حرکت دلار در مسیر کاهشی

حرکت دلار در مسیر کاهشی

افت قیمتی دلار در شرایطی که خبر‌های سیاسی چندان مثبت نبود، نشان می‌داد که بازارساز دست بالا را در بازار ارز دارد و توانسته است از طریق عرضه ارز، قیمت دلار را مدیریت کند.
کد خبر: ۹۵۸۵۱
بازدید : ۲۰۲۷
۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

در اولین روز هفته، دلار نتوانست به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی نفوذ کند و در مسیر کاهشی حرکت کرد. روز شنبه، اسکناس آمریکایی ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۴هزار و ۹۲۰ تومان رسید.

به گفته فعالان، افت قیمتی دلار در شرایطی که خبر‌های سیاسی چندان مثبت نبود، نشان می‌داد که بازارساز دست بالا را در بازار ارز دارد و توانسته است از طریق عرضه ارز، قیمت دلار را مدیریت کند. برخی فعالان انتظار داشتند که بازار ارز به انفجار شمال تهران و ناآرامی در مرز‌های شرقی با افغانستان واکنش نشان دهد؛ ولی چنین اتفاقی رخ نداد.

براساس صحبت‌های تحلیلگران، بازارساز تمایل دارد که قیمت دلار را در یک کریدور مشخص قیمتی قرار دهد و اجازه ندهد که اسکناس آمریکایی از این کریدور خارج شود. کریدور موردنظر بازارساز در روز‌های اخیر محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است و قیمت دلار به ندرت از این دامنه خارج شده است.
 
دلار در ۱۲‌روز گذشته تنها یک‌بار بالای محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان کرد و در این بازه زمانی به زیر ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان نیز نرفت. به گفته فعالان، تا زمانی‌که قیمت اسکناس آمریکایی از این کریدور خارج نشود، نمی‌توان شاهد نوسانات معنادار در بازار دلار بود.

برخی معامله‌گران باور داشتند، اخبار مربوط به افزایش احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی موجب شد که قیمت دلار نوسان زیادی را در روز شنبه تجربه نکند. گفته می‌شود، وزرای دارایی آمریکا و کره‌جنوبی توافق کردند درخصوص دارایی‌های مسدود شده ایران در سئول با یکدیگر همکاری کنند.
 
به گزارش «ایسنا»، سئول در تلاش است با حمایت ایالات‌متحده از یک کانال در سوئیس برای استفاده از بخشی از پول مسدود شده ایران در کره‌جنوبی برای فروش کالا‌های بشردوستانه، شامل محصولات درمانی شرکت‌های سوئیسی به ایران استفاده کند.
 
برخی معامله‌گران باور داشتند که احتمال افزایش دسترسی ایران به درآمد‌های ارزی موجب شد که نوسان‌گیران با احتیاط بیشتری رفتار کنند. این در حالی بود که عده دیگری باور داشتند، بازار رفتار طبیعی هفته‌های اخیر خود را ادامه داد. در واقع از نگاه آنها، متغیر افزایشی یا کاهشی در بازار حضور نداشت که زمینه‌ساز افزایش معنادار قیمت‌ها شود.

افت قیمت دلار در روز شنبه موجب شد که در بازار سکه نیز قدرت به دست فروشندگان بیفتد. در اولین روز هفته، فلز گرانبهای داخلی ۵۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و با از دست دادن کانال ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی به بهای ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید.

‌این افت در شرایطی رخ داد که اونس طلا توانسته بود بالای خط هزار و ۸۰۰ دلاری بسته شود. به گفته فعالان، در صورتی‌که دلار امروز به زیر محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومانی نرود، قیمت سکه به مسیر صعودی بازخواهد گشت.
 
سکه در روز‌های اخیر توان صعود به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را نداشته است، ولی از آن‌سو به زیر حمایت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نیز نرفته است. سکه امامی برای فتح کانال ۱۱ میلیون تومانی، با فرض ثبات اونس طلا در محدوده هزار و ۸۰۰ دلار نیاز دارد که دلار در بازار داخلی به سوی مرز ۲۶ هزار تومانی حرکت کند.
 
نوسان دلار در تابستان
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین