همکاری هشت پا و ماهی برای شکار

همکاری هشت پا و ماهی برای شکار

مشت زدن می‌تواند هدفمند باشد، چون با پرت کردن ماهی می‌تواند تا حدی فرصت آنی او برای گرفتن شکار را از او بستاند. اختاپوس‌ها می‌خواهند پیش از اینکه ماهی فرصتی برای به چنگ آوردن غذا پیدا کند، آن را بقاپند
کد خبر: ۹۵۰۳۶
بازدید : ۱۰۳۷۷
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۸
اختاپوس
رفتار تهاجمی از تعامل هشت‌پا و چند گونه ماهی در دریای سرخ، نظر محققان را به خود جلب کرد


تحقیق‌ها نشان می‌دهد که هشت‌پا و ماهی برای به دام انداختن طعمه با هم همکاری می‌کنند، اما همیشه با هم کنار نمی‌آیند.

به نظر می‌رسد که سرپا‌های شاخدار بعضی وقت‌ها بداخلاقی می‌کنند و مشتی به همکار شکارچی خود می‌زنند. گاهی اوقات نیز این مشت‌اندازی‌ها ظاهرا از سر کینه است.

این رفتار تهاجمی هنگام فیلم‌برداری از تعامل هشت‌پا و چند گونه ماهی در دریای سرخ نظر محققان را به خود جلب کرد. تصاویر ضبط شده به دست ادواردو سامپایو، محقق دانشگاه لیسبون در پرتغال، نشان می‌دهد که چند اختاپوس در حالی که شادمانه در کنار هم شنا می‌کنند مشت و لگد روانه ماهی‌ها می‌کنند.

سامپایو گفت: «معروف است که هشت‌پا و ماهی با استفاده از مورفولوژی (علمی که ساختمان و شکل خارجی موجودات را مورد مطالعه قرار می‌دهد) و استراتژی شکار با کمک هم شکار می‌کنند.»

او افزود: «از آنجا که چند شریک در شکار همکاری دارند، شبکه پیچیده‌ای ایجاد می‌کند که در آن سرمایه‌گذاری و بازده سرمایه‌گذاری می‌تواند بین طرفین نامتعادل توزیع شود و از این رو سازوکار‌های اعمال کنترل بر شرکا سر بر می‌آورد.»

مشت زدن می‌تواند هدفمند باشد، چون با پرت کردن ماهی می‌تواند تا حدی فرصت آنی او برای گرفتن شکار را از او بستاند. اختاپوس‌ها می‌خواهند پیش از اینکه ماهی فرصتی برای به چنگ آوردن غذا پیدا کند، آن را بقاپند. اما مواردی وجود دارد که توضیح این مشت‌پراکنی‌ها مبهم مانده و می‌تواند نمایشی از «رفتار کینه‌توزانه» باشد.

سامپایو گفت: «ما شرایط مختلفی پیدا کردیم که این مشت‌پراکنی‌ها (حرکات انفجاری جهت‌دار بازو، اگر لفظ فنی را می‌خواهید) در آن رخ می‌دهد، از جمله شرایطی که مشت‌پراکنی حائز منفعت فوری است، اما جالب‌تر آن است که در مواردی نیز این‌گونه نیست!»

این تحقیق در مجله اکولوژی منتشر شده است.
 
منبع: ایندیپندنت
برچسب ها: اختاپوس ماهی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه