آیا جو بایدن برکنار می‌شود؟

آیا جو بایدن برکنار می‌شود؟

نمایندگان جمهوری خواه مجلس و کنگره آمریکا، سلامت جو بایدن را سوال می‌برند و معتقدند که او باید استعفا بدهد. این در حالی است که تحلیلگران سیاسی مشکلات موجود جو بایدن، را به دلیل مسئله کهنسالی نمی‌دانند.
کد خبر: ۹۶۵۹۶
بازدید : ۱۸۸۳
۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
فرادید| اشتباه‌ها و فراموشی‌های مکرر جو بایدن، باعث شده تا نمایندگان جمهوری خواه مجلس و کنگره با انتقاد از ناتوانی رئیس جمهور ایالات متحده، مسئله استعفای او را مطرح کنند. برخی از این نمایندگان مدعی اند که اعضای کابینه بایدن به زودی از اختیارات اصلاحیه ۲۵ برای برکناری بایدن استفاده کنند.

به گزارش فرادید؛ ۷ ماه است که جو بایدن ۷۸ ساله در مقام ریاست جمهوری آمریکا حضور دارد، در این مدت او بار‌ها مسائل مهمی را فراموش کرده است. مثلا همین چند روز پیش بایدن در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نام او را به اشتباه کیانی عنوان کرده بود.  

البته این اولین گاف و اشتباه بایدن نیست. در طول ماه‌های اخیر اشاره‌های اشتباه آماری درباره میزان شیوع کرونا، فراموش کردن نام وزیر دفاع و زمین خوردن روی پله‌های هواپیما باعث شده تا سلامت جسمی جو بایدن از سوی منتقدان زیر سوال برود.

اما حالا ۱۴ نماینده جمهوری خواه کنگره، روز‌های اخیر خواهان آزمایشات سلامتی جامع از رئیس جمهوری آمریکا شده‌اند.

علاوه بر این رونی جکسون، پزشک سابق کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و دونالد ترامپ، که حالا نماینده حزب جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان است، ادعا‌هایی درباره سرنوشت جو بایدن و ریاست جمهوری او مطرح کرده است.

جکسون می‌گوید که او [جوبایدن]ظرفیت ذهنی لازم و توانایی شناختی موردنیاز برای خدمت کردن در جایگاه فرمانده‌کل قوا و مقام اول کشور را ندارد.

او همچنین گفته که تصور می‌کنم او یا باید استعفا کند یا او را در آینده نزدیک به‌دلیل مشکلات پزشکی متقاعد به کناره‌گیری کنند؛ یا مجبورند از متمم ۲۵ قانون اساسی برای رهایی از شر این آدم استفاده کنند.

براساس قوانین ایالات متحده آمریکا، زمانی که رئیس جمهوری این کشور فوت شود، استعفا دهد یا صلاحیتش تأیید نشود، از متمم ۲۵ قانون اساسی این کشور استفاده می‌شود.

آیا جو بایدن برکنار می‌شود؟
احتمال استعفای جو بایدن چقدر است؟

نمایندگان جمهوری خواه مجلس و کنگره آمریکا، سلامت جو بایدن را سوال می‌برند و معتقدند که او باید استعفا بدهد. این در حالی است که تحلیلگران سیاسی مشکلات موجود جو بایدن، را به دلیل مسئله کهنسالی نمی‌دانند.

آن‌ها می‌گویند که جو بایدن در کودکی از اسب سقوط کرده یا از جایی پرت شده که مشکلات مغزی برای وی به وجود آورده است. در کنار این مسئله، از دست دادن همسر و فرزند جوان و نیز لکنت زبانی که همیشه با بایدن همراه بوده، از جمله مشکلاتی است که همواره وی را آزار داده است.

با این وجود کارشناسان سیاسی بر این عقیده اند که پرداختن به بیماری بایدن، از سوی جمهوری خواهان صرفا شانتاژ سیاسی است.

این گروه از کارشناسان سیاسی پیش بینی می‌کنند که تا پایان دولت اول جو بایدن اتفاقاتی از این دست رخ نخواهد داد.

اما در طرف مقابل، فرد هگن، روانپزشک نروژی با بررسی رفتار‌ها و اظهارات جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در محافل عمومی اعلام کرده که اختلال‌های شناختی بایدن نشان می‌دهد وی احتمالاً از زوال عقل رنج می‌برد.

در این رابطه گروه دیگری از کارشناسان سیاسی می‌گویند که بعید نیست که مشکلات جسمی جو بایدن در سال‌های پیش رو بیشتر شود؛ بنابراین کنترل امور از دست بایدن خارج شود.  

آیا جو بایدن برکنار می‌شود؟
مسئله انتخابات زودهنگام و جانشینی کامالا هریس

در حال حاضر مشکلات جسمی جو بایدن آنچنان جدی نیست، به همین دلیل رسانه‌های آمریکایی کمتر به مسئله استعفا و یا احتمال جانشینی او پرداخته اند. اما در این میان تنها فاکس نیوز، رسانه‌ها هم راستا با جمهوری خواهان این مسئله پرداخته است.  

در این میان، فاکس نیوز و برخی از کارشناسان سیاسی پیش بینی می‌کند، در صورت وخامت حال جو بایدن، احتمالا هریس جایگزین وی می‌شود تا زمانی که مدت باقی مانده از دوران ریاست جمهوری بایدن به اتمام برسد.

حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل آمریکا نیز در رابطه با جانشینی کامالا هریس و انتخابات زودهنگام در ایالات متحده می‌گوید: «هیچ‌گونه برگزاری انتخابات زودرس در قانون اساسی آمریکا پیش بینی نشده است و معاون اول رئیس جمهور تا پایان دوره جانشین رئیس جمهور می‌شود»

او می‌گوید: «در صورتی که مشکلی برای معاون رئیس جمهور نیز رخ دهد، رئیس مجلس نمایندگان و وزیر امور خارجه از جمله شخصیت‌هایی هستند که طبق قانون اساسی می‌توانند در مواقع ضروری در جایگاه رئیس جمهور قرار بگیرند.»
برچسب ها: جو بایدن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین