اینفوگرافی/ ۱۰ نشانه هشدار دهنده سرطان خون

اینفوگرافی/ ۱۰ نشانه هشدار دهنده سرطان خون

لوسمی یک نوع سرطان خون و مغز استخوان بدخیم است که موجب تولید غیر طبیعی سلول‌های خونی می‌شود. به محض اینکه سلول‌های خونی ناسالم از سلول‌های سالم بیشتر می‌شوند، عملکرد خون شروع به وقفه می‌کند و شما ممکن است علائم جسمی آن را متوجه شوید.
کد خبر: ۹۶۵۲۹
بازدید : ۲۰۴۲
۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
فرادید| بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان خون افراد بالای ۷۰ سال هستند، اما رفته رفته سن شیوع این بیماری مهلک رو به کاهش است. اما نکته‌ای که در رابطه با انواع سرطان‌ها یکی است زمان تشخیص بیماری‌ست چرا که اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود کنترل و درمان آن آسان است.  

چهار نوع اصلی سرطان خون وجود دارد: لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL)،  لوسمی حاد میلوئیدی (AML)،  لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) و لوسمی مزمن میلوئیدی (CML).


بیماری لوسمی چیست؟

لوسمی یک نوع سرطان خون و مغز استخوان بدخیم است که موجب تولید غیر طبیعی سلول‌های خونی می‌شود. به محض اینکه سلول‌های خونی ناسالم از سلول‌های سالم بیشتر می‌شوند، عملکرد خون شروع به وقفه می‌کند و شما ممکن است علائم جسمی آن را متوجه شوید. اگر دچار یک نوع لوسمی که به عنوان لوسمی حاد شده باشید، این بیماری به سرعت بدتر می‌شود و اگر دچار بیماری لوسمی مزمن شوید، روند این بیماری به کندی پیش می‌رود و به مرور زمان بدتر می‌شود.

صرفنظر از اینکه چه نوع لوسمی دارید، اگر متوجه شدید که مجموعه‌ای از این علائم پنهان در زمینه لوسمی در شما وجود دارد باید به مسئول سلامت و مراقبت‌های بهداشتی خود برای ارزیابی و بررسی علائم مراجعه کنید.

سرطان خون اگر نادیده گرفته شود به راحتی به نوع حاد آن تبدیل می‌شود. حال شما چقدر در رابطه با سرطان خون اطلاعات دارید؟ آیا نشانه‌های این سرطان کشنده را می‌شناسید؟


نشانه‌های سرطان خون

نشانه‌های ظاهری سرطان خون شامل موارد زیر می‌شود: کم خونی که با رنگ پریدگی و سستی یا خستگی مشخص می‌شود، کبودی پوست، تهوع، لثه‌های متورم و خونین، تب خفیف (۳۸/۵ درجه سانتی گراد). غده‌های لنفاوی متورم (با اینکه غده‌ها نه دردناک و نه قرمز می‌باشند). درد استخوان، خونریزی شدید و پی در پی و پدیدار شدن خون در ادرار یا مدفوع کودک.

نشانه‌هایی همانند علایم سرطان خون می‌توانند در کودکانی که از اختلالات گوناگون دیگری رنج می‌برند نیز ظاهر شوند. پزشکان وقتی به لوسمی مشکوک می‌شوند که نشانه‌ها ظاهری آن با بزرگی جگر یا طحال همراه باشند. هنگامی شک بیشتر می‌شود که سلول‌های سفید سرطانی در لام خون محیطی دیده شود. تشخیص با آزمایش مغز استخوان قطعی می‌شود

اگر شما متوجه این علائم ظریف سرطان خون شدید، به سرعت آن را با پزشک در میان بگذارید.
 
اینفوگرافی/ 10 نشانه هشدار دهنده سرطان خون
برچسب ها: علائم سرطان خون
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین