دانشمندان به کشف راز متان در سیاره مریخ نزدیکتر شدند

دانشمندان به کشف راز متان در سیاره مریخ نزدیکتر شدند

جو مریخ در شب آرام است، بنابراین متانی که از سطح تراوش می‌کند در نزدیکی سطح که کنجکاوی قادر به تشخیص آن است جمع می‌شود
کد خبر: ۹۶۷۵۲
بازدید : ۱۷۱۶
۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۷
دانشمندان به کشف راز متان در سیاره مریخ نزدیکتر شدند
 
فرادید| چرا برخی از ابزار‌های علمی گاز متان را در سیاره سرخ تشخیص میدهند و برخی دیگر نه؟ گزارش‌های کشف گاز متان در مریخ، دانشمندان و سایر افراد را مجذوب خود کرده است.

به گزارش فرادید؛ در زمین، مقدار قابل توجهی از متان توسط میکروب‌هایی که به دام‌ها برای هضم گیاهان کمک میکنند، تولید می‌شود. در حالی که در مریخ دامی وجود ندارد، یافتن متان در آنجا هیجان انگیز است. زیرا ممکن است بیانگر این باشد که میکروب‌ها در سیاره سرخ زندگی می‌کرده یا می‌کنند.

متان هیچ ارتباطی با میکروب‌ها یا زندگی هر حیوان دیگری ندارد. فرآیند‌های زمین شناسی که شامل فعل و انفعلات سنگها، آب و گرماست نیز می‌تواند آن را تولید کند. قبل از شناسایی منابع متان در مریخ، دانشمندان باید به پاسخ این سوال برسند که چرا برخی از ابزارها، گاز متان را تشخیص می‌دهند در حالی که برخی دیگر قادر به تشخیص آن نیستند؟ به عنوان مثال، مریخ نورد کیوریاسیتی ناسا، بار‌ها و بار‌ها متان را درست در بالای سطح دهانه Gale تشخیص داده است. اما مدارگرد اگزومارس آژانس فضایی اروپا هیچ متانی را در ارتفاعات بالای جو مریخ کشف نکرده است.
 
دانشمندان به کشف راز متان در سیاره مریخ نزدیکتر شدند

سرپرست ابزار طیف سنج لیزری (TLS)، کریس وبستر می‌گوید: "هنگامی که مدارگرد اگزومارس در سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرد، کاملا انتظار داشتم که تیم مدارگرد گزارش دهد که مقدار کمی متان در همه جای مریخ وجود دارد. اما وقتی تیم اروپایی اعلام کرد که هیچ متانی را اندازه گیری نکرده اند واقعا شوکه شدم. "

طیف سنج لیزری TLS، حجم متان در دهانه Gale را به طور متوسط کمتر از ۰.۵ واحد در هر میلیارد اندازه گیری کرده است. این معادل مقدار اندکی نمک رقیق شده در استخر شنای المپیک است. یکی دیگر از اعضای تیم علمی کیوریاسیتی، دانشمند سیاره‌ای جان مورس از دانشگاه یورک در تورنتو، این سوال را مطرح کرد: " اگر مریخ نورد کنجکاوی و مدارگرد Trace Gas، هر دو درست بگویند چه؟ "
 
دانشمندان به کشف راز متان در سیاره مریخ نزدیکتر شدند

جان مورس و سایر اعضای تیم کیوریاسیتی، که در حال مطالعه الگو‌های باد در دهانه Gale بودند، این فرضیه را مطرح کردند که این اختلاف در میزان متان، به ساعتی از روز که اندازه گیری انجام میشود بستگی دارد. از آن جا که TLS به انرژی زیادی نیاز دارد، این طیف سنج بیشتر در شب کار میکند و در این زمان هیچ یک از ابزار‌های کیوریاسیتی کار نمی‌کنند.

مورس خاطر نشان کرد: "جو مریخ در شب آرام است، بنابراین متانی که از سطح تراوش می‌کند در نزدیکی سطح که کنجکاوی قادر به تشخیص آن است جمع می‌شود. "

در حالی که این مطالعه نشان میدهد غلظت متان در طول روز در سطح دهانه Gale بالا و پایین می‌رود، دانشمندان هنوز نتوانسته اند معمای متان در مریخ را حل کنند. متان یک مولکول پایدار است که انتظار می‌رود پیش از آنکه در اثر تابش خورشید از هم بپاشد، ۳۰۰ سال روی مریخ دوام داشته باشد. دانشمندان گمان می‌کنند اگر متان به طور مداوم از تمام دهانه‌های مشابه در حال تراوش است، پس چیزی در حال از بین بردن متان در کمتر از ۳۰۰ سال است.

آزمایشاتی در حال انجام است تا بفهمیم آیا تخلیه الکتریکی بسیار کم سطح، ناشی از گرد و غبار در جو مریخ می‌تواند متان را از بین ببرد؟ یا اکسیژن فراوان موجود در سطح مریخ قبل از رسیدن به اتمسفر فوقانی، متان را به سرعت از بین می‌برد؟

منبع: JPL/ Nasa
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین