واکنش‌ها به کسب سهمیه المپیک فرزانه فصیحی

واکنش‌ها به کسب سهمیه المپیک فرزانه فصیحی

کسب سهمیه المپیک از سوی فرزانه فصیحی برای دو و میدانی زنان در بخش ۱۰۰ متر، آن هم پس از ۵۷ سال، واکنش علاقه‌مندان به ورزش و رسانه‌ها را به دنبال داشته است. بیشتر این واکنش‌ها مثبت بوده است. اما شاید مهم‌ترین آن ها، واکنش خود او باشد.
کد خبر: ۹۵۳۴۵
بازدید : ۱۷۸۹
۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴
واکنش‌ها به کسب سهمیه المپیک فرزانه فصیحی
فرادید| درست ۵۷ سال پس از حضور سیمین صفامهر در المپیک ۱۹۶۴ توکیو، حالا فرزانه فصیحی قرار است در ماده ۱۰۰ متر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو حضور پیدا کند. اتفاقی که با واکنش توام با تحسین رسانه‌ها و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

به گزارش فرادید؛ فرزانه فصیحی که رکوددار ۶۰ متر در ایران است، با کسب سهمیه المپیک در بخش ۱۰۰ متر، احتمالا تنها زن دو و میدانی کار ایرانی در توکیو خواهد بود. البته کمیته ملی المپیک می‌گوید که با پیگیری‌های این کمیته و کادر سرپرستی و همکاری فدراسیون دوومیدانی، فرزانه فصیحی نماینده دوی ۱۰۰ متر ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شده است.

طبق گفته کمیته ملی المپیک، فصیحی با توجه به بند یونیورسالیتی سهمیه المپیک گرفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهمیه بند یونیورسالیتی به صورت محدود با تشخیص کمیته بین المللی المپیک و نظرکارشناسان فدراسیون‌های بین المللی به بعضی کشور‌ها در راستای راهبرد توسعه‌ای اعطا می‌شود. البته فدراسیون و کمیته ملی المپیک فرم درخواستی را به IOC ارسال می‌کند و کمیته فنی مسابقات نیز آن ورزشکار را رد یا تایید می‌کند.

فصیحی بهمن سال گذشته در مسابقات قهرمانی داخل سالن صربستان در بخش دوی ۶۰ متر با ثبت رکورد ۷.۳۱ ثانیه به مقام قهرمانی دست یافته بود.

او همچنین در سال ۲۰۱۶ مدال نقره بخش تیمی رشته دوی ۴ در ۴۰۰ متر امدادی در مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا و در سال ۲۰۱۸ مدال برنز رشته دو ۶۰ متر مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا را هم به دست آورده است.

واکنش‌ها به کسب سهمیه المپیک فرزانه فصیحی
واکنش‌ها به المپیکی شدن فرزانه فصیحی

کسب سهمیه المپیک از سوی فرزانه فصیحی برای دو و میدانی زنان در بخش ۱۰۰ متر، آن هم پس از ۵۷ سال، واکنش علاقه‌مندان به ورزش و رسانه‌ها را به دنبال داشته است. البته بیشتر این واکنش‌ها مثبت و همراه با تمجید از فرزانه فصیحی بوده است. اما شاید مهم‌ترین آن ها، واکنش خود او باشد.

فرزانه فصیحی در این رابطه گفته که «حضور در المپیک به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی در دنیا آرزویی است که هر ورزشکاری دارد و این آرزو امروز به واقعیت پیوست. در شرایط کنونی اشک شوق می‌ریزم و چیز دیگری نمی‌تواند حس و حالم را وصف کند.».

اما در میان واکنش ها، روزنامه اعتماد بیشترین توجه را به المپیکی شدن فرزانه فصیحی نشان داده است. این روزنامه با انتشار تصویری از او  و رکوردش در تیتر یک خود، به تحسین فصیحی پرداخته است.

البته روزنامه هفت صبح نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان «دختر باد در مسیر توکیو»، از عملکرد فرزانه فصیحی تمجید کرده است.  

فرزانه فصیحی به خاطر شکستن رکورد دو ۶۰ متر ایران به «دختر باد» مشهور است.
برخی از رسانه‌های آنلاین و مکتوب نیز به المپیکی شدن فصیحی پرداخته اند.

در این میان بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به محدودیت‌های فرزانه فصیحی در دو و میدانی بخش ۱۰۰ پرداخته و معتقدند که او با وجود محدودیت‌های پوششی توانسته رقبای خود را از پیش رو بردارد. کاربران می‌گویند که با در نظر گرفتن محدودیت‌های پوششی است که درست می‌توان موفقیت فصیحی را درک کرد.

هرچند برخی نیز از کمیته ملی المپیک و فدراسیون دو و میدانی به دلیل عدم شفاف سازی انتقاد کرده اند. مریم روحی، در یادداشتی تحت عنوان «فرزانه فصیحی چگونه المپیکی شد؟» در خبرآنلاین نوشت: «چگونه بدون اعلام ملاکی خاص چنین تصمیم مهمی گرفته می‌شود و زمینه انتقاد و مدعی بودن دیگر نفرات را هم فراهم می‌کند چرا که افراد می‌توانند خود را مستحق دریافت این سهمیه بدون ملاک تعیین شده بدانند.»

او همچنین تاکید کرده که زمان پایان مهلت کسب سهمیه برای دوومیدانی ۸ تیر است و اگر دوومیدانی کار زنی بتواند در این چند روز به ورودی برسد در آن زمان فصیحی نمی‌تواند از این بند استفاده کند.

۱۰ زن المپیکی ایران در المپیک توکیو

در حال حاضر علاوه بر فرزانه فصیحی، ۹ بانوی دیگر سهمیه المپیک را به دست آورده اند. براساس گزارش‌ها آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، هانیه رستمیان و نجمه خدمتی در رشته تیراندازی، ناهید کیانی در تکواندو، نازنین ملایی در قایقرانی، سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی در کاراته زنان المپیکی توکیو خواهند بود.

البته روز گذشته نیز ثریا آقایی بازیکن ملی پوش ایران توانست جواز حضور در المپیک را کسب کند تا پس از ۱۳ سال طلسم عدم حضور بدمینتون ایران در المپیک توسط یک بانوی ایرانی شکسته شود.

با این وجود، سهمیه زنان ایران در المپیک توکیو تاکنون به ۱۰ نفر رسیده است. البته مجموع سهمیه‌های ایران در رشته‌های مختلف ورزشی در حال حاضر به ۶۶ سهمیه رسیده است.
 
هر چند تکلیف یک سهمیه کاراته به علت مثبت شدن تست دوپیک ملی پوش ایرانی مشخص نیست. اما با این حال با ثبت ۶۶ سهمیه، رکورد حضور ایرانی‌ها در المپیک ۲۰۱۶ ریو شکسته شده است.

 

برچسب ها: المپیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین