bato-adv

پیروزی ابراهیم رئیسی؛ خبر یک رسانه‌های جهان

تارنمای انگلیسی زبان دویچه وله نوشت: سخنگوی وزارت کشور ایران اعلام کرد که با توجه به شمارش بیشتر آرای انتخاباتی ابراهیم رئیسی ۶۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.
کد خبر: ۹۵۰۱۵
بازدید : ۴۹۷۰
۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
پیروزی ابراهیم رئیسی؛ خبر یک رسانه‌های جهان
 

اعلام خبر پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران با کسب ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار رای ماخوذه، در صدر اخبار بسیاری از رسانه‌های جهان قرار گرفت و بازتاب گسترده در فضای مجازی در سطح جهانی داشت.

تارنمای شبکه تلویزیونی سی ان ان خبر پیروزی ابراهیم رئیسی را در صدر اخبار خود قرار داد و نوشت شمارش اولیه آرا حکایت از پیروزی گسترده وی درا نتخابات ریاست جمهوری دارد.

سی ان ان نوشت: امروز حسن روحانی روحانی رئیس جمهوری ایران برای تبریک به ابراهیم رئیسی، به ملاقات وی رفت.

روزنامه فایننشال تایمز هم خبر پیروزی ابراهیم رئیسی را خبر اول سایت خود قرار داد و نوشت که او توانسته بطور گسترده آرای اکثریت قاطع مردم ایران را بدست آورد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: خبرگزاری فرانسه: در میان کسانی که به رئیسی رای دادند، بسیاری از آن‌ها می‌گویند دلیل حمایت آن‌ها از وی این است که او متعهد شده با فساد مبارزه و به قشر ضعیف جامعه کمک کند.

بخش اسپانیایی خبرگزاری آناتولی نوشت: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با رویکرد جدی به مسئله فساد و مشکلات اقتصادی اطمینان داد که این موضوعات را در اولویت قرار خواهد داد.

این رسانه نوشت: رئیسی، با وجود تبلیغات منفی غرب علیه وی، در نزد مردم ایران، چهره‌ای پاکدست شناخته شده که نکات منفی در کارنامه سیاسی نداشته است.

تارنمای شبکه خبری فرانس ۲۴ هم خبر پیشتازی قاطع رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را در صدر خبر‌های خود قرار داد و نوشت که ابراهیم رئیسی با فاصله زیاد نسبت به رقیبان خود، پیروز انتخابات است.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت: ستاد انتخابات ایران اعلام کرد، ابراهیم رئیسی با اخذ ۶۲ درصد آراء پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران شده است.

این روزنامه فرانسوی افزود: داده‌های رسمی حاکی از بی اعتباری نظرسنجی‌های انجام شده مبنی بر رکورد ۶۰ درصدی عدم مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است.

فرانس ۲۴ به نقل از جمال عرف، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای پییشتاز در انتخابات شده است. وی افزود: در این انتخابات ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از واجدین شرایط شرکت کرده بودند.

روزنامه فرانسوی اوئست فرانس نیز نوشت: ابراهیم رئیسی نیز با کسب اکثریت آراء (۶۵ درصد) به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران دست یافت.

روزنامه فرانسوی لوپریزین با اشاره به انتخاب ابراهیم رئیسی حائز ۶۲.۲ درصد آراء نوشت: ابراهیم رئیسی با معرفی خود به عنوان قهرمان مبارزه با فساد و مدافع طبقات مردمی در کارزار انتخاباتی، بیشتر دوران فعالیت خود را در دستگاه قضایی ایران سپری کرده است.

رادیو فرانسه نیز با اشاره به پیروزی ابراهیم رئیسی با کسب اکثریت آراء نوشت: رقیبان وی ازجمله عبدالناصر همتی، قاضی زده هاشمی، محسن رضایی و حتی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیش از اعلام رسمی نتایج به وی تبریک گفتند.

بسیاری از رسانه‌های فرانسوی دیگر از جمله روزنامه فرانسوی لوموند، فرانس انفو تی وی، نشریه فرانسوی لزاکو، روزنامه فرانسوی لیبراسیون و. به بازتاب پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران پرداختند.

تارنمای بی بی سی انگلیسی هم نوشت: ابراهیم رئیسی با شکست دادن سه رقیب خود بعنوان رئیس جمهوری آتی ایران انتخاب شد.

بی بی سی انگلیسی نوشت: رئیسی بالاترین مقام قضایی در ایران را عهده دار بوده و مقام رئیس جمهوری پس از رهبری دومین مقام مهم درایران به شمار می‌رود.

تارنمای انگلیسی زبان دویچه وله نوشت: سخنگوی وزارت کشور ایران اعلام کرد که با توجه به شمارش بیشتر آرای انتخاباتی ابراهیم رئیسی ۶۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

این رسانه افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری میانه روی ایران در یک نطق تلویزیونی در روز شنبه گفت جانشین او انتخاب شده است، اما نامی از او نبرد.

دیگر رقبای رئیسی، شامل محسن رضایی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عبدالناصر همتی علنا به رئیسی تبریک گفتند.

گروه‌های اپوزیسیون مقیم خارج و برخی از مخالفان داخلی تحریم انتخابات را خواسته بودند. دویچه وله نوشت پیروزی رئیسی همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده است.

رئیسی وعده داده به مبارزه با فساد ادامه دهد، چهار میلیون خانه جدید برای خانواده‌های کم در آمد تاسیس کند و «دولت مردم را برای ایران قوی» بسازد. رئیسی به عنوان رئیس جمهوری با اوضاع اقتصادی و چالش‌های سیاست خارجی ایران مواجه است.

گاردین هم نوشت: رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران تحسین شد. رقبای اصلی رئیسی در انتخابات پیروزی رئیسی را تبریک گفتند. این رسانه انگلیسی نوشت: با توجه به شمارش ۹۰ درصد آرا مقامات ایرانی گفته اند که ۲۸.۶ میلیون نفر آرای خود را به صندوق‌ها انداخته اند.

گاردین به نقل از کارشناس مسائل ایران دراندیشکده چتم هاوس لندن نوشت پیروزی رئیسی زمینه را برای اجماع داخلی درباره اصلاحات گسترده‌تر فراهم می‌کند و تهران را در موضع قوی تری در دیپلماسی بین المللی قرار می‌دهد.

جمال عرف معاون وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات اعلام کرد: از مجموع ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آرای ماخوذه سید ابراهیم رییسی با ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای پیشتاز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه هنوز شمارش و تجمیع آرا بویژه در شعبی که تابامداد مشغول به اخذ آرای مردم بوده اند، هنوز نتایج نهایی اعلام نشده است، اما در این میان سید ابراهیم رییسی با ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای، محسن رضایی به سه میلیون ۳۰۰ هزار رای و عبدالناصر همتی با بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار رای و امیر حسین قاضی زاده هاشمی با حدود یک میلیون رای کسب کرده اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شورای اسلامی، میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان و ششمین دوره انتخابات شورا‌های شهر و روستا، ساعت ۷ صبح امروز ۲۸ خرداد در سراسر ایران آغاز شد. انتخابات میان دوره‌ای مجلس یازدهم در ۶ حوزه انتخابیه تهران، تفرش، کبودرآهنگ، گچساران، آستانه اشرفیه و میانه، انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری در ۴ حوزه تهران، قم، خراسان رضوی و مازندران برگزار شد..

به گفته معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی۵۰۰ خبرنگار خارجی از ۲۲۶ رسانه بین‌المللی از ۵ قاره جهان، انتخابات ۱۴۰۰ ایران را پوشش دادند..
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv