رشد اجاره‌بها در ۱۴۰۰

رشد اجاره‌بها در ۱۴۰۰

در فصل بهار ١٤٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۰/ ٢٢٦ رسید که نسبت به فصل قبل ۷/ ۷ درصد افزایش داشته است.
کد خبر: ۹۵۸۶۳
بازدید : ۱۹۹۱
۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵

اولین آمار رسمی از میزان رشد اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰ در مناطق شهری کشور منتشر شد.

مرکز آمار ایران دیروز گزارشی درخصوص جزئیات تغییر شاخص اجاره‌بهای واحد‌های مسکونی خانوار‌های شهری در بهار ۱۴۰۰ منتشر کرد که براساس آن درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره‌بها در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۱/ ۲۹ درصد اعلام شد. این میزان نسبت به فصل زمستان ١٣٩٩ (۹/ ۲۸درصد)، ۲/ ۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این گزارش آمده است: در برآورد شاخص قیمت مصرف‌کننده، یکی از بخش‌های مهم بخش مسکن است که شامل زیر بخش‌های «اجاره بهای واحد‌های مسکونی» و «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله‌کشی، گچ‌کاری، برق‌کاری، نصب ایزوگام و...) می‌شود.
 
در فصل بهار ١٤٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۰/ ٢٢٦ رسید که نسبت به فصل قبل ۷/ ۷ درصد افزایش داشته است. در این فصل استان کردستان با ۹/ ۸ درصد بیشترین و استان لرستان با ۶/ ۰درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.
 
درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره‌بها در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۱/ ۲۹درصد است که نسبت به فصل زمستان ١٣٩٩ (۹/ ۲۸ درصد)، ۲/ ۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه با ۶/ ۳۹ درصد مربوط به استان کرمانشاه و کمترین نرخ تورم نقطه‌به نقطه با ۹/ ۱۳ درصد مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. به عبارتی در فصل بهار١٤٠٠ خانوار‌های استان کرمانشاه به طور متوسط ۵/ ۱۰ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های استان سیستان و بلوچستان به‌طور متوسط ۲/ ۱۵ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره‌بها هزینه کرده‌اند.
 
نرخ تورم اجاره‌بها در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۰ معادل ۸/ ۲۸ درصد است؛ که استان همدان با ۳/ ۳۸ درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان با ۶/ ۱۳ درصد کمترین نرخ تورم را داشته‌اند. همچنین در فصل بهار ١٤٠٠ متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای کل خانوار‌هایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، برابر با ۸/ ۳۹ درصد بوده است.
 
این میزان در زمستان سال گذشته برابر با ۶/ ۳۸ درصد و در پاییز برابر با ۳۴ درصد بوده است. همچنین متوسط افزایش اجاره‌بها برای خانوار‌هایی که در بهار ۱۴۰۰ تغییر اجاره‌بها داشته‌اند در حالی در این فصل به ۸/ ۳۹ درصد رسیده است که این میزان در همین بازه زمانی یعنی بهار ۱۴۰۰ برابر با ۶/ ۳۳ درصد رشد بوده است.
 
این موضوع نشان می‌دهد مستاجران و متقاضیان بازار اجاره در بهار سال جاری افزایش بیشتری در نرخ اجاره‌بهای خود در مقایسه با میزان افزایش نرخ اجاره‌بها در بهار سال گذشته – بازه زمانی مشابه سال گذشته- متحمل شده‌اند. بهار ۹۸ نیز این میزان معادل ۲/ ۳۱ درصد بوده است که هم از بهار ۹۹ و هم از بهار ۱۴۰۰ کمتر بوده است.
 
در بهار ۱۴۰۰ همچنین هزینه مربوط به خدمات، نگهداری و تعمیر واحد‌های مسکونی با تورم سالانه ۱/ ۴۳ درصدی و تورم نقطه‌به‌نقطه ۹/ ۵۱ درصدی همراه شده است. تورم فصلی در این شاخص معادل ۱/ ۱۱ درصد گزارش شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین