آندراس ایستوان آراتو؛ پیرمرد مشهور فضای مجازی کیست؟

آندراس ایستوان آراتو؛ پیرمرد مشهور فضای مجازی کیست؟

«آندراس ایستوان آراتو» یا همان میم مشهور «درد را پنهان کن هارولد» یک مهندس برق بازنشسته مجارستانی است که اکنون ۷۵ سال سن دارد. اما داستان مشهور شدن آندراس آراتو متعلق به امروز نیست و به سال‌ها قبل برمی گردد؛ به زمانی که او پس از یک سخنرانی در کنفرانسی در مجارستان در حال مرتب کردن مقالات خود بود که دو جوان به سمت او آمدند و خواستند با آقای مهندس عکس بگیرند. اما این سلفی در نهایت به مشهور شدن تصویر او در شبکه های اجتماعی بدل شد.
کد خبر: ۹۴۵۷۳
بازدید : ۲۸۱۶
۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
آندراس ایستوان آراتو؛ پیرمرد مشهور فضای مجازی کیست؟
فرادید| اگر ساکن دنیای مجازی باشید، احتمالا تصویر «آندراس ایستوان آراتو» را با آن لبخند مصنوعی دیده اید. لبخندی که روز‌های اخیر دستمایه طنز کاربران ایرانی قرار گرفته است. در این تصویر آندراس آراتو مجارستانی همچنان که لبخندی مصنوعی بر لبانش نقشه بسته، چشمانی اندوهگین دارد. همین مسئله باعث شده تا تصویر او در جهان مشهور شود.

به گزارش فرادید؛ «خنده تلخ من از گریه غم انگیز‌تر است»؛ شاید دقیق‌ترین توصیفی که می‌توان برای پیرمرد مشهور این روز‌های فضای مجازی به کار برد، همین ضرب‌المثل قدیمی باشد. البته شهرت تصاویر آندراس آراتو تازه به کاربران ایرانی رسیده است. این درحالی است که او چندین سال است به میمی معروف تحت عنوان «درد را پنهان کن هارولد» در دنیای اینترنت بدل شده است.

شهرت آندراس آراتو مجارستانی در طول سال‌های اخیر باعث شد که او وارد صنعت عکاسی تبلیغاتی شود.  

البته میم مشهور «درد را پنهان کن هارولد» همچنان که به طنز تلخ کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است، توسط روانشناسان به عنوان الگویی رفتاری معرفی شده و برای دیگران نیز از آن استفاده می‌شود.

خصوصیت میم‌ها در این است که شبیه ضرب‌المثل یک فهم مشترکی از آن بین همه کاربران اینترنت وجود دارد و معمولا در قالب عکس بیان می‌شوند.
 
در حال حاضر کاربران شبکه های اجتماعی هنگامی که در وضعیت عصبی ولی کمدی قرار می‌گیرند، خنده و عصبانیت‌شان را با تصویر «آندراس ایستوان آراتو» نشان می‌دهند.

آندراس ایستوان آراتو؛ پیرمرد مشهور فضای مجازی کیست؟

پیرمرد مشهور این روز‌های شبکه‌های اجتماعی کیست؟

«آندراس ایستوان آراتو» یا همان میم مشهور «درد را پنهان کن هارولد» یک مهندس برق بازنشسته مجارستانی است که اکنون ۷۵ سال سن دارد. اما داستان مشهور شدن آندراس آراتو متعلق به امروز نیست و به سال‌ها قبل برمی گردد؛ به زمانی که او پس از یک سخنرانی در کنفرانسی در مجارستان در حال مرتب کردن مقالات خود بود که دو جوان به سمت او آمدند و خواستند با آقای مهندس عکس بگیرند.

آندراس آراتو آن زمان خوشحال بود که ظاهرا سخنرانی‌اش حسابی ترکانده است، اما بعداً دلیل واقعی سلفی را کشف کرد: او تبدیل به یک میم معروف به اسم «درد را پنهان کن هارولد» شده بود. او می‌گوید اوایل از این شوخی‌ها ناراحت شده، اما به مرور زمان با آن کنار آمده است. البته حالا این سلفی به منبع درآمد بزرگی برای او بدل شده است.

در این رابطه او سال ۲۰۱۹ حتی مدل تبلیغاتی کوکاکولا در کشورش شد که در تلویزیون پخش می‌شد. البته غیر از این در تبلیغات دیگری هم بازی کرده است.

علاوه بر این چند ماه پیش نیز در سوئد یک سرویس ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی از عکس معروف او برای تشویق سالمندان به مراقبت‌های بهداشت کرونا استفاده کرده بود. یک لحظه تصور کنید؛ عکس پیرمردی که دارد از روی ناچاری لبخند عصبی می‌زند تا دردش را نشان دیگران ندهد، روی صفحه یک مرکز بهداشت برای جلب اعتماد مردم به واکسن قرار گرفته بود.

آندراس ایستوان آراتو؛ پیرمرد مشهور فضای مجازی کیست؟

آندراس ایستوان آراتو در مورد مشهور شدنش چه می‌گوید؟

آراتو که حالا از مهندس برق بازنشسته به میمی مشهور در شبکه‌های اجتماعی بدل شده است، در مورد مطرح شدن اش در دنیای اینترنت می‌گوید که «قبل از اینکه یک روز صبح بیدار شوم و ببینم تبدیل به میم شده‌ام، از عکسم استفاده‌های تبلیغاتی زیادی می‌شد. مثلا به‌عنوان یک دکتر، بیمارستانی از عکسم استفاده کرده و آن را بالای سایت‌شان استفاده کرده بود. اما چند ماه بعد با پدیده میم آشنا شدم. گاهی می‌دیدم که پایین عکس‌هایم چیز‌های خنده‌داری می‌نویسند یا استفاده خنده‌داری از عکس‌هایم می‌کنند که ناراحتم می‌کرد. مدام فکر می‌کردم که چطور این موضوع را تمام کنم؟»

او گفته که صبر پیشه کرده است تا تب میم او در مجارستان بخوابد. اما نه تنها تصویر او برای کاربران مجارستانی تکراری نشد، بلکه آوازه میم او به کل اروپا و آمریکا هم رسید.

آندراس آراتو در این رابطه می‌گوید: «دیدم تقریبا هیچ راهی نیست. طبیعت اینترنت این است که چیزی را از آن نمی‌شود پاک کرد.»

البته آراتو از اثرات مثبت وایرال شدن تصویرش هم گفته است. او می‌گوید که «بعد از این عکس من دعوت نامه‌های زیادی برای سفر به نقاط مختلف دنیا دریافت کردم. به کی‌یف رفتم، به لندن دعوت شدم و می‌دانم که همه این میم یک نمایش است؛ نقشی که مردم در اینترنت به من داده‌اند. اصلا همه دنیا یک صحنه نمایش است و من هم نقشم این است: هارولد دردت را مخفی کن.»

او معتقد است که راه‌های زیادی هست که آدم می‌تواند معروف شود، اما هیچ‌کسی نمی‌داند که آن‌ها چه راه‌هایی هستند. همینطور که من نمی‌دانستم. آراتو در انتهای کنفرانسی که چند سال پیش در تدکس کی‌یف گفته بود: «دست و بال خودتان را در مواجهه با دنیا نبندید. هر زمینه کاری و هنری که می‌توانید امتحان کنید. وقتی با جوان‌ها وقت بگذرانید، زندگی خیلی جالب‌تر خواهد شد.»
برچسب ها: اینستاگرام
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین