واکنش‌ها به تاریخ‌سازی یکتا جمالی دختر وزنه‌بردار ایرانی

واکنش‌ها به تاریخ‌سازی یکتا جمالی دختر وزنه‌بردار ایرانی

یکتا جمالی که حالا به عنوان اولین مدال آور تاریخ وزنه برداری بانون شناخته می‌شود، درباره مسیر پر فراز و نشیب اش تا رسیدن به سکوی قهرمانی می‌گوید: «در سه ماه آخر اردو، به خانه نرفتم و با حمایت فدراسیون، کمک مربی و  مشاور فنی تیم، تمرینات خیلی خوبی را داشتم.»
کد خبر: ۹۴۳۵۱
بازدید : ۱۷۴۹
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
واکنش‌ها به تاریخ‌سازی یکتا جمالی دختر وزنه بردار ایرانی
فرادید| یکتا جمالی برای نخستین بار در تاریخ وزنه برداری بانوان مدال جهانی کسب کرد. او که هم اکنون ۱۶ ساله است و در رده نوجوانان قرار دارد، در مسابقات قهرمانی جوانان جهان توانست سه مدال با ارزش برنز در حرکت یک ضرب، دو ضرب و مجموع کسب کند. حالا پیروزی یکتا جمالی با تحسین و واکنش مثبت اهالی ورزش و افکار عمومی مواجه شده است.

به گزارش فرادید؛ او ابتدا در یک ضرب وزنه ۹۲ کیلوگرم را مهار کرد و برنز گرفت. در دو ضرب هم با مهار وزنه ۱۱۶ کیلو دوباره به مدال برنز رسید تا در مجموع به مقام سومی مسابقات جوانان جهان دست یابد.

در واقع یکتا جمالی با این پیروزی نام خود را به اولین عنوان زن وزنه بردار ایرانی که موفق به کسب مدال در تورنمنتی جهانی می‌شود، ثبت کرد.

پیش از جمالی، الناز باجلانی دیگر نماینده ایران در این تورنمنت در دسته ۷۶ کیلوگرم نتوانست به مدال دست پیدا کند و در جایگاه هشتم ایستاد تا پرونده تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران که در رقابت‌های جوانان جهان دو نماینده داشت، با هتتریک یکتا جمالی بسته شود.

اکبر خورشیدی مشاور فنی تیم ملی وزنه برداری بانوان در مورد عملکرد یکتا جمالی و رکورد‌هایی که در مسابقات به ثبت رساند، می‌گوید: مسابقه سنگینی بود اگر تجربه داشت، با وزنه بیشتری کار را شروع می‌کردم، اما چون برای اولین بار در مسابقات جوانان جهان شرکت می‌کرد مجبور بودیم، گام به گام پیش برویم تا استرس او فروکش کند. البته توانایی او بیشتر از این بود و در یک ضرب می‌توانست بهتر کار کند.

او همچنین گفته که محمد جلود دبیر کل فدراسیون جهانی در پایان مسابقه به جمالی تبریک گفت و حتی به او جایزه دلاری داد. خیلی از کشور‌های دیگر به ما تبریک گفتند. رییس فدراسیون ازبکستان هم ابراز خوشحالی کرد که تاریخ سازی وزنه برداری بانوان ایران در کشور ازبکستان اتفاق افتاده است.

یکتا جمالی، زاده ۲۶ آذر ۱۳۸۳ (شانزدهم دسامبر ۲۰۰۴) در شهر اصفهان، وزنه بردار دسته ۸۷ کیلوگرم تیم ملی وزنه برداری جوانان و تیم ملی بانوان ایران است.

واکنش‌ها به تاریخ‌سازی یکتا جمالی دختر وزنه بردار ایرانی
واکنش ها به تاریخ سازی یکتا جمالی

پس از اینکه یکتا جمالی موفق به کسب مقام سومی مسابقات وزنه برداری جوانان جهان شد، رسانه‌های داخلی به تحسین افتخار آفرینی او پرداختند. علاوه بر رسانه‌ها اهالی ورزش و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تاریخ سازی یکتا جمالی واکنش مثبت نشان دادند. اما مهمترین واکنش متعلق به مریم منظمی نایب رئیس بانوان فدراسیون وزنه برداری بود.

او درباره افتخار آفرینی یکتا جمالی گفته که «یکتا جمالی نخستین تجربه حضورش در مسابقات جهانی با سن کم را رقم زد و توانست مدال برنز مسابقات را کسب کند که برای تاریخ وزنه برداری زنان ایران شگفتی ساز است. مهمترین دستاورد این مدال این است که انگیزه بالایی در سایر دختران وزنه بردار ایران در سایر رده‌های سنی ایجاد کرد و اعتقاد پیدا کردند با تلاش و پشتکار به نتیجه دلخواه دست خواهند یافت.»

رسانه‌های حوزه ورزش نیز با تیتر‌هایی همچون روز رویایی دختر ایرانی در تاشکند، تاریخ سازی دختر وزنه بردار ایران و تاریخسازی دختر ایرانی در وزنه برداری جوانان جهان به تحسین یکتا جمالی پرداختند.

امیر محسنی، مدیرعامل سازمان ورزش شهردای تهران نیز نوشت: کسب مدال #یکتا_جمالی، جوان ۱۶ساله اصفهانی عضو تیم ملی وزنه برداری در رقابت‌های جهانی ازبکستان باردیگر برگ زرینی در دفتر افتخارات زنان کشور ثبت کرد. بی شک اعتماد به نفس، خودباوری و ظهور توانمندی‌های #زنان در عرصه‌های مختلف ورزشی، و ... فردایی بهتر برای ایران عزیزمان رقم خواهد خورد

در این میان کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با بازنشر طرح‌های گرافیکی از تاریخ سازی یکتا جمالی به تحسین او پرداختند. این دسته از کاربران این طرح را به یکتاجمالی تقدیم کردند و نوشتند: برای #یکتا_جمالی و تمام زنانی که کلیشه‌های غلط را شکستند.

کاربری هم در این میان در توئیتر نوشت: «خانم #یکتا_جمالی آفرین. به شما و خانواده محترم تبریک می‌گویم. ایران با نام شما ادامه دارد.»

یک کاربر دیگر هم نوشت: «یکتا جمالی فقط یه وزنه رو بالا نبرد اون یکی از سنگین‌ترین تابوی‌های کشورمون رو برد بالا و انداخت زمین. حلالت باشه خانوم.»

بخش دیگری از کاربران هم به اظهارات اخیر داریوش ارجمند اشاره و تاریخ سازی یکتا جمالی را دلیلی بر موضع گیری اشتباه او معرفی کردند.

مسیر سخت یک رویا از زبان یکتا جمالی

یکتا جمالی که حالا به عنوان اولین مدال آور تاریخ وزنه برداری بانون شناخته می‌شود، درباره مسیر پر فراز و نشیب اش تا رسیدن به سکوی قهرمانی می‌گوید: «در سه ماه آخر اردو، به خانه نرفتم و با حمایت فدراسیون، کمک مربی و  مشاور فنی تیم، تمرینات خیلی خوبی را داشتم.»

او درباره روز مسابقه گفته که «در زمان مسابقه نیز  هر وزنه‌ای که می‌زدم به این فکر می‌کردم که می‌توانم اولین مدال را بگیرم بنابراین تلاش کردم که هیچ کدام از حرکت هایم را از دست ندهم و خدارا شکر هر شش حرکت را هم درست انجام دادم.  زمانی هم که  روی سکوی مسابقات رفتم، خیلی خوشحال بودم و حسی که داشتم را هیچ گونه نمی‌توانم بیان کنم.»

البته جمالی گفته است که به این پیروزی بسنده نمی‌کندو رویا‌های بزرگ تری در سردارد.  

او می‌گوید: تقریباً سه سال است که وزنه برداری را شروع کرده‌ام و این اولین مسابقه بین المللی برون مرزی من بود. هدفی که دارم خیلی بزرگ است و می‌خواهم به طلای المپیک برسم و برای آن خیلی تلاش می‌کنم و می‌دانم که حتما به آن خواهم رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین