در زمان اجاره خانه به این نکات مهم توجه کنید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید

در زمان اجاره خانه به این نکات مهم توجه کنید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید و یا اجاره خانه به آن توجه کنید انتخاب محله است. برای انتخاب محله باید در ابتدا بودجه خود را مشخص کنید و به نسبت آن یک محله‌ی مناسب را برای زندگی کردن انتخاب کنید. شهر تهران از ۲۲ منطقه و محله های بسیاری تشکیل شده است که معمولا برای اجاره همه‌ی افراد با بودجه های متنوع مناسب است.
کد خبر: ۹۶۲۰۳
بازدید : ۲۴۲۹
۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
در زمان اجاره خانه به این نکات مهم توجه کنید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید
این روز‌ها که خرید خانه برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست، اجاره نشینی جایگزین خرید خانه شده. باید به این نکته توجه کنیم که اجاره خانه، چندان کار ساده‌ای نیست و مانند خرید خانه فرایند مخصوص به خودش را دارد؛ که اگر در زمان اجاره به آن‌ها توجه‌ای نشود می‌تواند برای مستاجر ضرر و زیان مالی به همراه داشته باشد.

اگر شما هم مستاجر هستید و یا قصد اجاره آپارتمان در تهران و یا سایر شهر‌های ایران را دارید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با نکات بسیار مهم و کلیدی در زمان اجاره خانه آشنا شوید.

 

نکات مهمی که باید قبل از اجاره کردن خانه بررسی شود:

 • انتخاب محله
 • بررسی کوچه و خیابان
 • دسترسی محلی
 • آشنایی با صاحب خانه
 • امضاء قرارداد معتبر و مطمئن
 • مشخص کردن هزینه تعمیرات کلی و جزئی در ساختمان
 • اطلاع از قوانین آپارتمان نشینی
 • توجه به مفاد قرارداد

 

انتخاب محله

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید و یا اجاره خانه به آن توجه کنید انتخاب محله است. برای انتخاب محله باید در ابتدا بودجه خود را مشخص کنید و به نسبت آن یک محله‌ی مناسب را برای زندگی کردن انتخاب کنید. شهر تهران از ۲۲ منطقه و محله های بسیاری تشکیل شده است که معمولا برای اجاره همه‌ی افراد با بودجه های متنوع مناسب است. برای میانگین قیمت خانه می توانید به وب سایت شابش مراجعه کنید.

 

بررسی کوچه و خیابان

به همان میزان که خانه مورد نظر شما برای زندگی کردن مهم است، کوچه و خیابانی هم که برای زندگی کردن انتخاب می‌کنید مهم و قابل توجه است. در زمان بازدید از خانه به محیط اطراف هم توجه کنید و این نکات را بررسی کنید.

 

 1. پهنای کوچه
 2. جای پارک کافی
 3. کاربری ساختمان های موجود در خیابان و کوچه
 4. دسترسی مناسب به سایر خیابان های اصلی
 5. عدم تردد سایر خودروها

 

دسترسی محلی

تهران و یا شهرهای بزرگ ایران معمولا ترافیک بسیار زیادی دارند و بیشتر زمان افراد در طول روز صرف این ترافیک ها می‌شود. با انتخاب هوشمندانه می‌توانید محله‌ای را انتخاب کنید که دسترسی محلی مناسبی داشته باشد تا زمان کمتری را صرف رفت و آمد کنید. برای انتخاب محله و ملک مورد نظرتان می توانید از وب سایت شابش کمک بگیرید. شابش، وب سایت تخصصی درج آگهی ملک است که در آن آگهی های خرید و اجاره در تمامی محله های تهران درج می‌شود. نحوه جستجوی ملک در این وب سایت بسیار ساده است. و تنها با مشخص کردن معیارهایی که مد نظر دارید مانند: مشخص کردن محله به عنوان مثال: اجاره آپارتمان در پونک ، تعداد اتاق خواب، متراژ و سال ساخت و ... می توانید آگهی های متنوعی را مشاهده کنید.

 

امضاء قرار داد معتبر

یک نکته بسیار مهمی که متاسفانه در زمان اجاره خانه به آن اهمیت کمتری داده می‌شود، موضوع قرارداد است. بسیاری از افراد برای فرار از پرداخت حق کمیسیون ترجیح می‌دهند تا قرارداد اجاره را خودشان تنظیم و امضا کنند. به این نکته توجه کنید که قرارداد اجاره به همان میزان که قرارداد خرید خانه اهمیت دارد، حائز اهمیت و بسیار مهم است. اگر قرارداد شما رسمیت نداشته باشد در صورت بروز هرگونه مشکلی متاسفانه امکان پیگیری جدی و قانونی وجود ندارد.

 

مشخص کردن هزینه تعمیرات

یکی از دغدغه های موجود در میان مستاجرین و صاحب خانه ها، هزینه تعمیرات کلی و  یا جزئی در ساختمان است.

قانون کلی برای مشخص کردن هزینه های ساختمانی وجود دارد و در بعضی از موارد مشخص کردن این قوانین یک موضوع دو طرفه و شخصی است. قبل از امضا قرارداد حتما خانه‌ی مد نظرتان را به خوبی بررسی کنید و اگر به مشکلی برخورد کردید حتما آن را با صاحب خانه مطرح کنید. تا بعدا مجبور به پرداخت خسارت نباشید.

 

مطلع شدن از قوانین آپارتمان نشینی

همه‌ی ملک های مسکونی یک قانون کلی برای ساختمان دارند. این قوانین ممکن است در هر ساختمانی متفاوت باشد. قبل از سکونت در آپارتمان جدید حتما از قوانین آن مطلع شوید.

 

نکات مهمی که باید در زمان امضا کردن قرارداد به آن ها توجه کنید:

 • مطالعه دقیق مفاد قرارداد
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • مشخص کردن مبلغ ودیعه و اجاره ماهانه
 • شرایط فسخ قرارداد
 • شرایط جریمه مستاجر و صاحب خانه

 

نتیجه گیری:

با توجه به شرایط فعلی مانند: تورم بالا، افزایش قیمت خرید خانه و ... بسیاری از افراد مجبور به اجاره نشینی می‌شوند. معمولا بسیاری از افراد به این دلیل که اجاره نشینی موقت است توجه‌ی به جزئیات در زمان اجاره ملک نمی‌کنند. که این عدم توجه می‌تواند خسارت های مالی را برای آن ها داشته باشد. در این مطلب به نکات مهمی اشاره کردیم که در زمان اجاره خانه می تواند به شما کمک کند. با مطالعه این نکات می توانید از ضرر و زیان های مالی در زمان اجاره ملک جلوگیری کنید و یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین