سم رتیل، درمانی برای سندروم التهابی روده (IBS)

سم رتیل، درمانی برای سندروم التهابی روده (IBS)

یک دوز از این مولکول مشتق شده از سم رتیل می‌تواند علائم مرتبط با درد IBS را متوقف کند
کد خبر: ۹۵۴۴۸
بازدید : ۳۲۵۵
۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
فرادید| برای بیمارانی که سندرم روده التهابی (IBS) دارند، این وضعیت به معنای واقعی درد در روده است. درد مزمن - یا طولانی مدت - شکم معمول است و در حال حاضر هیچ گزینه درمانی موثری برای این علائم ناتوان کننده وجود ندارد.

به گزارش فرادید؛ در یک مطالعه جدید در ACS Pharmacology & Translational Science، محققان منبع جدید بالقوه تسکینی را شناسایی کرده‌اند: یک مولکول مشتق شده از سم رتیل. دانشمندان در آزمایش‌هایی که بر روی موش‌ها انجام دادند، دریافتند که یک دوز از این مولکول مشتق شده از سم رتیل می‌تواند علائم مرتبط با درد IBS را متوقف کند.

احساس درد در سیگنال‌های الکتریکی منتقل شده توسط سلول‌هایی به نام نورون از بدن به مغز است. کانال‌های کوچک در سطح نورون‌ها با عبور یون‌های سدیم با بار مثبت به سلول، به آن‌ها کمک می‌کنند تا این سیگنال‌ها را انتقال دهند.

کانال‌های سدیم انواع مختلفی دارند و برخی از دارو‌های کشنده‌ی درد با انسداد آن‌ها کار می‌کنند. با این حال، درمان‌های موجود بی تفاوت در کانال‌ها تداخل می‌کنند و می‌توانند فقط به طور مختصر استفاده شوند - نه برای درد مزمن. استوارت بریرلی، گلن کینگ و همکارانش می‌خواستند راهی برای هدف قرار دادن انتخاب کانال‌های فعال شده در طی درد مزمن IBS پیدا کنند.
آیا سم رتیل میتواند درمانی برای سندروم التهابی روده (IBS) باشد؟
محققان بر روی یک کانال سدیم خاص متمرکز شدند که احتمال می‌رود مسئول درد مزمن IBS باشد. سپس برای جلوگیری از آن، آن‌ها به غنی‌ترین منبع مولکول شناخته شده‌ای که فعالیت کانال‌های سدیم را تغییر می‌دهد، مراجعه کردند: زهر رتیل. در زهر یک رتیل پرو، آن‌ها مولکولی را کشف کردند که نام آن را Tsp۱a گذاشتند و فعالیت مهارکننده امیدوار کننده‌ای داشت.

برای آزمایش پتانسیلِ این مولکول به عنوان یک روش درمانی، محققان از موش‌هایی استفاده کردند که به بیماری IBS مبتلا بودند. آن‌ها موش‌ها را در حین آزمایش کنترل کردند تا رفلکس همراه با درد را تشخیص دهند. تنها یک دوز از Tsp۱a که به کولون‌های موش داده شد، به طور قابل توجهی وقوع این رفلکس را کاهش داد، که نشان دهنده تسکین درد است. علاوه بر این، Tsp۱a بسیار گزینشی به نظر می‌رسید و با سایر عملکرد‌های بدن تداخل نمی‌کند، به این معنی که می‌توان از آن به راحتی در انسان استفاده کرد.

محققان در این مطالعه نوشته‌اند، در حالی که Tsp۱a نوید درمانی به عنوان یک درمان بالقوه برای درد مزمن IBS است، مطالعات کامل درباره فعالیت آن در بدن و واکنش سیستم ایمنی بدن به آن بسیار مهم خواهد بود.
آیا سم رتیل میتواند درمانی برای سندروم التهابی روده (IBS) باشد؟
بیماری التهابی روده یا IBD نوعی مشکل در دستگاه گوارش است که روده‌های (کوچک، بزرگ) ملتهب می‌شوند. ورم روده عبارتی است که برای یک مجموعه از بیماری‌هایی که باعث بروز التهاب و تورم، قرمزی و گاهی اوقات درد در دستگاه گوارش می‌شوند به کار برده می‌شود. شایع‌ترین نوع ورم روده کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است که علائم و نشانه‌های مشابهی از قبیل اسهال و درد شکمی و تب را به وجود می‌آورد. ورم روده به اشکال خاصی زنان را درگیر می‌کند و علائم آن در دوران پریود بدتر می‌شوند و باعث بروز مشکل برای باردار شدن خواهد شد.

شایع‌ترین بیماری‌های التهابی روده کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است. این بیماری‌ها شبیه هم هستند، اما بر نقاط مختلفی از دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند.

بیماری کولیت اولسراتیو بر روده بزرگ و رکتوم تاثیر می‌گذارد. این بیماری باعث بروز تورم و زخم‌های باز کوچک روی سطح دیواره روده بزرگ یا رکتوم می‌شود. زخم‌های ایجاد شده می‌توانند باعث خونریزی و عفونت شوند. در این بیماری در روده بزرگ و رکتوم آسیب‌های ممتد به جای آسیب دیدگی‌های منقطع به وجود می‌آید.

بیماری کرون می‌تواند هر نقطه از دستگاه گوارش را از ناحیه دهان تا مقعد درگیر کند. التهاب حاصل از بیماری کرون اغلب در نقاط مختلف دستگاه گوارش از قبیل معده یا روده به وجود می‌آید. در این بیماری بافت‌های کنار نواحی ملتهب سالم هستند و برخی از نقاط آن آسیب دیده است.

منبع: acs.org , Technology.org
برچسب ها: سلامت رتیل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!