۷ نگه داشت. او در سال ۱۹۸۸ دست‌نویس محاکمه را دو میلیون دلار فروخت، بخشی از یادداشت‌ها را در آپارتمان خود در تل‌آویو پنهان کرد و بخشی دیگر را در چند گاوصندوق در بانک‌های سوئیس.

بعد از مرگ خانم هوف، کتابخانه ملی از دختران او خواست به وصیت ماکس برود احترام بگذارند و باقی یادداشت‌ها را به این کتابخانه بدهند. آن‌ها این خواسته را نپذیرفتند و در عوض سال بعد، دعوای حقوقی خود را بر سر این یادداشت‌ها آغاز کردند.

نهایتا دیوان عالی به نفع کتابخانه ملی این کشور رای داد و حکم به انتقال این مجموعه به این کتابخانه داد. با صدور حکم، جستجو تازه آغاز شد و کارآگاهان اجازه یافتند آپارتمان استر هوف در تل‌آویو را بگردند، جایی که به محل خانه گربه‌ها شده بود حتی گزارش شد برخی از مدارک در آنجا آسیب دیده‌اند.
 
طرحی از کافکایکی از طراحی‌های کافکا
 
اورن واینبرگ مدیر کتابخانه ملی می‌گوید: "این دست‌نوشته‌های کافکا به میلیون‌ها سند دیگری اضافه شده‌اند که ما در سال‌های اخیر در اینترنت منتشر کرده‌ایم و بخشی از تلاش ماست برای حفظ و انتقال میراث فرهنگی به نسل‌های بعد. "
منبع: بی بی سی
برچسب ها: کافکا طراحی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
راه‌حل قرون‌وسطایی برای حل معضل طلاق!
زندان برای زوج‌های در آستانه طلاق

راه‌حل قرون‌وسطایی برای حل معضل طلاق!

اسرار خانه‌های هیتلر
از صحنه‌های خودکشی تا اقدام به ترور

اسرار خانه‌های هیتلر

تفاوت ایست قلبی و سکته قلبی
چرا قلب یکباره می‌ایستد؟

تفاوت ایست قلبی و سکته قلبی