همه جزئیات مراسم تنفیذ و تحلیف ابراهیم رئیسی

همه جزئیات مراسم تنفیذ و تحلیف ابراهیم رئیسی

مطابق روال گذشته، مراسم تنفیذ رئیس جمهور منتخب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. در این مراسم حکم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی توسط رهبر انقلاب به امضا می‌رسد و او رسما به عنوان رئیس جمهور ایران کار خود را آغاز می‌کند.
کد خبر: ۹۶۶۹۴
بازدید : ۱۸۹۳
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
فرادید| امروز آخرین روز کاری حسن روحانی و دولت دوازدهم است. براساس برنامه ریزی‌ها قرار است فردا سه شنبه ۱۲ مرداد ماه، مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دولت سیزدهم برگزار شود. البته مراسم تحلیف نیز ۴۸ ساعت بعد در مجلس برگزار خواهد شد.

به گزارش فرادید؛ دیروز هیات دولت آخرین جلسه اش را برگزار کرد و پس از آن حسن روحانی به همراه کابینه عکس یادگاری پایان کار ۴ سال دوم را گرفتند. حالا باید ابراهیم رئیسی از پنجشنبه هفته جاری به عنوان رئیس جمهور کار خود را آغاز کند.  

در این میان شورای نگهبان نیز اطلاع داده که سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور منتخب توسط اعضای این شورا امضا و به دفتر رهبر انقلاب ارسال شده است.

براساس بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، امضاء حکم ریاست جمهوری پس از انتخاب مردم صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری از جهت دارا بودن شرایطی که در این قانون می‌آید، باید قبل از انتخابات به تایید شورای نگهبان و در دوره اول به تایید رهبری برسد.  

با این وجود مراسم تنفید و تحلیف بدون وقفه انجام خواهد شد.  

سید ابراهیم رئیسی، در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۸.۰۲۱.۹۴۵ رأی معادل ۶۲.۱۷ درصد از کل آرا را کسب کرد و به ریاست جمهوری انتخاب شد.

او پیش از این ریاست قوه قضائیه را به عهده داشت.

همه چیز درباره مراسم تنفید و تحلیف ابراهیم رئیسی
در مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی چه می‌گذرد؟

مطابق روال گذشته، مراسم تنفیذ رئیس جمهور منتخب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. در این مراسم حکم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی توسط رهبر انقلاب به امضا می‌رسد و او رسما به عنوان رئیس جمهور ایران کار خود را آغاز می‌کند.

البته این مراسم با حضور مهمان‌های برجسته خارجی و داخلی برگزار می‌شود. براساس روال پیشین، رئیس جمهور و اعضای کابینه دولت فعلی به همراه سران قوا و نهاد‌های لشکری و کشوری به همراه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی از جمله شخصیت‌های ایرانی هستند که در مراسم تنفیذ در حسینیه امام خمینی (ره) حضور خواهند داشت.

علاوه بر این سفرای برخی کشور‌ها هم مهمانان خارجی برنامه خواهند بود.

طبق اعلام مسئولان برگزاری مراسم تنفیذ، مراسم صبح سه شنبه ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه، با قرائت قرآن و پخش سرود ملی در در حسینیه امام خمینی (ره) آغاز می‌شود. سپس وزیر کشور گزارشی از نحوه برگزاری انتخابات و انتخاب رئیس جمهور منتخب ارائه می‌دهد.  

در ادامه حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر انقلاب، متن حکم تنفیذ را قرائت خواهد کرد و پس از قرائت متن حکم تنفیذ، رئیس جمهور پیشین، حکم تنفیذ خود را که در آغاز دوره ریاست جمهوری خود دریافت کرده است را به رهبر انقلاب تحویل می‌دهد.  

پس از آن، رهبر انقلاب حکم تنفیذ را که توسط خودشان امضا شده است را به رئیس جمهور جدید می‌دهند.  سپس رئیس جمهور در جایگاه حاضر شده و سخنرانی خود را انجام خواهد داد.

در نهایت نیز مقام معظم رهبری به عنوان بخش پایانی مراسم، سخنرانی خود را انجام خواهند داد و مراسم به اتمام خواهد رسید.

طبق گزارش ها، قرار است این برنامه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح به صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صدا و سیما، سایت و صفحات KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی بصورت زنده پخش شود.
 
همه چیز درباره مراسم تنفید و تحلیف ابراهیم رئیسی

مراسم تحلیف چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟

تحلیف به معنای سوگند یاد کردن است و معمولا پس از مراسم تنفیذ رئیس جمهور برگزار می‌شود. مطابق معمول مراسم تحلیف در مجلس و با حضور رئیس قوه قضائیه، اعضای شورای نگهبان، رئیس دیوان عالی کشور و نمایندگان مجلس انجام خواهد شد.

اما در این مراسم نیز مهمانان خارجی حضور دارند. طبق اعلام هیات رئیسه مجلس، در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب، ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور حضور خواهند داشت.

طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رئیس جمهور منتخب در مراسم تحلیف سوگند یاد می‌کند که همهٔ استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته است، به کار گیرد و در پایان سوگندنامه را امضا می‌کند.

براساس برنامه ریزی مجلس، مراسم تحلیف روز پنجشنبه ١۴ مرداد ساعت ۱۷ برگزار می‌شود.
 
همچنین این مراسم با حضور ۱۰۰ خبرنگار خارجی پوشش خبری داده خواهد شد.

طبق آئین‌نامه مجلس، رئیس جمهور پس از مراسم تحلیف دو هفته زمان دارد تا نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌هایشان در دست ارزیابی قرار خواهند گرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین