بورس سبزپوش ماند

بورس سبزپوش ماند

بر این اساس شاخص کل بورس گرچه حدود ۷ هزار واحد از سقف روزانه تنزل یافت، اما در نهایت با رشد ۲۹/ ۰ درصدی (۳/ ۳ هزار واحدی) سبزپوش ماند و به عدد یک میلیون و ۱۶۰ هزار واحد رسید.
کد خبر: ۹۴۶۴۴
بازدید : ۴۲۶
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰

معاملات بورسی روز سه‌شنبه اگرچه با افزایش تقاضا در کلیات بازار به ویژه نماد‌های بانکی و خودرویی آغاز شد، اما از میانه معاملات به بعد جدال سنگین میان خریداران و فروشندگان منجر به عقب‌نشینی خریداران و در نهایت نماگر‌ها از سقف روزانه شد.

با توجه به اینکه عامل مهمی برای شدت گرفتن عرضه‌ها مطرح نبود، بسیاری بر این باورند که شناسایی سود توسط سهامداران پس از چند روز رشد متوالی بسیار محتمل است.

بر این اساس شاخص کل بورس گرچه حدود ۷ هزار واحد از سقف روزانه تنزل یافت، اما در نهایت با رشد ۲۹/ ۰ درصدی (۳/ ۳ هزار واحدی) سبزپوش ماند و به عدد یک میلیون و ۱۶۰ هزار واحد رسید. در این بین سه نماد «وبملت»، «خودرو» و «فولاد» بیشترین سهم را در سبزپوش ماندن شاخص کل بورس داشتند.

عرضه‌ها در سهام کوچک‌تر گرچه موفق به هدایت شاخص کل هموزن به محدوده منفی نشد، اما این نماگر بورسی از سقف روزانه پایین‌تر آمد و تنها به رشد ۰۳/ ۰ درصدی (۱۱۵ واحدی) بسنده کرد. در فرابورس، اما قدرت‌نمایی فروشندگان، خریداران را مغلوب کرد و این امر نماگر اصلی این بازار را به محدوده منفی کشاند.
 
بر این اساس شاخص کل فرابورس با افت ۳۴/ ۰ درصدی (۶۰ واحدی) معاملات دیروز را در سطح ۶۶۰/ ۱۷ واحد پایان داد. در این بازار سه نماد «غصینو»، «آریا» و «دماوند» با اثر در مجموع ۶۰ واحدی، بیشترین اثر را در سرخ‌پوش شدن این نماگر فرابورسی داشتند.
 
همان‌طور که ذکر شد سهام خودرویی و بانکی روز گذشته بسیار مورد توجه خریداران قرار داشت. به نظر افزایش نرخ خودرو و چشم‌انداز مثبت به آینده مذاکرات برجامی محرکی برای رشد نماد‌های این دو گروه بودند. از طرفی فلزات اساسی به دنبال سرخ‌پوشی فلزات در بازار‌های جهانی روز خوبی را سپری نکردند و عمده نماد‌های این گروه در محدوده منفی معامله شدند.

جهش دادوستد سهام بورسی

ارزش معاملات خرد دیروز رشد ۳۴ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل آن داشت، به طوری که در جریان دادوستد‌های خرد بورسی سهامی به ارزش ۳۵۸۹ میلیارد تومان (رشد ۲۲ درصدی نسبت به روز قبل) و در معاملات خرد فرابورسی ارزش معاملات ۱۲۶۶ تومان (رشد ۷۵ درصدی نسبت به روز قبل) بود.
 
نماد بورسی «خودرو» با ارزش ۲۰۷ میلیارد تومانی و «فزرین» فرابورسی با ارزش ۷۳ میلیارد تومان در صدر معاملات خرد بورس و فرابورس قرار داشتند. در مجموع معاملات (با در نظر گرفتن صندوق‌ها) دو ETF بورسی «دارایکم» و «پالایش» بیشترین ارزش دادوستد‌های کل را در اختیار گرفتند.
 
این در حالی بود که در معاملات فرابورسی صندوق اعتماد آفرین پارسیان در صدر دادوستد‌های کل قرار داشت. روز گذشته گرچه شاهد شدت گرفتن عرضه‌ها در ساعات پایانی معاملات بودیم، اما از ارزش صف فروش‌ها به ویژه در نماد‌های بورسی تا حدود زیادی کاسته شده و تحرکات مثبتی از سوی سهامداران خرد دیده شد.
 
از طرفی ارزش معاملات روند افزایشی به خود گرفت. با فرض ثبات و تداوم رشد ارزش دادوستدها، مشارکت سهامداران خرد و رشد نقدشوندگی، در روز‌های آتی بازار سهام به مرور روند متعادل‌تری به خود خواهد گرفت. هرچند بسیاری معتقدند بازگشت بورس به مدار صعودی آن هم پس از ۱۰ ماه افت شدید (بیشترین و طولانی‌ترین میزان رکود در تاریخ بورس ایران) به یکباره امکان‌پذیر نخواهد بود و بر اساس تجربیات تاریخی بورس پس از هر دوره نزول بازار روند خنثی به خود خواهد گرفت.

حقوقی‌ها بار دیگر به میدان آمدند

روز سه‌شنبه پس از دو روز متوالی که حقیقی‌ها عنان معاملات را در دست داشتند، بار دیگر حقوقی‌ها مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. هرچند سهامداران خرد نیز تحرکات مثبتی از خود نشان دادند؛ اما باید توجه داشت بازگشت اعتماد به بورس به تدریج رقم خواهد خورد و همین میزان تحرکات با فرض رشد تدریجی تا حدودی امیدوارکننده خواهد بود.
 
بر این اساس در جریان دادوستد‌های دیروز ۱۶۲ میلیارد تومان از سبد سهامی حقیقی‌ها به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. سهامداران عمده به خرید سهام از دو گروه «فلزات اساسی و خودرو» گرایش بیشتری داشتند. در مقابل حقیقی‌ها خرید‌های سنگین از نماد‌های گروه «بانک» داشتند.

بورس سه‌شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران رشد ۲۹/ ۰ درصدی همراه شد، از ۳۰۹ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۲۸ سهم (۴/ ۴۱ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۵۴ سهم (۵۰ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۱۹ نماد (۶ درصد) صف خریدی به ارزش ۶۸ میلیارد تومان تشکیل دادند.
 
اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در ۹۵ نماد بورسی (۳۱ درصد) به ارزش ۱۲۳۹ میلیارد تومان بودیم. در فرابورس ایران، اما در روزی که آیفکس افت ۳۴/ ۰ درصدی را ثبت کرد، ۱۲۹ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۳۹ سهم (۲/ ۳۰ درصد) مثبت و ۸۵ سهم (۶۶ درصد) منفی بود.
 
در این بازار ۱۰ نماد (۸ درصد) صف خریدی به ارزش ۶/ ۸۷ میلیارد تومان تشکیل دادند، اما ۵۸ نماد (۴۵ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۷۷۳ میلیارد تومان مواجه شدند.
 
ارزش کل بورس ایران
برچسب ها: شاخص بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین